Advertising
Otomobil 30 Kasım 2016, 15:03
Mercedes 11 milyar doları nereye gömüyor?

Mercedes 11 milyar doları nereye gömüyor?

Dev Alman araba üreticisi Mercedes’in belli başlı şirketi Daimler, 2030 yılında Almanya’da her türlü petrol temelli motora sahip aracın satışının yasaklanacağı uyarısıyla beraber, elektrikli otomobil üretmek için düğmeye bastı.

Şirket, bu değişimi yavaş bir şekilde yerine getirmek yerine, elektrikli otomobil üretimine çok enerjik ve çabuk girmek istiyor.

Bunun için de Almanya içinde bu teknolojinin geliştirilmesi ve zorunlu tesislerin kurulması için 11 milyar dolar fon ayırdığını duyurdu.

Her şey 2025 hedeflerini yakalamak için

Araba devi, 2025’e geldiklerinde, 10 farklı elektrikli otomobil modeline sahip olmayı planlıyor. Alman hükumeti, VW skandalından derhal sonradan, Alman otomotiv endüstrisine 2030’da ülkede benzinli ya da dizel araçların satışının yasaklanacağını belirtmiş ve hazırlık yapmalarını istemişti.

Şirket 10 milyar dolarlık bütçeyle, ilk aşamada mevcut elektrikli otomobil serisi Smart’a 3 yeni model eklemeyi ve Smart’ların menzilini 700 kilometreye çıkarmayı planlıyor.

Mercedes keza, ABD’de imajı büyük bir yara bölge Volkswagen’den boşalan dizel otomobil talebini yerine getirmek için ABD’ye dizel modelleri ile çıkarma yapmayı planlıyor.

Almanya 2030’da elektrikli araçlara geçiyor

Almanya federal konseyi, benzinli ve dizel motorlu araçların 2030 itibariyle yasaklanmasına…

ABD’de dizel motorlu Mercedes satışları bugüne kadar, Mercedes’in ABD’deki toplan satışlarının %1’ini oluşturuyordu. Oysa Mercedes şimdi bu durumu değiştirerek dizel pazarını ele geçirmek istiyor.

:: Sizce elektrikli Mercedes otomobiller, benzinli/dizel araçlar dek konforlu olabilir mi?

SDN

Bu yazı senden önce 135 kez okundu.

Yorum Yap