Advertising
Otomobil 27 Kasım 2016, 15:13
Audi dizel-hibrit süper spor araba

Audi dizel-hibrit süper spor araba

Audi Le Mans’tan ilham bölge dizel-hibrit bir süper araba çıkarabilir

Audi R8’in üzerinde bulunan bir dizel-hibrit süper otomobil çıkarmayı düşünüyor.

Geçici olarak R10 ismi bahşedilen otomobil, teknolojisinin büyük bölümünü Audi’nin Le Mans’I kazanmış R18 e-tron yarış otomobilinden alacak.

Tahminlere tarafından R10’un baskı çıkışı 700 beygir, torku da 1000 Nm civarı olacak. Otomobil bu değerlerle 0’dan 100 km/s’ye yaklaşık üç saniyede çıkacak 320 km/s’yi aşkın bir azamı hıza erişebilecek

Audi ağırlığı mümkün olduğu dek düşük yetişmek için R10’a özel karbon fiber bir şasi geliştirebilir. Eğer bu usul pozitif fiyatı yüksek olduğu için seçim edilmezse, otomobil yakında çıkacak ve gelecek nesil R8’in ve başka üst seviye Volkswagen ürünlerinin temelini oluşturacak MSB platformunu kullanabilir.

R10 hâlâ ön tasarım aşamasında ve az önce üretimi için yeşil ışık yakılmış değil. Lakin Audi’nin kıdemli yöneticileri şirketin mahsul yelpazesine bir amiral gemisi araba eklemenin menfaat getirebileceğini düşünüyorlar.

Audi’nin teknik geliştirme bölümü başkanı Wolfgang Durheimer Auto Express’e verdiği röportajda, “Muhakkak R8’in üzerinde bir süper spor otomobil için yer var,” dedi ve ekledi “Eğer bunu bir dizel hibrit yaparsak iyi satabilir. Performans her zaman satar, eğer araba çevik olursa, yakacak tüketimi eksik olursa ve güzel görünürse başarılı olacağından eminim.”

Bu yazı senden önce 105 kez okundu.

Yorum Yap