Advertising
Otomobil 1 Aralık 2016, 23:08
Türk öğrenciler, elektrikli otomobil üretti!

Türk öğrenciler, elektrikli otomobil üretti!

Çoğalan teknolojiyle birlikte her alanda olduğu gibi otomobil alanında da trendler değişiyor.

Sürücüsüz araçlar bir yandan, daha bereketli ve doğa dostu olan elektrikli araçlar günümüzde epeyce popüler.

2016’nın çevre dostu otomobilleri

2016 yılının henüz 3 ayını doldurmuşken, birçok çevreci otomobili kullanıcılara sunuldu. 2016’nın…

Haberimize konu olan elektrikli vasıta Project Dream ise, Türk üniversite öğrencileri göre yapılmış olmasıyla bizim için büyük tartma taşıyor.

4 ayda üretildi!

Süleyman Demirel Üniversitesi Alternatif Enerjili Araç Topluluğu’nda akademisyenlerden ve öğrencilerden oluşan grup göre üretilen Project Dream, yalnızca 4 ay gibi kısa bir sürede işlenmiş.

Enerjisini bagajındaki aküden bölge Project Dream isimli iki şahsiyet araç, saatte 125 km hıza ulaşabiliyor.Yüksekliği 120 cm, genişliği 140 cm ve uzunluğu 400 cm olan aracın kabuk kısmı karbon fiberden üretildi. Vasıta donanımları suya ve toza karşı dayanıklı IP55 sertifikasına sahip.

4 ay her tarafında 100,000 TL ile gece gündüz çalışarak aracı hazırladıklarını belirten Project Dream’in akademik danışmanı Hidayet Yıldız “Tübitak Alternatif Enerjili Vasıta Yarışması’nda 5. olduk. Üniversitemizi en iyi şekilde temsil ettik. Saatte 125-130 km hızla gidebilen, %90 yerli olan elektrikli araç ürettik. Trafiğe rahatça çıkabilmesi amacıyla reel bir arabaya aynı bir şekilde tasarladık. Rüzgardan minimum şekilde etkilenmesi amacıyla aracın alt kısmında rüzgar tüneli bulunmaktadır.” sözlerine yer verdi.

2016’da TÜBİTAK Alternatif Enerjili Vasıta Yarışması’nda 5. olan ekip, aracı geliştirerek 2017 TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışması’na katılacak.
 
:: Türk öğrencilerin geliştirdiği bu otomobil hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN

Bu yazı senden önce 217 kez okundu.

Yorum Yap