Advertising
Otomobil 27 Kasım 2016, 15:13
Yerli keza de ahşap otomobil

Yerli keza de ahşap otomobil

Karadenizli mobilyacı, ahşap kaportalı bir araba yaptı. Motoru, eski bir Anadol’un motoru, ama “Trabzon devriminin” trafiğe çıkmasına izin verilmiyor.

Ahşap otomobil Trabzonlu mobilya ustası Mustafa Kaya’nın eseri. Eski model bir otomobilin teknik aksamını çıkaran mobilya ustası, üstüne de ahşaptan bir kaporta yaptı.

Tamamı fırınlı gürgen kerestesinden yapılan ve 1.300 cc anadolu motoru olan eserini şu sözlerle anlatıyor Kaya: “Sayın Başbakan geçen yıl bbayiğit çıksın otomobil yapsın dedi kimse çıkmadı babayiğitlere ilham olsun biz yapalım dedik.”

Motor ve şase numaraları yerinde olmadığı için trafiğe çıkamayan araç, ilçede ziyafet amaçlı tur atıyor.

100 kilometre hız yapabilen otomobile Köprübaşı Kaymakamı da yardım veriyor: “Ekolojik oyuncak projesi geliştirdik. Bu çerçevede, Ankara’daki Trabzon etkinliklerinde sergilemek üzere bundan başka araba yapalım istedik. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na proje sunduk. Kabul edildi. Araba de bu çerçevede yapıldı.”

Takriben bin 200 kilogram olan ahşap otomobil pazartesi günü, Ankara’daki Trabzon etkinliklerinde sergilenmek üzere kamyonla başkente gönderilecek.

Bu yazı senden önce 106 kez okundu.

Yorum Yap