Advertising
Oyun 29 Kasım 2016, 09:38
Pokemon Go

Pokemon Go

Pokemon Go Son Dakika!

Artırılmış hakikat teknolojisi doğru, sanal dünyayı reel hayatla birleştiren yeni trend Pokémon Go, oyunlara aleyhinde bütün önyargıları kırarak oyun severleri egzersize ve sosyalleşmeye itiyor.

Mobil oyunlar çoğalan teknolojiye ayak uydurarak akıllı cihazların tüm nimetlerinden faydalanmaya devam ediyor. En yeni trend ise artırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisini kullanan, hakiki yaşam ile sanal dünyanın sınırlarını bulanıklaştıran dijital oyunlar. Kategorinin başını ise aşina bir marka çekiyor: Pokémon Go.

Oyun severleri dışarı çıkmaya, gezmeye ve sosyalleşmeye iten bu oyun, gerçekte oyunlara aleyhinde aşina bütün önyargılara meydan okuyor. Çıktığı andan itibaren sosyal medyanın en çok konuşulan konusu olan Pokémon Go, dünya çapında tanıdık ve çok sevilen bir markayı sıra dışı bir teknolojiyle harmanlamanın başarısını yaşıyor.

Twitter’a yetişti; Tinder’ı solladı

Şimdilik sadece üç ülkede piyasa çıkmasına rağmen mobil kullanım piyasasını birbirine kattı. Daha birincil haftadan aktif kullanıcı sayısı, son 10 yıla damgasını vuran sosyal medya platformu Twitter’ı yakaladı. 

ABD’de birincil iki günün sonunda tüm Android cihazların yüzde 5’ine kurulan tatbik, piyasaya çıktığı birkaç gün içinde, ABD’de genç yetişkinlerin en fazla kullandığı dost bulgu uygulaması Tinder’ın şimdiye kadarki tüm yüklemelerinden daha artı kez tekil yükleme aldı.

ABD ve Avustralya’da Google Play Store’da Facebook, Twitter gibi devleri tahtından indirdi, en fazla indirilen uygulamalarda liste başı oldu.

APKMirror ‘patladı’

Başvuru, ABD Android verilerine tarafından, tek seferde ortalama 43 dakika kullanılıyor. Karşılaştırmak gerekirse, Whatsapp 30 dakika, Instagram 25 dakika, Snapchat ise ortalama 22 dakika kullanılıyor.

Oyunun yalnızca üç ülkede piyasaya sürülmesi kesinlikle oyuncuları durduramadı. Android uygulamalarının Google Play dışarıda kurulmasını sağlayan sitelerden biri olan APKMirror, oyun piyasaya çıktığı anda trafik patlaması yaşadı.

Bu verilerin yalnızca Android’e ait olduğunu, iOS verilerinin dahil edilmediğini hatırlatmakta menfaat var.

Nedir bunun olayı?

Pokémon’un hikâyesi malûmunuz: Pocket Monster (Cep Canavarı) denen canlılar ile Pokémon eğitmeni olarak bilinen insanların dostluğu asıl tema. Bu canlıların her tarzında asgari bir tane tutmak nihai gaye. Diğer eğitimcilerle savaştırıp daha yetenekli olduğunu ispatlama boyutu da oyunda rekabeti canlı tutuyor.

Pokémon Go şimdilik işin koleksiyon yanında odaklanıyor. Geliştirici işyeri Niantic, kısa zaman sonra kullanıcılar arası etkileşimi de ekleyeceğini açıkladı.

Oyunu yüklediğinizde akıllı cihazınızın GPS’ini ve kamerasını kullanarak Pokémonları reel hayata entegre eden oyun, sizi dış mekanda gezerek Pokemonların en fazla yaşadığı alanlara gitmeye itiyor. Siz elinizde telefonla ilerledikçe, oyundaki karakteriniz de ilerliyor.

Çevrenizde Pokémon belirdiğinde telefonunuz titreyip sesli uyarı veriyor. Ayrıca oyunla birlikte anahtarlık boyutlarında, benzer işe yarayan, portatif, Bluetooth bağlantılı cihazlar da piyasaya sürüldü.

Sosyalleşme boyutu

Çevrenizdeki parklar, bahçeler, ibadet yerleri, manâlı yapılar vs. (Google’ın haritaları sağolsun) bundan böyle oyuncular için define sandıkları (PokeStop) oluyor. Buralarda kendilerine lüzumlu olan eşyaları toplayan oyuncular, kendileri gibi bu mekanlara gelen diğer oyuncularla tanışabiliyor.

Oyunda yeni arkadaşlarınızla işbirliği yapmanızın  avantajları var. Bu mekanlara kuracağınız geliştirmelerden (modüllerden) cümbür cemaat faydalanıyor. Dolayısıyla sırayla modül kullanmanızın müşterek yararını göreceksiniz. Yani oyun sizi sohbet etmeye, etkileşim kurmaya, sosyalleşmeye özendirme ediyor.

Sosyal medyada ve ekşisözlük gibi popüler mecralarda deneyimlerini paylaşan oyuncular da yeni arkadaşlar edindiklerini anlatıp, bu özellikten övgüyle bahsediyor. Hem oyunda ‘gym’ olarak aşina, bir nevi korunması gereken kaleler diyebileceğimiz unsur da olaya takım boyutu katıyor.

Çalışma boyutu

Bu oyunda oturduğunuz yerden gelir yok. Hatta “parası neyse vereyim, anında gelişeyim” bile diyemiyorsunuz. Çevrenizdeki Pokémonları kendinize çekmeye yarayan bir aygıt var lakin öbür türde Pokémon tutmak için mutlaka öbür yerlere, bambaşka saatlerde gitmeniz gerekiyor.

Misâl, su tipi Pokémonlar su kenarı mekanlarda (deniz kenarı, göl, çay, çeşme) çokça bulunurken, toprak ve çimen tipi Pokémonlar park ve ormanlarda çokça bulunuyor. Bu da evden çoğu kez dışarı çıkmanıza, yeni yerler keşfetmenize vesile oluyor.

Sosyal medyada günlerdir evden çıkmadıklarını söyleyen bir takım kullanıcılar, oyun doğru uzun süre sonra birincil kez 3-5 kilometre yürümek zorunda kaldıklarından tatlı dille şikayet ederken, bazıları ise birazcık tembellik edip arabalarını ağır ağır sürerek yol boyunca avlandıklarını anlatıyor.

Nasıl indirir, nasıl kullanırız?

Haberi yazdığımız lahza itibarıyla oyun Türkiye’de Google Play veya App Store’a düşmedi. Ama Türkiye’den çoğu oyuncu, farklı yöntemlerle oyunu cihazlarına indirdi.

Android kullanıcıları için bu yöntemlerin en tanıdığı APK paketini indirmek. APKMirror gibi siteler bütün da bu işe yarıyor. iOS kullanıcıları ise şimdilik “Kurumsal Uygulamalar” yoluyla geçici çözümlere müsade belirlemek zorunda. Oyunun şimdilik Türkçe desteği yok.

Oyunun popülerliği fiilen Niantic ve The Pokemon Company şirketlerini de dikkatsiz avladı. Böylece ki, başlarda küresel bir açılış hedefleyen yayımcılar, sunucularındaki yoğunluktan korkup sadece üç ülkeyle yetinmek zorunda kaldılar. Nintendo şirketinin hisselerinin üç günde %35 değer kazandığını da buraya anekdot düşelim.

Bir dönüm noktası mı? Uzmanlar ne diyor?

Dijital oyunların doğasına dair öbür düşünceler var. Negatif eleştirilerin başında, oyunun bireyi hakiki hayattan soyutladığı ve asosyal kıldığı görüşü geliyor. Buna rağmen yeni nesil çoğu bilirkişi oyunların başlı başına birer sosyalleşme mecrası olduğunu ve kendine has sosyalleşme biçimleri getirdiğini belirtiyor.

Bu yönde düşünen uzmanlardan Hacettepe Üniversitesi Iletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Mutlu Binark, artırılmış hakikat akımının oyun dünyasının yeni rotası olduğu görüşünde. Oyun geliştiricilerin son dönemde sanal gerçekliğe (virtual reality) verdiği öneme uyarı çeken Binark, kendisiyle görüşmemizde yakın zamanda yaptığı bir röportaja uyarı çekiyor.

Oyun tasarımı üzerine çalışmalarını sürdüren Kopenhag Teknik Üniversitesi’nden Kemal Akay ile yapılan laf konusu röportajda, Akay da sanal gerçekliğin soyutlayıcılığına rağmen, oyuncuları sosyalleşmeye iten deneyimlerin üstünlüğüne dikkat çekiyor.

Pokémon hakkında

1995’te Satoşi Tajiri’nin Game Doruk için ürettiği oyunla başlayan macera, çizgi dizi, çizgi film, çizgi roman (manga), kart oyunları, bilgisayar oyunları ve müzikallere kadar uzandı.

Türkiye’de de çizgi filmiyle meşhur olan ve bir neslin tutkusu hâline gelen Pokémon, şimdiye kadar 900 civarı birim ve 20 sezonluk çizgi dizisi, 20 çizgi filmi ve farklı formatlardaki böylece fazla oyunuyla ünü dünyaya taşan, neredeyse Japonya’nın kültür ihracatının simgelerinden biri hâline dönüşen dev bir marka.

 

Bu yazı senden önce 122 kez okundu.

Yorum Yap