Advertising
Mobil 27 Kasım 2016, 15:13
Telegram’dan Medium’a karşı taraf anonim blog platformu: Telegraph

Telegram’dan Medium’a karşı taraf anonim blog platformu: Telegraph

screen-shot-2016-11-23-at-10-37-00

Facebook’un mesajlaşma uygulamalarındaki ağırlığı arttıkça, güvenlik ve gizlilik aklıselim kullanıcıların gitgide daha artı benimsediği Telegram, bu çizgisini öteki ürünlerinde de koruyor. Şifreli mesajlaşma uygulamasının dışına çıkarak, Medium yarı bir yayıncılık platformu geliştiren Telegram, kullanıcıların anonim bir şekilde yayınlama yapmasını sağlıyor.

Telegram’ın yeni yayıncılık platformunun adı Telegraph. Yazıyla birlikte fotoğraflar, tweet’ler, YouTube veya Vimeo videoları gibi zengin medya içeriklerini paylaşımlarınıza eklemenize izin veren platform Medium ya da Quip gibi rakiplerinden öbür olarak tamamen anonim. Yani paylaşım yerine getirmek için bir hesap açma zorunluluğu değil; beyaz bir sayfada dilerseniz anonim bir mahlas seçerek, yazmaya başlayıp, “Yayınla” tuşuna bastığınızda, yayındasınız. Yayınladığınız bir yazıyı aynı ekrandan düzenleyebiliyorsunuz oysa bir hesap oluşturmadığınız için farklı cihazlardan, dilediğiniz anda düzenleme yapmanız mümkün değil. Platform bu haliyle Twitter’ın uzun formatta, anonim versiyonu gibi.

Telegraph, bir başına bir yayın platformu olsa da, Telegram üzerinde uzun formatta içeriklerin paylaşımını teşvik etmek nedeniyle geliştirilniş. Yaptığınız her bir paylaşıma özgün bir bağlantı veren platformda yazdıklarınızı Telegram’da paylaşabiliyor bu sayede, kullanıcılarının Telegram ekosisteminde de bir yayıncı gibi davranması muhtemel ışık halkası geliyor.

Telegraph’ın anonim yayıncılığın önünü açması, kullanıcı kimlik doğrulamasının zorunlu olduğu platformlara tarafından kayda değer bir menfaat. Oysa ABD’de tercih sonrası dönemde Facebook’tan Google’a anında herkesin sahte haberlere karşı mücadeleye giriştiği bir dönemde, Telegraph’ın getirdiği riskler daha fazla dikkat çekecek gibi görünüyor.

Telegram, Telegraph ile birlikte mesajlaşma uygulamasında Facebook’un Instant Articles güya Instant View özelliğini de tanıttı. Ayrıntı için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Bu yazı senden önce 160 kez okundu.

Yorum Yap