Advertising
Otomobil 27 Kasım 2016, 15:13
Elektrikli Renault ZOE Türkiye'de

Elektrikli Renault ZOE Türkiye’de

Renault tan bir birincil yüzde 100 elektrikli aracı Zoe artık Türkiyede. 210 kilometre menziliyle öne meydana çıkan vasıta, yüksek teknolojisiyle ve varlıklı donanımıyla uyarı çekiyor.

Tasarımda “yeni marka kimliği” olan Zoe, maksimum 210 km menzile sahip…

aynı zamanda Zoe, “Range Optimizer” (Menzil İyileştirme) sistemi ile donatılmış birincil araç. Zoe, hava ve sürüş şartlarına tabi olarak jurnal kullanımda 100 km-150 km arasında yol kat edebiliyor. 30 dakika ile dokuz saat arasında tamamen şarj edilebiliyor. Ayrıca bunun için tek müşteri bağlantı kullanan ilk elektrik motorlu vasıta…

ZOE, 43 kW’de pilinin maksimum kapasitesinin yüzde 80’inin 30 dakikada sıkıntı edebiliyor. 5 TL’lik şarjla 150 kilometreye yol yapıyor.

Zoe; dokunmatik ekranlı, internet benzer entegre navigasyon multimedya tableti olan Renault R-Link ile donatılmış ilk elektrik motorlu otomobil olma özelliğini de taşıyor. Renault Zoe, Türkiye’de 24 Eylül’den itibaren anahtar teslim 66.500 TL’den başlayan fiyatlarla (batarya kira bedeli hariç) satışa sunuluyor.

ZOE’nin batarya kira fiyatları da aylık 59 avrodan başlıyor.

Renault ZOE, elektrik motorlu ulaşımın herkes için ulaşılabilir olduğu yeni bir çağın başlangıcını müjdeliyor. ZOE, keza otomotiv endüstrisi hem de Renault için ileriye doğru atılmış büyük bir adımı temsil ediyor. 115 yıllık geçmişi boyunca marka, buluş yaratma konusundaki kabiliyetini ve teknolojiyi herkese ulaştırma becerisini daima gösterdi. ZOE ise Renault’nun – Drive the Change 2016 – isimli stratejik planının bir parçası olup, Renault Z.E. serisinin öncüsü niteliğindedir. Söz konusu vasıta Renault’nun elektrik motorlu araçlar konusundaki uzmanlığını makul fiyata sunulan kompakt ve çekici bir tasarımla bir araya getiriyor. 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gözler önüne serilen Renault ZOE, 2012 sonunda Fransa’da piyasaya sunuldu. Türkiye’de 2014 yılının ilk çeyreğinde lanse edilecek araçi önümüzdeki aylarda diğer Avrupa ülkelerinde pazara sunulacak.

En başından itibaren ayrıntılarıyla elektrik motorlu bir araç olarak tasarlanan Renault ZOE, pürüzsüz ve akan hatlara sahip bir süpermini. Aracın sıra dışı ön kısmı sıcak ve albenili bir bakışla markanın yeni kimliğini açıklama ediyor. Logoda, farlarda ve koyu renkli camlardaki mavi renk efekti ZOE’nin bir elektrik motorlu otomobil olduğunun ipuçlarını veriyor. Saflık kavramını yansıtan kabin, kullanılan yumuşak dokunuşlu malzemelerle huzur veren, zen duygusu yaratmayı hedefliyor. 
2008 sonuna uzanan bir tasarım macerası 
Ocak 2008 sonundaki Davos Forumu’nda Carlos Ghosn, Renault markasının dört araçtan oluşan bir elektrik motorlu araba serisini yaratma tutkusundan bahsetti. Bu dört aracın amiral gemisi X10 kodlu projeydi; hızlı üretime yönelik tamamen elektrik motorlu olarak tasarlanan bir süpermini. Bu uzun vadeli görev, teknik ve ekonomik fizibilitesini 16 Aralık 2008 tarihinde onaylayan ön proje ekiplerinin ellerine teslim edildi. Böylece tasarım süreci başlamış oldu. 21 Ocak 2009’da sunulan brifingde tasarımın “reformcu, yükümlülük içeren adamakıllı elektrik motorlu bir araç için barışçıl ve güven verici” olması gerektiği ifade edildi.
ZOE; öbür bir araba 
Birincil kreatif teklifler son derece radikal yaklaşımlar sergiliyordu. Tasarımcılar, otomobili bitmiş yaratmak için elektrik motorlu araba çağını büyük bir fırsat olarak görüyordu. aynı zamanda çalışmalar daha rasyonel bir yöne doğru gitmeye başlamıştı. Içten yanmalıdan elektrik gücüne geçiş müşteri alışkanlıklarında büyük bir değişime neden olacaktı; bu nedenle ZOE tasarımının çok da hayret verici olmaması gerekiyordu. Niyet, bambaşka olan fakat hemen kabul görecek şekilde hatlarında ve orantılarında otomotiv tasarımının alışkın görüntülerini taşıyacak bir otomobil tasarlamaktı.
“Tasarımcılar, aracın çevre ile ilişkilerini aktarabilmek maksadıyla doğadan ve elementlerden ilham almaya gayret etti. Otomobil, sabit form yerine temiz ve doğal enerji ile sürekli hareket halinde ifade edilmeliydi. Tasarım ofislerindeki tasarı masaları yoğun, fırtınalı gökyüzü, şişmiş denizler veya kış manzaralarının saf hatlarını yansıtıyordu.”
Agneta Dahlgren-Hermine – Zoe Tasarım Projesi Müdürü
Saflığı ve duyguları açıklayan hatlar
Şampiyon çizim Jean Sémériva’ya ait olandı. Onun dijital çalışmasına iki kilit sözcük rehberlik ediyordu: aracın gövdesi baştan başa uzanan hatlardaki saflık ve en atik ve enerjik haliyle duygu. Laf konusu araba, 2,588 mm’lik eksen mesafesi ve yükseltilmiş bel hizasıyla kompakt bir form aşağıda güven verici ve devingen bir görünüme sahipti.
“Bizler, hareket halinde olan ve hareket etmek üzere üretilmiş bir araba tasarlamayı istek ediyorduk. Bir hattın bittiği yerde bir diğeri başlıyor. ZOE’nin tasarımı tıpkı bir su damlası gibi bir bütün halinde ele alındı. Üstünde köşeli ya da girintili hiçbir yer yok.” Jean Sémériva, Renault ZOE’nin dış tasarımcısı.
Görsel olarak da elektrik motorlu bir otomobil 
ZOE, bütün serideki Renault logosunda, farlarında kullanılan mavi efekt ve koyu mavi renkli koyu camlarıyla anında bir elektrik motorlu otomobil olarak göze çarpıyor. Arka lamba grubu mavi eşmerkezli kenarlarıyla tamamen saydam; bu bir çabuk imal otomobilde alışılagelmişin dışarıya bir durum. Arka lambalar yalnızca frenleme sırasında ve ön farlar geceleri yakıldığında kırmızıya dönüşüyor. Bu Vesile Ile bütün gövdenin renk çekiciliği daha da fazla tamlık gösteriyor.
Dostane ve çekici bakışlar
Laurens Van Den Acker 2009’da göreve başladığında büyük tasarım değişiklikleri yaptı: yeni marka kimliğini yansıtması bakımından aracın ön kısmını değiştirdi.  sonuç olarak, da ZOE ince yapılı ikili halojen farlara ve siyah renkli ızgara ile kontrast yaratan daha büyük bir logoya sahip. Gündüz sürüş farları ve her iki tarafında gamzeli tebessüm eden ifadeli geniş hava girişi ZOE’ye bambaşka bir dostça ve çekici görünüm katıyor.
 
28 Temmuz 2009’da Guyancourt’taki Technocentre’in sunum odasında Jean Sémériva yaptığı çalışmayı yönetim ekibiyle paylaştı ve coşku dolu bir tepki ile karşılaştı. Yaptığı tasarım onun imzasını taşıyor:  arkadaki sütuna gizli olan arkadaki dış kapı kolu üstüne yerleştirişmiş rölyef şeklindeki başparmak izi. 
Herif testleri 2010 Mart’ında başlatıldı. bununla birlikte sunulan prototipi ise 2012 sonunda piyasaya sürülecek olan modele sahiden fazla uyuyordu. Alınan reaksiyonlar bir defa daha son derece heyecan doluydu.
Dinlendirici, zen iç mekân ambiyansı 
ZOE’nin iç tasarımı, birincil çizimlerinde de saflığı ön plana çıkaran Dominique Marzolf’un eseridir. Ön panel tek bir bloktan oluşuyor ve pürüzsüz, akan hatlara sahip. Aynı girişim rüzgar türbini kanadını hatırlatan ön panel şeridinde de göz çarpıyor. Söz konusu parça ev mobilyalarından ilham bölge yeni bir yumuşak dokunuşlu malzemeden yapıldı; bu otomotiv endüstrisinde böylece kullanılmayan bir araç gereç. Saf, huzur veren ambiyans kabin içerisinde pastel renklerin kullanılmasıyla ve ileri teknolojiden istifade edilmesiyle daha da vurgulanıyor: bilhassa Life ve Zen versiyonlarında. Ortadaki R-Link konsolu ön panelin üzerinde havada asılı gibi duruyor. Denetim panelindeki TFT (İnce Filmi Transistör) ekran ise ZOE’nin içerdiği ileri Teknoloji hakkında ipuçları veriyor.
Koltuklarda ise pastel renkli bez kaplamalı entegre başlıklar (Zen versiyonunda) yer almakta olup, bunlar basit arıtma için Teflon® leke korumasına sahiptir. ZOE’nin sıfır emisyonu bir vasıta olarak taşıdığı kimlik vites kolu topuzundaki ve sürücü koltuğundaki başlıkta yer alan Z.E. harfleri ile ortaya konuyor. Tavan döşemesinde ve ön panelde de basılı devre güya bir piktogram yer alır.
Resmi sunum: Cenevre 2012
ZOE’nin tasarımı Temmuz 2010’da sona erdi. Aracın gözler önüne serilmesi iki kademe hainde organize edildi. İlki,  tekrar Jean Sémériva göre tasarlanan ZOE’nin 2010 Paris Araba Fuarı’nda ön misafir etme aracı olarak sunulması oldu. Tasarım içeriğinin %90’ını seri imal modeliyle paylaşan gösteri arabulucu ayrıca müşteriler ayrıca de personel aralarında büyük bir başarı elde etti.
Tasarım sürecinin en manâlı kademesi: ZOE’nin en son haliyle 2012 Cenevre Araba Fuarı’nda bütün dünyaya gösterilmesi. ZOE ve ZOE ön gösterim arabulucu arasındaki benzerlik hem halk müziği hem de basın tarafından takdir edildi; vasıta herkes kadar çok sıcak karşılandı.
YENİLİKLER TAMAMEN SIFIR SALIMLI ARAÇLARA ARTIK CÜMBÜR CEMAAT ULAŞABİLİYOR
Renault, ZOE tamamen sıfır salımlı hareketliliği geniş kitlelere sunuyor.  ZOE, iyice elektrik motorlu olarak tasarlanan ve KDV dahil 13.700€ gibi akla yatkın fiyata satılan birincil vasıta olup (Fransa’da geçerli fiyat, eksi ücret teşviki, KDV dahil, üç yıl her tarafında 12.500 km/yıl için 79€’dan başlayan fiyatlarla pil kirası) günlük uygulama için idealdir. Renault’nun elektrik motorlu araçlar konusundaki deneyimini bünyesinde barındıran bu araç en son elektrik teknolojisi ile donatıldı. Tasarım aşamasında alınan altmıştan azla berat ile ZOE menzil, basit uygulama ve bağlantı özellikleri bakımından dünyada ilk kez kullanılan altı özellik taşıyor.
Altı dünya ilk’i içeren bir elektrik motorlu otomobil:
 
1.ZOE, en ince ayrıntısına kadar elektrik motorlu olarak tasarlanan ve KDV dâhil 13.700€ gibi akla yatkın fiyata satılan ilk süratli imal araçtır (Fransa’da geçerli fiyat, eksi 7.000€ tutarında ‘eco’ desteği, KDV dâhil, üç yıl baştan başa 12.500 km/yıl için €79’dan başlayan fiyatlarla batarya kirası).
 
2.Onaylanmış NEDC döngüsü 210 km olan birincil hızlı üretim elektrik motorlu vasıta (NEDC standart döngü).
 
3.Tüm sürüş koşulları altında işletim menzilini optimize etmeye karşın olarak tasarlanmış olan ‘Range OptimiZEr’ sistemi ile donatılmış ilk araç. ZOE, hava ve sürüş koşularına bağlı olarak 100 km ila 150 km yol kat edebiliyor.
 
4.ZOE, Chameleon pil şarj cihazı tamamen sorumluluk istasyonunda mevcut güce alt olarak (3kW ve 43kW arası) 30 dakika ila dokuz saat arasında tamamen yük edilebilir ve araç için tek müşteri temas kullanan birincil elektrik motorlu.
 
5.ZOE, maliyeti mevcut yük sistemlerinin sadece dörtte biri olan istasyonlarda çabucak yük edilebilir (43 kW – pilin %80’i 30 dakikada).
 
6.Entegre, bağlantılı bir multimedya tablet olan Renault R-Link ile donatılmış ilk elektrik motorlu otomobildir.
ZOE; onaylanmış menzili 210 km olan (NEDC) birincil hızlı imal elektrik motorlu vasıta
ZOE, sürüş tarzına ve hava koşullarına ast olarak 100 ila 150 kilometrelik işletim yarıçapı ile kendi sınıfında en yüksek menzili sunuyor. ZOE’nin 200 km’den fazla (210 km) onaylanmış NEDC döngüsü menzili sunan tek çabuk üretim elektrik motorlu otomobil olması da bunun bir kanıtıdır. Bu galibiyet bütün ZOE’lerde yer alan ‘Range OptimiZEr’ sistemi sayesinde elde edildi, bu da menzili neredeyse %25 artırıyor.
Range OptimiZEr sistemi herkes ZOE menzilini artırmak için içte bir oranında katkı maddesi karşılayan üç büyük teknik icat içeriyor:
yeni nesil frenleme/hız kesme enerjisi depolama sistemi,
ısı pompası,
Michelin EnergyTM E-V 
Yeni tür frenleme sistemi hem sürat kesme hem de frenleme derhal pili her yerde sorumluluk ediyor  
Yeni cins enerji tasarruflu frenleme, yalnızca hız kesme derhal yok aynı zamanda frenleme derhal da ortaya çıkan kinetik enerjiyi depoluyor ve arkasından pili yük etmek amacıyla elektrik akımına dönüştürüyor. 
Sistem, frenleme eforunu tekerlekler ve elektrik motorlu motor freni arasında dağıtarak motor freni hareketini en fazla hale getiriyor ve ardındaki pili sorumluluk ediyor.  
Söz konusu buluş Bosch ile ortak çalışma sonucu geliştirildi ve ZOE ile dünyada öncelikle kullanılıyor.
ZOE’da ısıtma kullanımda iken ısı pompası menzili koruyor
Ev kullanımından ilham bölge bu yenilik bundan böyle süratli üretim araçlarda da sunuluyor. Çalışma prensibi çok iyi biliniyordu; ana zor olan ise bunun otomobile uyarlanmasıydı. Özel kontrol algoritmaları, araç iç hacminin termal dingin ve hareketli ortamlarını dikkate alarak geliştirildi.
Kabini soğutmak için, sistem, adi bir elektrik motorlu klima sistemi ile benzer şekilde çalışır.
Kabini ısıtmak için, sistem işlem devrini tersine çevirir. Aracın açık havada bulunan havadaki ısıyı yakalar, sıkıştırıp ısıtır, daha sonra da ısıyı araca yönlendirir.
Bu sistem sürücünün araç menzilini etkilemeden kabini ısıtmasını sağlar. Isıtma sisteminin enerji tüketimini sınırlama getirmek, soğuk veya sıcak mevsimlerde, ZOE menzilindeki uyuşmazlıkları büyük ölçüde giderir. Eşit ısı seviyesi için, ısı pompası geleneksel bir sistem ile karşılaştırıldığında üç kat değin daha eksik enerji tüketir. 
İstenen kabin sıcaklığına daha ivedi ulaşılır ve motorun sağladığı kaloriyle ısıtmanın yapıldığı konvansiyonel bir araçtan fazla daha kararlı bir düzeyde tutulur. 
Michelin ENERGYTM E-V lastikleri ZOE’nin menzilini artırıyor 
 Renault ZOE, Michelin kadar geliştirilen üstün verimlilik düzeyine sahip lastiği standart olarak sunan birincil araç. Söz konusu lastikler, enerji tasarrufunu, güvenlik ve sağlamlıkla birleştirerek elektrik motorlu araçların ani hızlanmalarını kabul ederken, yuvarlanma direnci ile bağlantılı olan yüksek enerji kayıplarını çökertmek üzere dizayn edilmiştir.  
Lastikler, elektrik motorlu araçların enerji tüketiminin %30’unu gerçekleştiriyor. Tekerleğin her dönüşüyle lastik, yol ile sürtünme gerçekleştikçe yükün ağırlığı aşağıda deforme oluyor. Yapısı deforme olduğu için komponentler ısınıyor ve belirtilen oranda bir enerji kayboluyor. Bu ısınmanın düzeyini düşürerek enerji tüketimini de devirmek olası. Michelin ENERGY™ E-V lastikleri sürüş derhal çok düşük oranda ısı birikimi üretir, böylelikle enerji tüketimini düşürür. aynı zamanda, yol ile bağlantı halinde olan lastik yaması frenleme sırasında şipşak ısınma kapasitesine sahiptir, bu vesile ile aracın durması için gereken mesafeyi azaltmaktadır.
Sürücüler de menzile katkıda bulunuyor 
Konvansiyonel bir araçtan fazla daha pozitif oranda, sürücüler birkaç kolay yöntemle vasıta menzilini koruyabilirler:
Eco-sürüş uygulamalarını uygulayarak (bir sonraki adımı bakmak, motor frenini göstermek, sürüşle ilgili rasyonel bir tavır kanıtlamak, vb.). Bu kuralları uygulamakla sürücüler menzili %16 oranında geliştirir.
Gösterge paneli ve R-Link multimedya internete emrindeki sistem sürücüye yolculuğu yapmak, aracın menzilini artırmak ve daha verimli bir şekilde şarj etmek için gerekli tüm bilgileri sunuyor (bakınız aşağıdaki R-Link ile ilgili paragraf). 
Menzili %10 oranında artırmak için Eco modu çalıştırmak. 
Kabini ısıtmak için ön ısıtma işlevini göstermek (bakınız bölüm 3: Zoe gezgin konforunu düzenliyor).
Kumanda paneli üzerinden sürücü yardımı 
ZOE kumanda panelinde bulunan TFT ekran sürücüye sürüş stili ve araç menzili hakkında sürekli veri sunuyor ve şunları içeriyor:
Akümülatör yük durumunu ve km cinsinden kalan menzili bildiren bir sayaç. Bu değerin hesaplanması son 200 km’de elde edilen verilerden derlenir. Sıfırlama fonksiyonu bir uçtan bir uca hesaplama son 30 km üzerinden de yapılabilir; bu nedenle kalan menzil o anki sürüş koşullarına yan olarak hesaplanır,
Aracın belirtilen aniden enerjiyi tükettiğini mi ya da depoladığını mı bildiren bir ekonometre,
Dijital formatta gösterilen sürat ve vites pozisyonu; bu otomatik şanzımanlı araçlardaki gösterime aynı (Neutral, Drive, Reverse, Park)
Gidilen uzaklık, ortama tüketin (kWh/100 km), toplam/anık (kWh), zaman, dış sıcaklık gibi bilgilerin araç bilgisayarı üzerinden gösterilmesi.
“Sürüş tarzı göstergesi” fonksiyonu sürüş tarzına ast olarak TFT ekranın aydınlatmasını değiştirir: yankı sürüşte yeşil, boşta iken mavi, enerjik sürüşte daha faza enerji harcarken mor.
Yankı-modu
Bu fonksiyon kişiye güven verir. Klimanın ve ısıtmanın performansını düşürerek ZOE’nin menzilini ve motor gücünü korur. Orta konsolda yer aan bir düğme ile devreye alınır. TFT ekranın daha aşağı kısmı yeşile dönüşür ve ECO kısaltması belirir. Sürücü örneğin vasıta solama sırasında daha zinde hızlanmaya gereksinim duyarsa, gaz pedalına sertçe basarak bu işev devre dışı bırakılabilir..
Bilgi ve uzak işlemler için ZOE’de yer alan iki servis paketi
Renault ZOE sürücüleri iki öbür servis paketi yardımıyla araçları hakkında data alabilir ve hatta onunla etkileşime girebilir:
“My Z.E. Connect” (ZOE’de standart) ve “My Z.E. inter@ctive” (Life’da opsiyonel veya Zen ve Intens’te standart).
Uzakta data için: “my Z.E. Connect” paketi
 Nerede olurlarsa olsunlar sürücüler akıllı telefon ya da bilgisayarlarıyla aşağıdaki bilgilere ulaşabilirler:
Şarj seviyesi, en son sürüş parametreleri göz önünde bulundurularak kalan tahmini seviye, en son sıkıntı işleminin zamanı, araç tabi ise sorumluluk durumu (devam ederken veya bitmişken), tam şarj olması için kalan vakit ve aylık şarj bilgi tarihçesi  ,
Şehirlerdeki sorumluluk istasyonlarının yerleri,
Elektrik motorlu otomobilin daha iyi kullanılması ve aracın menzilinin korunması için pratik ipuçları. Örneğin, kabini ısıtmak için ön koşullandırma işlevinin kullanılması, pürüzsüz bir sürüş tarzı kabul etmek vb. 
Kullanıcılar keza şarjın başlaması ve bitiminde bilgi alırlar (e-mail ile) ya da düşük pil şarjı ya da şarjın kesilmesi durumunda (e-mail ya da kısa mesaj ile).
Araçla uzakta etkileşime girmek için: the “My Z.E. inter@ctive” paketi
Bu paket yardımıyla sürücüler zeki telefon veya bilgisayar kullanarak aşağıdakileri gerçekleştirebilir.:
Kabin ısıtıcısını çalıştırabilir ya da ayarlayabilir,
Uzaktan sıkıntı işlemini başlatabilir,
Süre aralığı1 seçerek günlük çok miktar planı yapabilir 
Elektrik maliyeti ve CO2 içeriğine tabi olarak çok miktar planını optimize edebilir (sadece PC ile yapılabilir).
 
 
Daha çabuk şarj için Chameleon sorumluluk cihazı 
Patenti Renault’ya ait olan bu yeni nesil batarya çok miktar cihazı kaputun altına sığıyor ve 43 kW’ye değin ister tek ister üç fazlı olsun tüm şiddet seviyelerine harmoni sağıyor. Renault ZOE, pilinin en fazla kapasitesinin yüzde 80’inin 30 dakikada sorumluluk edebiliyor. Chameleon bununla birlikte ZOE’yi sıvı güç seviyeleri altında sorumluluk etme kolaylığı da sunuyor: örneğin, 11 kW’de (iki saatlik sıkıntı süresi) ya da 22 kW’de (bir saatlik şarjla pilin %80’i). Bu ara kuvvet seviyeleri batarya ömrünü daha bereketli devam ettirir ve seri şarja (43 kW) oranla daha eksik olumsuz etkileri olur. Avrupa’da halihazırda 4,000’den fazla 11 veya 22 kW şarj istasyonu bulunuyor; bunlara “hızı şarj istasyonu” adı veriliyor. Almanya’da ise çoğu halka açık sıkıntı istasyonları (mod 3) hızı sıkıntı tipinde.
Chameleon; elektrik motorlu vasıta kullanımını için Renault’nun sunduğu bir buluş
Chameleon şarj cihazı, elektrik motorlu araçları sınırlı maliyetle zinde bir vasıta üstü şarj cihazı ile süsleyip püslemek üzere Renault kadar geliştirilmiş bir çözümdür. bu sistemin arkasında yatan temel akıl motorun ve invertörün sadece çekiş yok, pil şarj etme görevini de üstlenmesidir. Renault tarafından geliştirilen ve “Junction Box” adı bahşedilen yeni bir alt sistem a çok miktar sürecini yönetir, dalgalı akımı dürüst akıma dönüştürür ve yük istasyonu ile iletişim kurar. Chameleon sıkıntı cihazındaki Junction Box çoğu elektrik motorlu araçlarda bulunan 3V şarj cihazından sadece biraz daha büyük ve ağırdır. Invertör ve motor dönüşünün kullanılması doğru çok miktar gücü 43 kW’ye dek çıkabilmektedir.
ZOE’nin kaputu atında bulunan Chameleon çok miktar cihazı yüksek kapasiteli (43 kW) yük istasyonlarının kullandığı teknolojiyi basitleştirmektedir. Söz konusu çabuk sorumluluk cihazlarının entegre rektifiye cihazına ihtiyacı olmadığından, fiyatları mevcut fiyatlarının dörtte biri olacak ve kullanılması daha kolay hale gelecek. Laf konusu icat elektrik motorlu vasıta kullanımına büyük katkı sağlayacak.
ZOE’nin sorumluluk edilmesi 
ZOE, 3 ila 22 kW arası güçlerde kullanılmak üzere bir sıkıntı kablosu ile birlikte teslim ediliyor. Laf konusu kablo aracın önündeki logonun aşağı yer alan prize takılıyor. Logo eller özgür kartıyla ya da direksiyon simidinin solunda yer alan bir düğme yardımıyla açılabilir. Hızlı yük istasyonlarında (43 kW) araca takılı halde bunan entegre kablo bulunur.
Kablo yerine takıldıktan sonradan “Z.E.” işareti yanar. Şarjın devam ettiğini bildiren mavi renkli ışık yanıp söner ve yük işlemi bittiğinde aralıksız yanmaya başlar. Yük işleminde bir problem meydana gelirse kırmızı renkli bir ışık yanar. 
ZOE’nin tüm versiyonları Renault R-Link ile donatıldı
Entegre, internete tabi multimedya sistemi olan Renault R-Link lansmandan itibaren ZOE’nin bütün versiyonlarında yer alıyor. Sistemin, navigasyon, radyo, Bluetooth® telefon, audio akışı, müzik ve portatif cihazlara bağlanabilirlik, bağlantılı hizmetler (versiyona alt) gibi bütün fonksiyonları kullanımı basit ve zevkli ayla getirecek şekilde tek bir yerde toplandı. 
İşlevlere tek dokunuşla ya da sesle ulaşma 
Sürücüler, 7 inçlik dokunmatik ekranı ya da sezgisel ses tanınma sistemini kullanarak “git” (bir varış noktasından daha sonra), “uygulamalarımı göster” veya “e-mail” gibi bir takım işlevleri kolaylıkla çalıştırabilirler.
giderken, Text To Speech (TTS) işlevi bazı uygulamalardan mesajların ya da RSS beslemelerin araç hareket halindeyken otomatik olarak sesli okunmasını sağlar.
Elektrik motorlu sürüşe adanmış R-Link fonksiyonları
ZOE’deki Renault R-Link’e elektrik motorlu sürüşe adanmış fonksiyonlar dahildir. TomTom® Z.E. LIVE navigasyon sistemi araç menziline tekabül eden bir işletim dairesini gösterir. Sistem aynı zamanda belirli bir varış noktası girildikten sonradan yeterli kapasitenin mevcut olup olmadığını sürücüye bildiriyor. Eğer bu olası değilse, en yakın çok miktar istasyonunu bildiriyor. Bunun yanı sıra, enerji kullanımı açısından en yerinde rotayı öneriyor ve sıkıntı istasyonlarını harita üstünde gösteriyor (TomTom® haritaları) (aracın coğrafik konumuna veya varış noktasına alt olarak).
Renault R-Link, öteki yeni araç fonksiyonlarının kullanılmasına müsaade eden ZOE ECU’lar ile bağlantılıdır. Sürücüler, gerçek zamanlı olarak, tüketim geçmişlerini ya da batarya ile motor, klima, ısıtma, R-Link, vs. gibi enerji bitiren sistemler arasındaki enerji akışını izleyebilirler. 
Mesela, ‘Driving eco2’ işlevi sürücülerin aracı kullanma tarzları hakkında tahlil yapmalarına imkân tanıyor ve enerji tüketimi ile menzillerinin ne şekilde optimize edebileceklerine dair ipuçları veriyor. Yolculuklar aralarında yapılan kıyas ile de sürücülerin yankı sürüş tarzlarını geliştirmeleri sağlanıyor. 
İnternete ast R-Link 
Renault R-Link,  entegre EDGE 2.75G bağlantısı baştan sona dış dünyaya ve internete bağlıdır. Benzer servisler  (TomTom® LIVE ve Coyote Series alarmları) ise sürücülere trafik durumu konusunda hakiki zamanlı bilgiler sunar.  
 “TomTom® LIVE ” sürücülerin en iyi rotayı seçmesini sağlıyor:
HD Traffic®2 piyasadaki en iyi gerçek zamanlı trafik data hizmeti kullanıcıların geç kalma yaşamamasını, yakacak tasarrufu yapmasını ve tahmini varış zamanına ulaşmalarını sağlıyor.
TomTom® Places2, yakınlarda veya belirtilen bir şehirde sürücülerin belirtilmiş bir yeri ya da adresi bulmalarına imkân tanıyan en büyük mekân veri tabanı (İnternet üzerinden reel zamanlı olarak güncellenir).
Hava Durumu: üç günlük hava tahmini. 
Güvenli Olmayan bölgeler2, reel zamanlı yol emniyet uyarıları. 
Coyote Series2 Sistemin kendi kullanıcı topluluğu göre ve güvenli olmayan bölgelerle ilgili olarak duyurulan ve onaylanan risk bölgeleriyle ilgili hakiki zamanlı uyarı verir. Coyotes Series bununla beraber sürücüleri muhtemel gecikmeler konusunda uyarmayı ve sürüşü daha tehlikesiz ayla getirmek için trafik sıkışıklığı (kazalar, yoldaki objeler, vb.) ile ilgili uyarılar sunar. Bilgiyi sunanların ve dikkat filtrelerinin güvenilirliği sayesinde, kullanıcılar reel zamanı olarak bilgi alabiliyor. 
Renault R-Link Store; orijinal otomotiv uygulamaları mağazası 
Lansman anında sunulan yaklaşık 50 uygulama ile Renault R-Link Mağazası araba uygulamalarında öncü bir mağaza olmak için zorunlu tüm özelliklere sahip. Bu uygulamalar arasında genel ve özel ilgili alanı bazlı bilgiler (seyahat, spor, kadının dünyası, kültür, vb) otomobil ile ilgili işlevler (Renault Yardım, interaktif araç kullanıcı rehberleri) ve yakıt fiyatları, topluluk bazlı uygulamalar, e-mail ve sosyal ağlar yer alıyor. bu vesileyle, R-Link Mağazasının katalogunun kapsamı tez genişleyecek….
R-Link Store uygulamaları  
Iletişim: e-mail, sosyal ağlar, online navigatör, vs.
Rota iyileştirme: park yerlerinin, vs. belirlenmesi.
Pratik bilgiler: hava tahminleri, günlük, sarı sayfalar, oteller, restoranlar, vs.
Acil koşul: acele aramalar, Renault Assistance.
Mobilite: çoklu mod yolculukları, toplu taşıma.
Bütçe: kilometre başına sigorta, Renault ipuçları, vs.
Uygulama: servis takibi, kullanıcı kılavuzları, vs.
Eğlence: oyunlar, veri, turizm, kişiselleştirme, vs.
Meslek: filo yönetimi, genel idare, uzak tanı, tele-egzersiz, masraf notları, vs.
 Ülkelere bağlı olarak uygulamalar çeşitlilik gösterebilir.
Renault, R-Link kullanıcılarını, sistemin özellikleri ile tanışma aşamasında, bir dizi tanıtım düzeyinde öneri sunarak yalnız bırakmıyor: 
TomTom® LIVE ve Coyote Series, ile sunulan internet bağlantılı hizmetlere üç aylık ücretsiz erişim , 
Bir dizi uygulamalar üç sene her tarafında ücretsiz (Zen ve Intens’te; opsiyonel olarak Life’da): e-mail, R-Link Tweet, hava, Renault Assistance. Bu önerge yeni uygulamalarla birlikte aşamalı olarak genişleyecek.  
Sistemin lansmanında sunulan 50’den fazla uygulamayı üç sene baştan başa indirmek için (Zen ve Intens’te) R-Link Mağazasına erişim (ülkeye ast olarak). 
  Ülkelere bağlı olarak uygulamalar çeşitlilik gösterebilir.
ZOE GEZGIN KONFORUNA ÇOK YÜK VERİYOR 
Renault ZOE konfor için düşünülmüş çoğu özelliği içerir. Örneğin, kabin sürücü araca binmeden içten sıcaklığa (22°C) evvelden ayarlanabilir. Vasıta içinde solunan hava daha temizdir ve klima, cildin kurumasını durdurmak için havadaki nem düzeyini tatmin edici seviyede miktar. ZOE’nin kabini hem Toxproof sertifikası almaya yargı kazanmıştır.
ZOE içten sıcaklığı ayarlar 
Ön koşullandırma işleviyle, ZOE’nin kabini şoför kadar belirlenen zamanda dürüst sıcaklığa (22°C olarak) değin ısıtılır ya da soğutulur. R-Link tabletinden ya da bir bilgisayar veya zeki telefon ile uzak ayarlanabilen bu işlev, vasıta bir şarj istasyonuna bağlı iken, ZOE’nun kabinini ısıtır ya da soğutur. bu nedenle istenen sıcaklığa varmak için zorunlu enerji, bataryadan değil de, aracısız soketten alınır, böylelikle ZOE’nun menzili korunmuş olur.
Sürücü hareket etmeye başladığında, klima ve ısıtma işlevi, sıcaklık düzeylerinde oluşan büyük bir farkı dengede tutmak için enerjiyi çoğaltmak zorunda kalmadan ayarlanan sıcaklığı korur.
 
ZOE internete ast olmasa bile ön iklimlendirme fonksiyonu halen kullanılabilir; lakin yalnızca beş dakikalık bir vakit için. Bu iki yolla yapılabilir.
Eller özgür kartındaki ilgili düğmeye basarak,
Zeki telefon ya da PC ile.
 
ZOE yolcularının soluduğu hava daha temiz
Bir faal karbonlu parçacık filtresi, kötü kokuları ve kirleticileri emerek kabin içindeki havayı temizler. Elektrostatik katmanlardan ve faal karbondan oluşan bu filtre ozon, nitrojen dioksit, sülfü dioksit, tolüen, benzen ve hidrokarbon parçacıklarını (toz, polen) yakalar. Hem polen gibi sadece birkaç mikron ebadındaki kirleticileri de filtreler..
Cildi kurutmayan akıllı iklimlendirme 
Olağan klimalar cildi kurutur. ZOE’nin kliması ise daha konforlu bir seyahat için kabin içerisindeki nemi otomatik biçimde ayarlar.
Toxproof onaylı kabin
Bu etiket ünlü, egemen bir kuruluş olan TÜV Rheinland tarafından verildi. Laf konusu etiket, ZOE’nin kabinini üretmek için kullanılan tüm malzemelerin “TÜV Rheinland Toxproof”un araç kabini üretim kriterlerine (TÜV Rheinland LGA Products GmbH kadar belirlenen) uyduğunu onaylar. Bu kriterler alerjik reaksiyon risklerini en aza indirmek üzere tasarlandı.
Çözümleme edilen kimyasal bileşenlere şunlar dâhil:
Buharlaşan organik bileşenler, 
Ciltte ya da solunum yolarında alerjiye neden olabilecek kimyasallar,
Kokular,
Üstelik, Toxproof bununla beraber ZOE’de kullanılan çiçek tozu filtresinin verimliliğini de garanti etmektedir.. 
“Take care by Renault” özellikleri (yalnızca ZOE Zen’de sunuluyor) 
Yukarıda belirtilmiş ön iklimlendirme ve filtre ile birlikte “Take Care” paketi şunları kapsar:
?Yüksek düzeyde kirliliği saptayarak kabin içinde otomatik olarak hava devridaim işlevini çalıştıran bir kirlilik sensoru,
 
Temizleyici ve teskin edici hava iyonizeri. Arıtıcı işlev, kabin içinde yer alan mantar, alerjenler ve mikroplar gibi bakterileri yok eder. Huzur Veren işlev kapalı alanlarda yüksek konsantrasyona sahip pozitif iyonlarla dengeyi ayarlamak için negatif iyonlar üretir,
Teskin Edici ve uyarıcı özelliklere sahip faal koku yayma. ZOE için iki koku sunuluyor:  “Koza çiçeği” ve “Ferahlatıcı ylang”. Havanın kurumasına engel olmak için uyumlu olarak püskürtülen kokular için üç ayrı düzey mevcut. Havanın kurumasına önlemek için düzenli olarak püskürtülen kokular için üç öbür düzey mevcut. Bu kokuların aktif etkinliği 2011 yılının Aralık ayında Alman enstitüsü Psyrecon kadar 60 katılımcıyla gerçekleştirilen bir çalışmayla kanıtlandı (Psyrecon psiko-fizyolojik bilimsel araştırmalar alanında uzmanlaşan bir Alman enstitüsü). Kokular, dünyanın önde gelen parfüm üreticilerine mahsul tedariki sunan Firmenich® şirketi kadar geliştirildi.  
Koltukların kolaylıkla temizlenmesini karşılayan Teflon® döşeme. Bu soyut, kokusuz işlem kumaşın su geçirmez ve leke tutmaz nitelik kazanmasını sağlıyor.
Renault vasıta servis işlemlerine de yenilikler getirdi. Açık renklerin tozu çekeceği düşünüldüğünde, ZOE kolay arıtma kiti (yalnızca Zen versiyonu) sunuyor.  Kit, ZOE’deki kabin yüzeylerinin tane kaplaması ve plastik aksamına uygun şekilde özel olarak yapılmış olan temizlik ürününü kapsar. 
Renault’nun yaşam tarzı ve konfor imzası olan TAKE CARE KAVRAMI
Renault Latitude ile tanıtılan “Take Care” imzası yaşam biçimi ve konforu kapsayan vasıta içi özellikler sunuyor. ZOE’nun Zen versiyonu bu imzayı taşıyor.
ZEVKLİ VE DINLENDIRICI BİR SÜRÜŞ
Renault ZOE, kullanılması kolay ve eğlenceli bir vasıta olup, özel direksiyonu, lastikleri ve amortisörleri ile elektrik motorlu araçlara özgü bir şasiye sahiptir. ZOE, her tip yolculuklarda kullanılabilecek güven verici bir otomobildir: ister şehirde ister şehirlerarasında (çevreyolunda ya da otobanda). Bir elektrik motorlu vasıta olarak sessizdir ve hiçbir motor sesi ya da titreme olmadığından dinlendiricidir. 
Elektrik motorlu sürüşe adanmış bir mimari
Renault ZOE, Yeni Renaut Clio da dahil almak üzere yaklaşık yirmi tane Ortaklık modelinin kullandığı “B” platformunu esas alıyor. Clio IV ile benzer olan ön süspansiyonu McPherson tipinde olup, daha alçak salıncak kolu ile donatılmıştır. Daha Alçak çerçeve ve daha aşağı süspansiyon kolları bir üst segmentten (Mégane) alındı, böylece daha pozitif konfor ve daha hassas direksiyon kullanımı mümkün oluyor. Aracın arkadaki süspansiyonu programı sapmaya sahip esnek kiriş ile donatıldı. Şasi içerisinde yer alan pilin ağırlığını alabilmesi için Renault grubu içinde en sağlam olanıdır. Daha iyi sönümleme için poliüretan tamponların eklenmesiyle konfor açısından da optimize edildi.
Daha büyük oranda bir sürüş kapasitesi için devingen özellikler  
Rotor bobini ile senkronize elektrik motorlu motor, bütün uygulama aşamalarında mükemmel düzeyde enerji verimliliği sağlar. 65 kW (88 hp) netice ile yaklaşık olarak hemencecik, bir saniyenin yüzde birinden daha kısa bir sürede, minimum motor hızından enerjik bir akselerasyon ve kalkış ile 220 Nm değer azami tork üretir. Şehir Halkı içi sürüş deneyiminde sık rastlanan bir şart olan 0’dan 50 km/s hıza çıkmak yalnızca dört saniye alıyor.
Döşemenin altındaki bataryanın konumu daha iyi bir çekiş gücü için ön ve arka arasındaki ağırlığı dengelemekte asistan olur (park halindeyken %59 / %41). Clio 3 platformu ile karşılaştırıldığında, Yerçekiminin merkezi 35 mm daha alçak, yollar 16 mm daha geniş ve platformun burulma sertliği %55 artıyor bu vesile ile Renault ZOE’nun stabilitesini ve yol davranışını geliştiriyor.
Direksiyon kolaylıkla ve net olarak kullanılabilmektedir. Renault ZOE, daha dinamik bir kullanım için geliştirilmiş olan lastik daha aşağı çerçeve kurulum noktaları direksiyon kullanımı kalitesi ile meşhur bir araç olan Clio 3 RS’nin bağlantı koluna sahiptir. Düşük direksiyon kullanım orantısı (kilitten kilide 2.71 dönüş) bir üstteki segmentin elektrik motorlu direksiyon kullanımı ile birleşerek, uygulama ve sürüş keyfini artırır. 
Daha ağırbaşlı, daha kuytu bir sürüş  
Süratlenme akıcı ve çizgiseldir, herhangi bir algı sistemi veya dönüştürücü olmaksızın, motorun dönüş hızını tekerleklere aktaran redüksiyon dişlisi sayesinde herhangi bir engel oluşmaz. Sürücü için, piyasadaki otomatik vites kutusuna sahip elde etmek gibi bir etki uyandırır.
Araç içinde sükunet olması ve titreşim bulunmaması sürücüye konfor sunar. 40 km/s hıza kadar araba özellikle sessiz çalışıyor. Bu hızın ötesinde, duyulan en büyük gürültüler yolda tekerleklerden ve karoseri üzerindeki havanın akımından kazanç. ZOE’nun kabininde 40 ile 75 km/s arasında ölçülen şamata düzeyi is 60 ile 65 dB arasındadır, bu da eşdeğer enerjiye sahip konvansiyonel araçlardan iki ya da üç kat aralarında daha azdır. 
Araçiçi rahat sürücülerin araç içinde audio sistemiyle sunulan dinleme kalitesinden yararlanmasını sağlar. Renault ZOE Zen ve Intens versiyonlarında 3D Sound by Arkamys® ile sunulmaktadır. Dijital sinyal işleme yazılımı kullanarak, bu sistem mekânsallaştırma etkisi uyandırır duyulan sese daha derinlik ve tesir katar. Sürücüler kabin içinde ses bölgelerini seçebilirler: yalnızca sürücü, ilk sıra ya da bütün vasıta.
Yerleşim merkezlerine yaklaşırken dar, stressiz sürüş, ZOE, Z.E. Voice ile birlikte sunulmaktadır: yayalara yaklaşmakta olan bir vasıta olduğu konusunda uyaran ve otomobilin hızıyla birlikte frekansın da değişmesiyle aracın hızını tahmin etmelerini sağlayan bir dış ses. Z.E. Voice 1 ile 30 km/s sürat arasında etkin olarak çalışmaktadır. Vasıta park halindeyken sessizdir. ZOE’nin karakterine uygun bir ses kimliğini meydana getirmek için sesle ilgili özel tasarım çalışmaları gerçekleştirildi. IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique / Musique) araştırma enstitüsünde Ses Mükemmeliyet ve Tasarım Ekibi ile işbirliği ile geliştirildi. Sürücüler üç ses düzeyi arasında tercih yapabiliyorlar: “Pure”, “Glam” ve “Sport”. Sistem tek bir tuşa basarak kapatılabilir. Şoför her tarafta arabulucu çalıştırdığında otomatik olarak geri kazanç.
Tüm Renault ZOE modelleri yokuşlarda basit kalkış sağlamak için yığın kalkış yardımına sahiptir. Bu sistem, şoför freni özgür bırakıp hızlanmaya başladığında, aracı yokuşta birkaç saniye değişmez tutar.
Uzun vadede teskin edici bir tecrübe yaşamak için, elektrik motorlu motor “bakım gerektirmez”, su geçirmez ve yağlama istemez. Elektrik motorlu bir aracın servis maliyetleri, ICE araç ile karşılaştırıldığında %20 daha düşüktür. Zamanlama kayışı, hava filtresi veya yakacak filtresinin değiştirilmesine gerek yoktur, yağ değiştirmeye de lüzum yoktur.
Müşterinin perspektif: 
“Kullanımı kolay ve pürüzsüz. Aralıksız vites ile uğraşmanız gerekmiyor. Bundan Başka çok da gürültüsüz. Bundan inip bayağı bir otomobile bindiğinizde kamyon kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz.” Hanımefendi Stéphanie X, Pont l’Abbé’deki Leclerc merkezinde kalite müdürü (Finistère, Fransa). 
“ZOE ile daha sakin ve dinlendirici bir şekilde araç kullanmış oldum. Aslında fazla gürültüsüz ve pratik,” Bayan Maryvonne X, Pont l’Abbé’deki Leclerc merkezinde kasa müdürü (Finistère, Fransa).
KALİTE VE EMNIYET KONUSUNDA SIFIR TAVIZ
ZOE genlerindeki güvenlik ve kaliteyi Renault’nun tüm deneyimlerinden ve know-how’ından alıyor. Renault güvenilirlik açısından en iyi tam ayrıntılı üreticiler arasında yer alıyor ve güvenlik konusunda yüksek standartları yerine getirmesi ile uyarı çekiyor. Gelişim sürecinin bir parçası olarak, ZOE konvansiyonel bir vasıta ile benzer işlev onay testlerinden ve elektrik motorlu modeller için geçerli özel testlerden geçti. 
Çekiciliği artmak için algılanan kalite 
Algılanan kalite, bir otomobilin cazibesine ve sağlamlığına katkıda bulunur ve bu açıdan Renault için ZOE’nin tasarım sürecinde dikkate alınan manâlı noktalardan bir bu husus olmuştur. Tasarım ve algılanan kalite ekipleri, ZOE’nin tasarımını yapmak için işbirliği yaptı. LED gündüz seyir lambaları, “Z.E:” diyotlarına sahip ön kısımdaki sorumluluk soketi, eksiksiz hatlar ve ışıklandırma teknolojisi, ZOE’nin genel algılanan kalitesinin sadece birkaç özelliği. Kaput kesimi de ızgaranın ve ön farların tasarımını ön plana çıkarıyor. Boya kalitesi ile ilgili temel özellikler arasında şunlar yer alıyor: 
Gövdedeki başıboşluk ve hemzemin alanlar üzerinde özel aksan,
2 mm’den daha eksik çarpıklık yarıçapı,
Lastik ve tekerlek yuvası aralarında küçük bir alan
Vasıta içerisinde döşeme ve kurulum konusunda öze bir mücadele harcandı. Aracın tasarımı gene itibarla zor üzerinde katkı maddesi sağlıyor. Ön panel şeritleri yumuşak dokulu bir malzemeden yapıldı.
Flins fabrikasındaki üretim kalitesi 
Renault ZOE, Yeni Renault Clio ile birlikte ve benzer yüksek üretim kalite standartlarında Flins fabrikasında üretiliyor. Bilhassa, algılanan kaliteyi çoğaltmak için montaj hattının sonunda ufak kusurların işlenmesiyle ilgili şartlar ağırlaştırıldı.  
ZOE, tüm açılardan deneme edildi 
Renault ZOE ile, enerjik performansı sınamak, ince ayarları gerçekleştirmek ve her türlü koşulda sağlamlık ve sağlamlığı değer biçmek üzere 850,000 km yol yapıldı. Bu testler zorlu koşullarda gerçekleştirildi: gönder sıcaklıklar, kuruluk, nem, pürüzlü yüzeyler, toz ve çakıl. Muayene edilen noktalar listesinde vurgu özellikle akünün ve elektrik motorlu motorun performansındaydı. Kiruna’da (İsveç) mucizevi soğuk havada (-20°C dereceye kadar) yapılan testler akünün soğuğa dayanıklılığını kanıtladı. 
Jurnal kullanım
Sınıfındaki diğer araçlar gibi, Renault ZOE de EDAU sınıfı testlerden (Dış Görünüş ve kullanımdaki sağlamlık destlerinin Fransızca kısaltması) geçti. 2010 kullanılmaya başlayan testler aracın ömründeki üç yılı uyarlamak için iki aylık bir süreçte jurnal kullanımını yeniden canlandırıyor. Bu testlerin sonuçları ZOE’yi piyasada görünüm sağlamlığı açısından en iyiler arasına yerleştirdi.
Sızdırmazlık testleri
Değişik sızdırmazlık testleri manâlı Renault testleri aralarında yer alıyor: yüksek basınçlı püskürtücülerle yıkama, 800 mm/h dek her tür yağmur koşullarının simülasyonunu sunan duş kabini testi (imal yerinde yağmur testi ve dünyada tanıdık azami yağış). Araba keza, aksaklık oluşmaması için akü ayrıntılarıyla suyun içindeyken 10 km/s hızda 40 cm su içinde test edildi.
Elektrik motorlu motor testleri
Renault ZOE’nin elektrik motoru Fransa’daki Lardy teknik merkezinde geliştirildi ve deneme edildi. Bütün elektroteknik ve karakterizasyon testleri (sürat, tork), yol döngülerinin simülasyonu ve dayanıklılık (ısı ve titreşim) bir ZOE “5A nesli 2” motor ile gerçekleştirildi. Sekiz ila on iki haftalık bir sürede yapılan testler 20 yıllık normal kullanıma tekabül ediyor. 
 
Pil testleri
Elektrik motorlu Renault araçlarının pilleri Lardy merkezindeki 2,500m²’lik elektrik deneme tesisinde yapıldı. Pillerin mekanik ve kimyasal dayanıklılığı, güvenilirliği ve süre içindeki performansları değerlendirildi.
Sıkıntı alt yapısı testleri
Renault, on bir Avrupa ülkesindeki hakla açık yük daha aşağı yapısını test etmek üzere bir kampanya yürüttü. Bundaki kasıt, sorumluluk istasyonlarını listelemek, bilgileri çoğaltmak ve Renault ZOE’nin lansmanı için bütün koşulların yerinde olduğundan belli olmaktı.
 
Konvansiyonel araçlardan daha kapsamlı bir garanti 
Tıpkı konvansiyonel araçlarda olduğu gibi ZOE de iki sene /sınırsız kilometre veya üç yıl / 100,000 kilometre (ülkeye ast olarak) garanti sunuyor.
 
Renault Z.E. serisi aşağıdaki ilave garantilerle sunuluyor:
?Elektrik motorlu baskı aktarma organları garantisi: 5 yıl / 100,000 km
?Ömür boyu batarya garantisi: kira sözleşmesi, pilin daima çalışır durumda ve ilk kapasitesinin %75’inden daha artı şarj kapasitesine sahip olması gerektiğini belirtiyor. Eğer bu iki husustan bir tanesine karşılanmıyorsa, batarya bedava olarak değiştirilir. 
Güvenlik konusunda sıfır taviz 
Renault ZOE, Renault’nun güvenlikle ilgili know-how’ından ve tekniklerinden istifade ediyor. ZOE’nin ve pil haznesinin yapısı her hangi bir darbe derhal yolcuları be pili gözetmek üzere tasarlandı. Daha faza emniyet için araçta yer alan bir elektronik sistem her bir hücrenin (pilin temel bileşeni) durumunu gözemler ve gereken hallerde akımı keser.
90 tane ZOE aracı çarpışma testine sokuldu
tasarım aşamasında 90 tane ZOE her cins çarpışma testine sokuldu. Böylece güvenlikle ilgili teknik tercihler ve boyutlandırma parametreleri denenmiş oldu: kafa kafaya, yana, arkadan, vs. çarpışmalar. Kafa kafaya çarpışmada araç 120 cm’lik bir mesafede 64 km/s’den  0 km/s hıza düşer. Bu da 35G’lik bir yavaşama demektir. Testlerdeki amaç, kullanılan yapının kabini, yolcuları ve pilin bütünlüğünü koruyup korumadığını belirlemekti. ZOE’nin tavan hattı bu testten sağlam çıktı  ve kapıların açılması bile halen mümkündü. Testlerde kullanılan mankenler büyük yaralanmalar geçirmedi ve batarya sağlam bir şekilde duruyordu. Önleyici bir önlem olarak da hava yastığı ECU’su pili hemen devre dışı bırakıyor.
Yayalara Ait darbeleri
Yaya darbesi ile ilgili kısıtlamalar henüz tasarımın en başında dikkate alındı. Kaputun, ön tamponun ve farların tasarımı yaralanmalarını azaltacak şekilde optimize edildi. Aracın ön kısmında pek fazla ezilme bölgeleri var; bilhassa de şarj soketinin civarda. Böylece, darbe hemen baskı yayılımı sağlanıyor, sert bölgeler zayıflatıyor ve deformasyona muavin olunuyor. ZOE de aynı zamanda ön sırça ile kaputun birleştiği yerde elastik bir çapraz parça bulunuyor; bu şekilde darbe enerjisi daha iyi emliyor.
“Ağır” batarya testleri 
Piler son derece hassas araç parçaları olduğundan, Lardy deneme merkezinde gaddarlık kıvamında bir takım “ağır” pi testleri gerçekleştirildi. Piller ateşe atıldı, suya daldırıldı, ateşlendi, aşırı yüke maruz bırakıldı, yüksekten atıldı, harici kısa devre yaptırıldı, bağlantıları gevşetildi, aşırı basınç atında tutuldu ve hücrelerin tam merkezine çivi bile çakıldı. Tüm bunlar tek bir maksat uğruna gerçekleştirildi: güvenlik konusunda sıfır taviz için.
Pasif güvenlik
ZOE’de bulunan edilgen emniyet ekipmanları:
Sürücü ve on yolcu hava yastıkları
Ön tabi hava yastıkları (baş – göğüs)
Ön koltuklarda “Yolcu Sınırlama Yastığı” hava yastıkları
Güvenlik kemerinin altından kaymayı engelleyecek şekilde tasarlanmış ve deneme edilmiş ön koltuklar 
Önde, ön gergili üç noktalı güvenlik kemerleri 
Arkada, güç sınırlayıcılı üç noktalı emniyet kemerleri 
Önde ve arkada “Fix4Sure” kayma önleyici koltuklar
Arkadaki tabi koltuklarda ve ön koltukta Isofix temas sistemi 
Etkin emniyet
ZOE’de bulunan faal güvenlik ekipmanları:
Acele durum fren destekli ABS,
Çekiş kumandalı (ASR) yetkisiz manevra kumandalı (CSV) elektronik denge kontrolü (ESC)
Elektronik fren kuvveti dağılımı (EBD)
Standart sürat sınırlayıcı / seyir kumandası 
Navigasyon ekranında yasal hız sınırının gösterilmesi 
Acele frenleme sırasında dörtlülerin otomatik olarak devreye girmesi 
Harekete geçildiğinde otomatik olarak kilitlenen kapılar 
Üçüncü emniyet de öncelik taşıyor 
Üçüncü emniyet de (bir kazadan sonradan araç içindekilerin güvenliği) Renault için bir öncelik konusu teşkil ediyor, bu da eğitim esnasında daha erken bir aşamada işlemler esnasında ivedi durum hizmetleri için bir destek sunar. Birincil elektrik motorlu aracın lansmanından ons ekiz ay önce, Paris bölgesinden itfaiyeciler Renault tarafından acele koşul hizmetleri ile ilgili olarak çıkartılan rehberin oluşturulmasına katıldılar, elektrik motorlu araçları kapsayan işlemlerle ilgili önerilerde bulundular (enerji türünü yoklama etme, 400V devreyi kesme, 12V bataryayı kesme, yolcuların kurtarılması için teknikler, yanmakta olan veya suyun aşağı bulunan vb. araçlarla ilgili operasyonlar). O dönemden itibaren, Renault itfaiye birimleriyle işbirliği yapmayı sürdürdü.. 
Renault, Renault Z.E. sınıfındaki her vasıta için acil şart ve yardım servisleri için rehberler ücretsiz olarak renault web sitende sunulmaktadır.
Paris bölgesindeki itfaiye hizmetleri ile birlikte gerçekleştirilen yangın söndürme testleri geleneksel yangın söndürme yöntemlerinin verimliliğini gösterdi: su, hiçbir gözden düşmüş yan etki olmaksızın yangını söndürüyor.
ZOE, RENAULT’NUN ÇEVRESEL YAKLAŞIMINDA YENİ BİR ÇAĞI BAŞLATIYOR
ZOE’nin öncülük ettiği elektrik motorlu vasıta programı Renault’s eco² çevresel politikasının başını çekmektedir. Program, Renault grubunun “Renault 2016 – Drive the Change” isimli stratejik planının hedeflerini yetişmek üzerine kuruludur: 2013 senesinde global karbon bacak izini %10 düzeyinde ve 2013 ila 2016 arasında bir %10 daha azaltma hedefi. 
Kullanımda sıfır emisyon
Tüm elektrik motorlu araçlarda olduğu gibi ZOE de seyir sırasında (aşınan parçalar hariç) hiçbir şekilde CO2, NOx, karbon monoksit, parçacık, koku ya da motor gürültüsü yaymaz. bu nedenle elektrik motorlu araçlar hava kalitesine katkıda bulundukları ve gürültüyü azatlıkları şehirlerde olumlu katkılara sahiptir.
 
Kirletici emisyonları ile ilgili daha sıkı yönetmeliklerin yürürlüğe girmesiyle (Euro 1 ila Euro 6 arası) şehirlerdeki hava kalitesi artıyor ancak bu ilerleme lokal vasıta parkının yenilenmesi ile dürüst orantılıdır. Elektrik motorlu araçların aşamalı biçimde entegre edilmesiyle hava kalitesinin iyileşmesi daha da hızlanacak. Şehir Halkı araçları parkının yüzde 20’sinin elektrik motorlu araçlardan oluşması tamamen kirletici emisyonları kirleticinin niteliğine tarafından yüzde 20 ila 40 arasında azaltılabilir. 
Elektrik motorlu araçlar karbon üçgenin taban olmayan kenarı izi üzerindeki etkisini artırmayı amaçlıyor 
Yaşam boyu değerlendirme CO2 salınımı, ülkede elektriğin nasıl üretildiğine bağlıdır. Avrupa’daki enerji karışımı temel alındığında, Yeni Toyota Prius ‘un 89g emisyonu ile karşılaştırıldığında ZOE 58g CO2 / km emisyonuna sahip. Fransa’da, elektriğin büyük bir kısmı karbon içermeyen kaynaklardan elde ediliyor, böylece hayat boyu değer biçme rakamı sadece 15g CO2 / km.
 
2010 yılında Avrupa’da, elektriğin %18’i yenilenebilir kaynaklardan üretiliyordu ve bu sayı elektrik imal karışımında yenilenebilir kaynakların kullanımının artmasıyla gelişecek. Avrupa’da elektrik sektörünü temsilci kuruluş olan Eurelectric 2010 ile 2020 yılları arasında Fransa ve Avrupa’da elektriğin karbon dioksit yoğunluğunun (g CO2/kWh) %15 oranında düşmesini beklemektedir. Bu ilerleme, teknolojideki güncellemelerin halen kullanılmakta olan tüm otomobillerde aracısız olarak etkisinin olmadığı konvansiyonel araçlardan bambaşka olarak, pozitif ve ani bir etkisi olacaktır.
 
ZOE,  Cléon’da üretilen Renault elektrik motorlu motor takıldığında yerel içerik %55 olacaktır.  Gelecek yıllarda artması beklenen bu rakam lojistik özelliklerin karbon ayak izinin düşürülmesine katkıda bulunacaktır.
Sıkıntı maliyetlerini ve emisyonlarını düşürmek için “Charging eco²” 
“Charging eco²” Renault’nun sürücülerin doğru zamanda içten şekilde araçlarını çok miktar etmelerinde muavin olan, reformcu, internete yan bir hizmettir. Bu şarj program asistanı sürücülerin, daha eksik karbon but izine sahip ucuz elektrik dönemlerini seçmesine ve yoğun saatlerden kaçınmasına ihtimal tanıyor.

Sürücünün haftalık çok miktar programındaki renk koduna sahip bir çubuk elektrik için fiyat skalasını, yoğun saatleri ve CO2 emisyonlarını saatlik bazda gösteriyor.  Böylelikle sürücüler sözleşmelerine emrindeki elektrik fiyatlarıyla birlikte kendi taleplerini girebilir ve “fiyat” ve “CO2” emisyonları arasındaki istenen dengeyi belirleyebilir. Renault’nun her ülke için geliştirdiği veritabanlarını kullanan bir algoritma, optimum süre aralıklarını gösterir ve yıllık euro, kg, CO2, ve kaçınılan yoğun saat tasarruf sayısını belirtir.
 
 “Yeşil” elektrik tedarikçileri ile piyasada sunulan ürünlerin gelişimi
Fransa’da yakın gelecekte “temiz” elektrik ile elektrik motorlu bir aracı çok miktar etmek olası olacak. Bu hedef doğrultusunda, Renault ‘hava’ ile üretilen yenilenebilir enerji, hidroelektrik, esinti çiftlikleri ve güneş enerjisi üreten EDF’den sonradan Fransa’nın en büyük ikinci elektrik tedarikçisi olan CNR (Compagnie Nationale du Rhone) ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. “Move in Pure” paketi ile sürücüler dürüst zamanda, enerji skalasının kısıtlamalarını ve yenilenebilir elektriğin üretimine yan olarak elektrik motorlu araçlarını uzak yük edebilirler.
 
Renault’nun, elektrik motorlu aracın ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olan batarya geri dönüşümü ile ilgili yaklaşımı 
Renault, ömrünü tamamlamış bataryaların ayrıca çevre keza de yürürlükteki yasalara uygun olarak işlenmesi için elektrik motorlu vasıta satışı gerçekleştirdiği tüm ülkeleri kapsayan bir organizasyon gerçekleştirdi. Bu girişim, lityum-iyon bataryaların geri dönüşümünde dünya lideri olan Umicore şirketi ile imzalanan ilk ortaklık sözleşmesine yansıdı. 
 
Zarar görmüş ya da ömrünü tamamlamış bataryalar toplanıp teşhis merkezlerine gönderiliyor, burada ayıklandıktan sonradan ya otomotiv sektörü açık havada her tarafta başvuru formu için seçiliyor ya da bütün anlamıyla geri dönüşüme gönderiliyor. Eğer pil çıkartılamıyorsa, otomobil yetkili bir külüstür şirketine gönderiliyor.
 
Geri dönüşüm sürecinin birincil aşaması, tıpkı “Rus Matruşka bebekleri” gibi bataryanın daha aşağı kurulum ekipmanının modüllere ayrılmasıdır. Bazen, 250 kg batarya üstünde, sadece 10 kg ömrünü tamamladığı için işleme gönderilir ve öteki 240 kg her tarafta kullanılır. Modüllere ilave olarak, bütün komponentler, geleneksel işlemler kullanılarak (çelik, plastik, vb) geri dönüşümü sağlanır. Hücre gruplarından oluşan modüller pil geri dönüşümünde bilirkişi olan şirketler göre işlenmektedir.
 
2011 yılından bu yana, Umicore Renault elektrik motorlu araçların bataryalarının işlenmesinden sorumludur. Modüller ve hücreler için pirometallurjik işlemleri ardından da metal kazanımı için hidrometalurjik işlemi kullanır. Bu süreç Avrupa yönetmeliklerinin belirlediği hedeflere uygundur: elektrik motorlu araçlarda %85’in üzerinde ve bataryalar için %50’nin üzerinde bir Geri Değişim oranı.
 
  
ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA İLGİLİ KISA VE PRATİK BİR KILAVUZ
 
 
ZOE’yi nereden satın alabilir ve servisini nerede yaptırabilirisiniz?
Renault ZOE tüm Renault şebekesinden (acenteler ve bayiler) satın alınıp, servis işlemleri oralarda yaptırılabilir. Bu gibi yerlerden bazıları iki etiketle ayırt edilebilecek spesifik elektrik uzmanlığına sahiptir:
Renault Z.E. Centres: Konusunda bilirkişi “elektrik motorlu vasıta” satmak temsilcileri müşterilere satış aşamasında tavsiyelerde bulunur. Elektrik motorlu araçlara alışmak için deneme sürüşleri de yapılması mümkündür.
Renault Z.E. Experts: Z.E. Centres’ların kaynaklarına ilave olarak, Z.E. Experts’dekiler uygun yenileme için özel Z.E. atölyelerine sahiptir. Z.E. Experts olmayan Renault noktaları elektrik motorlu araçları onarım için Z.E. Expert noktasına yönlendirecektir. Tüm işlemler müşterilere karşı saydamlık içerisinde yürütülür.
Hâlihazırda Avrupa’da 219 Renault Z.E. Centres ve 642 Renault Z.E. Experts bulunuyor.
 
“Z.E.” uyumluluğu
Renault şebekesindeki satmak temsilcileri, “Z.E. uyumluluklarını” atamak için müşterilerden bir anket formu doldurmalarını isteyecektir. Buradaki kasıt alıcıların günlük yolculuklarına elektrik motorlu araç ile devam etmelerini temin etmek ve evlerinin Wall Box montajı için yerinde olup olmadığını belirlemektir. Eğer koşul buna uygun değilse, satmak temsilcileri bir ICE aracı önerecektir. Renault’da herif memnuniyeti kilit niteliğinde önceliğe sahiptir.
 
Elektrik motorlu araca geçiş Z.E. Box ile fazla durum
Renault’nun “tümü bir arada” teklifi olan Z.E. Box elektrik motorlu araca geçişi kolaylaştırıyor. Bu, dört unsurdan oluşmaktadır:
Z.E. Araba: aracın, herif göre seçilecek opsiyonlar ve aksesuarlar ile satın alınması. 
Z.E. Batarya: sürücülerin spesifik ihtiyaçlarını yerine getirmek için değişik kiralama opsiyonları mevcut (takvim kilometre / abonelik süresi).
Z.E. Çok Miktar: ZOE öncelikli olarak Wall-Box (3 kW minimum) ile sorumluluk edilir. Şarj süresi altı ila dokuz saat sürer. Renault satış temsilcileri, müşterinin, evine Wall Box’ı takacak olan onaylı Z.E. Ready kurulum firması ile irtibata geçmesini sağlayacaktır. Araçla birlikte bahşedilen şarj kablosu Wall-box’a ya da halka açık şarj istasyonuna takılabilir (standart veya çabuk yük için). Bu istasyonların esas avantajları yük hızı, standartlara intibak ve rahatlıktır.
Z.E. Servisleri:
Uzu yolculuklarda hareketli kalma garantisi: ICE araçların kısa süreli kiralamasında Renault Rent, Avis ve Europcar acentelerinde %25’e varan indirimler.
Yedi sene / 175,000 km’ye (elektrik transfer organı hariç) varan garanti ve bakım uzatması.
Müşterilerin kendi alışkanlıklarına ve pil kiralama sözleşmesine yerinde bir opsioyn (sene/km) seçmelerine imkân veren “planlı bakım”.
RCI Banque da sigorta hizmeti sunuyor.
Renault ZOE’nin sorumluluk edilmesi
Müşteriler durumların %90’ında araçlarını Wall-Box kullanarak evlerinde çok miktar edecektir. Bu müşteriler göre tercih edilen yöntemdir zira geceleri gerçekleşir ve onların gündüz süre kaybetmemelerini sağlar. Dünya çapında 9 ülkede gerçekleştirilen denemeler müşterilerin araçlarını haftada ortalama en fazla iki ila üç sorumluluk ettiklerini göstermiştir.
 
Eğer müşteriler araçlarını halka açık sıkıntı istasyonlarını kullanarak da sıkıntı edebilir. Laf konusu istasyonlar yollarda, alışveriş merkezi otoparklarında, normal otoparklarda, servis istasyonlarında, vs. daha sık görülür ayla geliyor. Tasarruf edilen kilometre sayısı istasyonun gücüne bağlıdır (3 ila 43 kW arası). ZOE, vasıta üstünde yer alan Chameleon sorumluluk cihazı doğruca aracın yanına yer alan tek bir soket üzerinden 30 dakika ila 9 saat süren yük için istasyonun gücünden tam anlamıyla istifade eder.. 
 
Bu istasyonlar tüm Avrupa ülkelerinde gitgide artarak yaygınlaşmaktadır. 2012 sonunda Avrupa’da 20,000 halka açık istasyon bulunuyordu; bu 2011 sonuna oranla %50’lik çoğalma anlamına geliyor.  Tüm bunları özendirme olabilmek için Renault mesela E. Leclerc süpermarket zinciri, Vinci Park ve Unibail Rodamco (Avrupalı alışveriş merkezleri) ile ortaklıklar kurdu.
 
 
Fransa’da halka açık yük istasyonları büyük mesafe kat etti 
Mesela Fransa’da takriben 4,700 istasyon kurulumu yapıldı. Buna, sadece Bluecar’ın değil bütün elektrik motorlu otomobillerin erişebileceği Autolib’ istasyonları da dâhildir. Paris dışındaki Seine Aval, Alsace, Provence-Alps Côte d’Azur bölgesi, Kuzey Fransa’daki Pas de Calais, Rennes, Rouen ve Angoulême şehirlerinde de büyük çabalar sarf edildi.
 
Geçen Ekim ayında Fransız hükümeti kadar başlatılan Hirtzman misyonunun bir parçası olarak, çevre konulu milli dairesel masa toplantısında €50 milyonluk bir miktar kenara ayrılarak ulus sektörü oyuncularının tahsisat kuralları belirlenmiştir. Hedef, nüfusu 200.000’i aşan şehirlerde istasyon kurulumu için projelerin %50’ye varan kısmını finanse etmektir. Bölgeler bununla birlikte Programme des Investissements d’Avenir (geleceğe yatırım) programından da istifade edebilmektedir. Endüstriyel onarım bakanlığı ve ekoloji ve sürdürülebilir gelişim ve enerji bakanlığı ortaklığında önetilen laf konusu inisiyatif önümüzdeki aylarda yüzlerce istasyonun kurulmasını sağlayacaktır. 
 
Eşsiz bir üstünlük: bütün arızalarda ömür boyu yardım 
Batarya kiralamasına dâhil olan ve kontrat baştan başa geçerli olan bu takviye 7/24 kullanılabilir. Ayrıca her tip arıza için geçerlidir: enerji arızaları, elektrik transfer organları ile ilgili arızalar, pil ya da vasıta arızaları.
Çoğu durumda jurnal gerekliliklerden iki veya üç kat daha fazla olan menzil söz konusu olduğunda pil arızası sıra dışı bir durumdur. Oysa, eğer aracın elektriği biterse, sürücüler destek servisini arayabilir ve 80 km’lik bir yarıçap zarfında bir sıkıntı istasyonuna araçlarının çekilmesini sağlayabilirler.
Arabulucu yoldan alıkoyan bir teknik arızanın baş göstermesi durumunda ise vasıta Z.E. expert merkezine çekilecektir. Keza sürücülere gidecekleri yere varabilmeleri için bir hareketlilik çözümü sunulacaktır (değiştirme araç, taksi, konaklama, vs.).

Bu yazı senden önce 114 kez okundu.

Yorum Yap