Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Araştırmaya göre iPhone kullanıcıları duygusal, ama bununla birlikte kalpazan

Araştırmaya göre iPhone kullanıcıları duygusal, ama bununla birlikte kalpazan

Akıllı telefon seçiminin insanların şahsiyet yapılarıyla benzer olduğu fikri, kulağa birazcık sıra dışı geliyor. Ancak Londra’da bulunan üç üniversite kadar 530 kişiyle yapılan araştırma, bu sıra dışı fikri destekleyebilecek garip bulgular ve değerlendirmeler barındırıyor.

Araştırmaya tarafından, iPhone kullanıcıları kadınlar göre ikna edilmeye daha yatkın. Apple‘ın akıllı telefonlarının daha genç bir kitle tarafından seçim edildiği iddiasını öne süren araştırma, iPhone kullanıcılarının ellerindeki telefonu bir statü sembolü olarak görmeye daha yatkın olduğunu belirtti.

Oysa araştırmanın ortaya koyduğu sıra dışı iddialar bunlarla sınırlı kalmıyor. Araştırmaya kadar, Cupertino merkezli şirketin akıllı telefonlarını seçim edenler, öteki akıllı telefon platformlarını seçim edenlere kadar daha hissi. Ama bu grubun dürüstlük ve alçakgönüllülük seviyesi de diğer platformları tercih edenlerin aşağıda kalıyor.

iPhone kullanıcıları daha bencil

Araştırma, Apple’ın akıllı telefonlarını kullananlara aleyhinde “oldukça sert” olarak nitelenebilecek ifadeleri dolaylı olarak aktarıyor. Cupertino merkezli şirketin akıllı telefonlarını seçim edenlerin “egoist bir yalancı” olduğunu ima eden ifadeler uyarı çekiyor. Araştırmada Android kullanıcılarının daha dürüst ve katı mizaçlı olduğu bahis edilirken, bu grubun para ve statü üzerine daha eksik kafa yorduğu belirtildi. Araştırmaya göre, Android kullanıcıları bireysel çıkar için kuralları kırmaya pek yakın değil.

Zeki telefon tercihinin karakter göstergesi olduğuna güvenmek ve küçük olarak nitelenebilecek bir grup üzerinden geniş ölçekli yargılara gelmek kulağa öyle mantıklı gelmiyor. Oysa araştırmacılar, uygulanan yöntemin yüzde 70 oranında içten sonuçlar verebileceğini belirtti.

KAYNAK

CNET

Bu yazı senden önce 93 kez okundu.

Yorum Yap