Advertising
Mobil 29 Kasım 2016, 13:37
Whatsapp güvenli değilmiş!

Whatsapp güvenli değilmiş!

Whatsapp sınıfta kalırken Apple ise karnesi en iyi olan şirketlerden biri oldu.

ABD merkezli uluslararası sivil toplum örgütü Electronic Frontier Foundation (EFF), dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerini gizlilik ve saydamlık gibi kategorilerde kıyasladı. Whatsapp sınıfta kalırken Apple ise karnesi en iyi olan şirketlerden biri oldu.

Şirketlerin EFF’den geçer anekdot alması için devletlerin kullanıcılar üstünde bulunduğu taleplerin açıklanması, kullanıcı gizliliği, devletlerin içerik kaldırma taleplerinin paylaşımı, verilerin saklanması konusunda açık ilkeler ve sektörün kabul ettiği en iyi uygulama kurallarını uygunluk kategorilerinden geçer anekdot alması gerekiyor.

Buna tarafından Apple öncelikle elde etmek üzere Adobe, Dropbox, Yahoo ve WordPress 5 yıldız alırken, Google ve Microsoft ise yalnızca üç kategoride geçer anekdot alabildi. Google devletlerin içerik kaldırma gibi taleplerini paylaşma konusunda öyle de cömert davranmazken, diğer yandan da kullanıcıların verlerini nasıl kendinde sakladığını da iyice belirtmiyor. Bu da şirketin bu noktalardan geçer not alamamasına yol açıyor.

Microsoft’ta da koşul çok öbür yok. Fakat raporda en fena notu alan şirket Whatsapp oluyor. Facebook’un kendisi 4 yıldız alırken, tekrar Facebook’un altında bir platform olan Whatsapp’ta koşul hiç iç açıcı yok; zira Whatsapp’ın geçer anekdot aldığı tek madde bilgi güvenliği… bunun dışında Whatsapp’ın öyle de saydam olmadığı görülüyor.

Öteki bir deyişle Whatsapp’ta içeriklerin devletlerle paylaşılıp paylaşılmadığı kesin değil; diğer yana Whatsapp’ın hitabe kayıtlarının ne kadarını sakladığı ise bütün bir muamma…

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan, kısa adıyla EFF diye bilinen Electronic Frontier Foundation, amacı siber dünyada vatandaş hürriyetlerini bilhassa keyfi polis baskınlarından, ve kusurlu yetki kullanımı, ya da patavatsız kanunlarla getirilen kısıtlamalardan gözetmek olan milletlerarası bir sivil toplum örgütü olarak biliniyor.

Bu yazı senden önce 175 kez okundu.

Yorum Yap