Advertising
Otomobil 30 Kasım 2016, 15:02
Çabuk ve elektrikli: Porsche Mission E

Çabuk ve elektrikli: Porsche Mission E

Elektrikli otomobillerin günden güne popülerliği artarken, Tesla’nın başlattığı akımla artık sadece orta düzey araçlar değil, süper arabalar da elektrikli olarak üretiliyor. 2015 Frankfurt Motor Show‘da tanıtılan ve 2020 yılına dek satışa çıkması beklenen Porsche Mission E de bunlardan birisi.

Satış hedefleri belirlendi

Porsche’nin aynı zamanda ilk elektrikli arabulucu ünvanını da taşıyan Porsche Mission E‘nin yılda 20 bin adet satılması ve ileride üzerinde uzaklık iyileştirmeleri yapılması bekleniyor.

Paris’teki Auto Express’te konuşan Porsche CEO’su Oliver Blume da konuya dair açıklamalar yaparak, rakipleri Tesla Model S’in tersine Porsche’nin en ince ayrıntısına kadar otomatik pilot özelliği koymayı düşünmediğini dile getirdi.

Porsche Mission E: ayrıca mesafe, ayrıca performans

alımlı Porsche Mission E, bununla beraber sıra dışı bir performans sunacak ve tek şarjla 310 eksen, yani takriben 500 km yol kat edebilecek. Diğer Taraftan bataryasını yüzde 80 seviyesine değin doldurmak da yaklaşık 15 dakika sürüyor. CEO Oliver Blume’a göre, elektrikli Porsche’yle uzun yolculuklara çıkmak muhtemel.

Sadece bir otomobil olarak gözükse de, Porsche Mission E için heybetli bir yatırım yapıldı ve firmanın esas merkezi olan Stuttgart’ta elektrikli vasıta imal faaliyetleri için 700 milyon dolar harcandı. Tabii bütün bu harcama aynı zamanda 1400 çalışanı da beraberinde getirdi. Bundan Başka yatırımlar devam ediyor ve 300 milyon dolar para daha harcanacak.

Porsche Mission E, tasarımsal olarak 918 ve Panamera modellerinin bir karışımı olarak gözüküyor. Aracın tabanı adeta yere değecek seviyede ve dolayısıyla zorlu yollarda tercih edilmesi bıkkınlık olacak. Gövdesi alüminyum, çelik ve karbon fiber karışımından yapılan aracın önde 21 inç, arkada ise 22 inç tekerlekleri var.

Tesla Model 3 tanıtıldı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Model 3 otomobilini tanıttı. Tesla Model 3 yerinde fiyatı ve…

Tesla’ya karşı taraf olacak mı?

800 voltluk Porsche Mission E, iki adet elektrikli motora ve güçlü bir bataryaya sahip. Bu şekilde dört tekerleğiyle takriben 450 kw bir zor üretiyor. Elektrikli oluşunu hafife almamak gerekiyor çünkü 0-100 km hıza yalnızca 3.5 saniyede ulaşıyor ve 200 km hıza da 12.5 saniye içinde çıkıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap