Advertising
Otomobil 29 Kasım 2016, 01:26
ÖTV Tasarısı Meclis'te Kabul Edildi

ÖTV Tasarısı Meclis’te Kabul Edildi

Motorlu taşıtlar için uygulanan özel tüketim vergisinde oranların yeniden düzenlenmesi ile ilgili hazırlanan tasarı Meclis’te kabul edildi. Meclis’te tasarının kabul edilmesiyle birlikte Bakanlar Kuruluna gönderilen tasarının onaylanması ile birlikte özel tüketim vergisinde tüm hesaplamalar yeniden yapılacak.

Bambaşka Kriterler Uygulanacak

Özel tüketim vergisinde bundan böyle motor hacmi ve aracın değeri gibi öbür kriterlerin göz önünde bulundurulacağı belirtirken bilhassa özel tüketim vergisi hesaplamalarında dünyanın öyle çok ülkesinde uygulanan kriterlerin başlıca alınacağı belirtildi. Bambaşka kriterler doğrultusunda Türkiye’ye özel olarak yeni bir formülün oluşturulduğu açıklama edilirken bu formül zarfında Türkiye’deki özel tüketim vergileri için gerekli hesaplama yapılmış olacak.

Binek otomobiller, arazi taşıtları gibi bambaşka vasıta kategorilerinin ne kadarlık aidat vereceği de yeni düzenleme ile birlikte bitmiş belirlenecek. Bütün detayların açık bir şekilde paylaşılması beklenirken özellikle araçların bambaşka miktarlarda ödeme yapacak olması o kadar çok birey için de cazip bir seçenek yaratabilecek. Düzenlemelerin gündemde yer aldığı ilk günden itibaren özel tüketim vergisi konusunda kişiler ne kadarlık ödeme yapacağını merak ederken, önümüzdeki dönemlerde yapılacak resmi talimat ile birlitke düzenlemenin resmiyet kazanması ve bütün detaylarının da öğrenilmesi bekleniyor. 

Bu yazı senden önce 167 kez okundu.

Yorum Yap