Advertising
Sosyal Medya 11 Ocak 2017, 10:11
Android Froyo sonunda liste dışı kaldı

Android Froyo sonunda liste dışı kaldı

Android Froyo, uzun süre her tarafında en fazla kullanılan Android sürümleri arasında kalmayı başarmıştı. Ama bu direniş sona erdi ve Android 2.2 olarak da aşina Froyo, aylık Android sürümleri dağılımında “Diğerleri” arasına katıldı.

Bu durum, Froyo yüklü Android cihazlarının oranının yüzde 0.1 ’in de altına inmiş olması anlamına geliyor. 20 Mayıs 2010 ’da yayınlanan sürümün bu dek uzun bir zaman boyunca varlığını sürdürmüş olması da öbür bir başarı olarak nitelenebilir.

En yeni Android sürümü Nougat ise yolculuğunu epeyce yavaş adımlarla sürdürüyor. Android 7.0 ve 7.1 sürümlerinin yüklü olduğu cihazların oranı yüzde 0.7 seviyesinde seyrediyor. Oysa popüler akıllı telefonların güncellenmesi ve Nougat ’nın yüklü olarak sunulduğu yeni telefonların piyasaya çıkışıyla birlikte bu oranın daha hızlı biçimde yükselmesi bekleniyor.

android-surum-dagilim-110117Android Froyo yerini Gingerbread ’e bıraktı

Froyo ’nun liste dışı kalmasıyla birlikte Android sürümleri dağıtım listesinin en eski üyesi unvanı Gingerbread ’e geçti. Hali hazırda Android cihazların yüzde 1 ’inde yüklü olan Gingerbread, bir süre daha bu unvanı koruyacak gibi görünüyor. Ama Google ’ın Gingerbread ’in vedasını hız yapmak namına minimum Android sürümü desteğini yukarıya çektiğini ve Gingerbread ’i kapsam dışı bıraktığını hatırlatmakta fayda var.

KAYNAK

ANDROID

Bu yazı senden önce 104 kez okundu.

Yorum Yap