Advertising
Otomobil 27 Kasım 2016, 15:13
Audi RS7 Concept Sürücüsüz devrim

Audi RS7 Concept Sürücüsüz devrim

Audi RS7 Concept sürücüsüz olarak limitleri zorladı

Audi’nin geliştirdiği RS7 Concept, Almanya’da DTM Sezon Finali öncesinde Formula 1 yarışlarının da yapıldığı Hockenheim Pisti’ni, sürücüsüz bir şekilde yarış hızında kat ederek köklü değişiklik niteliğinde bir başarıya imza attı.

Otomobillerin ilk önce yaygın olarak kullanılmaya başladığı 1900’lü yılların başından itibaren insanoğlunun en büyük hayallerinden biri olan sürücüsüz otomobiller dönemine bir adım daha yaklaşıldı. Audi mühendisleri kadar geliştirilen RS 7 model bir Audi Konsepti, Almanya’nın ünlü yarış pisti Hockenheim’de, sürücüsüz bir şekilde, bir tur tamamlamayı başardı.

19 Ekim’de Alman DTM Yarışları’nın sezon finali öncesinde piste meydana çıkan RS7, 4.5 kilometre uzunluğunda ve 17 virajın bulunduğu ünlü pisti, 2 dakika 10 saniyede tamamladı. Pistin tur rekoru, 1 dakika 13 saniye ile ünlü Finli pilot Kimi Raikonen’e ait. 560 HP gücünde ve maksimum hızı saatte 305 kilometre olan, Audi RS7 ara sıra saatte 240 kilometre hıza da çıkabildi.

GPS ve 3 Boyutlu Kameralar

Sürücüsüz RS 7’nin görünüş olarak hızlı üretim modelinden bir farkı bulunmuyor. 5 kapılı aracın sadece elektromekanik direksiyonu, freni ve gazı ile 8 ileri tiptronic şanzımanı otomatik olarak denetim ediliyor. Sürücüsüz RS7, pistteyken rotasını GPS ile belirliyor. Uydudan gelen GPS verileri, aracın ön ve gerisinde bulunan 3 Boyutlu kameralar göre elde edilen veriler ile karşılaştırılıyor. bilgisayar sistemi de bu bilgileri işleyerek, birkaç santimetre yanılma ile aracı rotasında tutuyor.

Audi hali hazırda, A6 ve A7 Sportback üretim modellerinde, sürücüsüz sürüşe temel olan Audi Side Assist (Âmâ nokta belirleme asistanı), Audi Lane Assist (Şerit Peşine Düşüp Takip Asistanı) ve Pre Sense gibi teknolojileri kullanıyor.

Bu yazı senden önce 105 kez okundu.

Yorum Yap