Advertising
Mobil 29 Kasım 2016, 13:38
Reklam Mesajları ve Şikayet Yöntemleri

Reklam Mesajları ve Şikayet Yöntemleri

Cep Telefonumuza Gönderilen Beğenilmeyen SMS’ler ve Şikayet Yöntemler

Cep telefonlarımıza anında her gün tanıdığımız veya tanımadığımız firmalardan reklam mesajları gelip duruyor. Marketler, bankalar, elektronikçiler, mobilyacılar, dil kursları, masaj salonları, hatta cinsel ürünler… 

Bu mesajların hepsi, telefon numaralarımızın belirtilmiş olduğu bir veritabanından yazılım aracılığıyla toplu olarak gönderiliyor. Ticari amaçla gönderilen toplu mesajlar kendi içinde ikiye ayrılıyor: Başlıklı ve başlıksız. 

Başlıklı SMS, gönderen kısmında alfanümerik (harf, sayı ve simge) olarak işyeri isminin (XYZ AS gibi) yazdığı mesajlardır. GSM operatörleri ya da bu operatörlerle arabağlantı yapmış olan işletmeciler kadar gönderilir. Bu işletmeciler, BTK’dan lisans alarak etkinlik göstermekte ve müşterisi olan firmalara fatura kesip devlete KDV ve ÖİV ödemekle yükümlüdür. Hukuki olan gönderim şeklidir. 

Başlıksız SMS ise gönderen kısmında sizin, benim gibi bir cep telefonu numarasının (05xx1234567 gibi) yazdığı mesajlardır ve yasadışıdır. 

Gelelim bu firmaların sizin numaranızı nasıl ele geçirdiğine. Abonesi olduğunuz telekom operatörleri ve internet servis sağlayıcılar, alışveriş yaptığınız mağazalar sizden adres ve telefon (bilhassa de cep telefonu) bilgisini istiyorlar. Lakin bu bilgileri reklam nedeniyle kullanacağına ve 3. kişilerle paylaşacağına dair sizden bir izin almıyorlar. Bilgilerinizi gizli gizli pazarlamacılara satıyorlar. İmzaladığınız üyelik ya da abonelik sözleşmelerinde, bilgilerinizin 3. kişilerle paylaşılacağına dair maddeler yer alabilir. Fakat bu işlemden istediğiniz vakit cayma hakkına sahipsiniz. Bu izni vermeseniz bile, gizli tutulması gereken kişisel bilgileriniz pazarlanıyor. 

Yasal olarak gönderilen başlıklı SMS’lerden kurtulma yolu basit. Operatörünüzü arayarak, online işlem merkezi üzerinden veya belirli servis numarasına SMS atarak, firmalardan gelen reklam ve tanıtım mesajlarını engellemeniz muhtemel. Bu konuda da bazı sorunlar var. Her operatör sadece kendi şebekesi üzerinden gönderilen mesajları engelleyip, diğer operatörlerden gönderilenlere karışmıyor (sonlandırma ücreti elde etmek için tabiki de   ) 

Başlıksız olarak gönderilen SMS’lerde ise şart farklı. Ilk Kez bu sistemin nasıl çalıştığından bahsedeyim. Siz de evde deneyebilirsiniz  

Pazarlama işine giren birkaç açıkgöz dost, basit yoldan para kazanma peşine düşer. Önce telekom operatörleri veya mağazalarla para karşılığı anlaşıp tip bilgilerini ele geçirmekle işe koyulurlar. Daha Sonra bu bilgiler ile veritabanı oluştururlar. Pek 3-5 birey değil, binlerce kişinin bilgilerini ele geçirirler. Bir Takım durumlarda numaraları il/ilçe bazında ayırırlar. Bu bilgileri kendi aralarında da paylaşıp numara sayısını artırırlar. Hatta isteyenlere bu veritabanını belirlenmiş bir ücretten satarlar. 

Sonra firmalarla, kampanya duyuruları ve reklamlarını yerine getirmek karşılığında SMS adedine göre kesin fiyattan anlaşırlar. 

daha sonra internetten, toplu SMS gönderme programı satın alırlar. 

Ve en kayda değer adım: Onlarca sayıda bireysel faturasız GSM hattı alırlar. Bu hatlar genel olarak, Turkcell veya Vodafone’dan Avea’ya taşınır. Gaye fazla kolay, numara taşıma kampanyaları. 

Aldıkları kişisel hatlara 11000 mesaj paketi yaparlar. 

Bu sim kartları GSM modem ya da simserver cihazı vasıtasıyla bilgisayara bağlayıp veritabanında belirli olan numaralara toplu olarak SMS gönderirler. 

Soldan sağa: GSM modem, 3G usb modem, simserver. Hatları bu cihazlar yoluyla bilgisayar üzerinden denetleme ediyorlar. 

Bu numaraları aramakla boşu boşuna uğraşmayın, çünkü telefona değil modeme emrindeki olduğu için meşgul çalar. Mesaj göndererek istediğiniz değin tehdit edin, umursamazlar. Nasıl olsa yerlerini bulamazsınız, yersen! Belki bir gecekondu mahallesi, ola ki de bir garajda çalışıyorlar. Merdivenaltı diye tabir ettiğimiz şekil yani. 

Gönderen numarayı akıllı telefonumda engellerim yeniden mesaj gönderemezler diye düşünüyorsunuz hemen  . Keşke böylece olsa. Uyanıklar yakalanmamak için hatları kullan-beygir yapıyorlar. bu nedenle de onlarca hat kullanıyorlar. Temmuzdan beri tanımadığım bir sürü firma namına mesaj geliyor, benzer numaradan 2 tane mesaj geldiğini görmedim. 

Herif hizmetlerini ararsanız alacağınız cevap şudur: Bahsettiğiniz numaralar bireysel hat olduğu için sistemimiz bu mesajları reklam olarak algılayamamakta, bu nedenle de engelleyememektedir. Kişisel hatlara biz karışamayız, yalnızca savcılık talebiyle operasyon yapabiliriz. 

Maalesef durum böyle. Operatörler, savcılık ya da BTK talebi olmadan analiz yapmıyorlar. 

Peki, yasal gönderim yapmak varken büyük zincir mağazalar bile (Vatan Bilgisayar, Mediamarkt, Saturn, Dominos vs. dediğinizi duyar gibiyim  ) neden firari SMS gönderiyorlar? Ünlü düşünür Cem Yılmaz’ın da dediği gibi iyice hissi.  

Anında başlıklı ticari SMS paketi ile bireysel SMS paketi fiyatlarını karşılaştıralım. 

Turkcell’de taahhütsüz ve ön ödemeli olarak 1000 adet başlıklı toplu SMS fiyatı 110 lira.   dediniz değil mi?  Öteki operatörlerde de fiyatlar bu etrafında. STH operatörleri veya cep telefonu operatörlerinin çözüm ortakları daha yerinde fiyata satabiliyor ama arasında devasa bir fiyat farkı değil. 

Bireysel tatbik için sunulmuş SMS paketlerine gelince, kuşkusuz en popüleri Avea’nın 500 (7,8 lira), 5000 (7,8 lira) ve 11000 (10 lira) paketleri. 

11bin tane mesajı 10 liraya yollamak varken, niye bin tane mesaj için 110 lira vereyim, salak mıyım ben? der bu kendilerini kurnaz! zanneden arkadaşlar. Ticari mesajlar hem fazla pahalıdır, keza de bu mesajları engelleyen abonelere gidemez. Fakat kişisel mesajlar ayrıca fazla ucuz, ayrıca de engelleme şansı olmadığı için daha fazla kişiye ulaşır. Sahiden deha! bu arkadaşlar. Biz nasıl fikir edemedik bunu  

Lakin bu deha! arkadaşların gözden kaçırdığı küçücük! bir sorun var. 

Kişisel cep telefonu hattı aldığınızda imzaladığınız abonelik sözleşmesinde bu hattı yalnızca bireysel amaçla kullanabileceğiniz, ticari amaçla kullanamayacağınız yazan. Burada ayrıntılarıyla ticari niyet var, hayrına bu mesajları göndermiyorlar, reklam veren firmalardan para alıyorlar yani gelir elde ediyorlar. 30-40 hat satın alarak kendilerini Türkiye’nin 4. GSM operatörü yaptılar birden  

Bu şart hem 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60/4 maddesine aykırıdır. Idari yaptırımı vardır. 

Daha bitmedi, reklamını yaptığın firmaya fatura kestin mi sen? Yoksa fatura isteyene bakkaldan veya akarsu ocağından fiş mi getiriyorsun?  Alın size aidat kaçakçılığı. Ne demiştik, ticari olarak toplu SMS gönderen firmalar müşterisine fatura kesip devlete KDV ve ÖİV ödemekle yükümlüdür. Kullanıcıların bilgilerini çalmaları ve taciz etmeleri de cabası. 

Siz müsade vermiş olsanız bile, size bireysel hatlardan reklam mesajları gönderemezler!!! Buraya dikkat. 

Yasal mevzuattan bahsettik, gelelim ana kayda değer konuya. Bu ahlaksızları nasıl şikayet edebiliriz? 

Sizlere en manâlı tavsiyem, gelen mesajları silmeyin. Gönderen numara, tarih, saat, içerik bilgisi şikayet sırasında bize gerekli olacak. 

Ilk Kez BTK’ya şikayet etmeyi deneyin ama https://tuketici.btk.gov.tr adresinden değil. Buradan yaptığınız şikayetlerde BTK sadece aracılık yapıp şikayetinizi operatörünüze iletir. 2 defa buradan şikayet ettim. Avea ilkinde hoş ilgilendi lakin ikincisinde tersledi beni  BTK üzerinden yaptığım şikayetler uyarı çekiyormuş, müşteri hizmetlerini ararsam daha iyi olurmuş. Ben zaten dikkat çekmek için buradan yazıyorum. Alıcı hizmetleri hiçbir şey yapmıyor ama bu konuda! 

böylece tavsiyem telefon, faks ya da bölge müdürlüğüne yakınsanız kişisel olarak başvurmanız. BTK iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Sonuç alamazsanız, size en yakın Cumhuriyet Savcılığına gidip suç duyurusunda bulunmanız lüzumlu. Fakat bu konunun muhatabı BTK. Savcı dosyayı BTK’ya gönderecek. Savcılık dilekçesi örneğini ilerleyen zamanlarda buradan paylaşacağım. Aklıselim bir vatandaş olarak kendi yazdığım dilekçeyle savcıdan aferin aldım  

Konu çok uzun oldu özür dilerim. Fakat herkesin karşılaştığı ve fazla rahatsız olduğu bir koşul bu. Eğer bizler önemsemezsek bu ahlaksızlar daha fazla numara ele geçirip bizi daha fazla taciz edeceklerdir. 

Şikayetler sonucu birkaç kişiye cinayet kesilirse, bir olasılık de olsa caydırıcılığı olacaktır, en azından daha sıkı teftiş yapılır. 

Şimdilik bu kadar. 

19.01.2013 güncelleme: 

Konu ile ilgili savcılık dilekçesi örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu dilekçe yalnızca kişisel numaralardan reklam gönderen hatların şikayeti içindir. Parantez içindeki ve XX ile gösterilmiş alanları düzeltmeyi unutmayın   

https://docs.google.com…dmcvPgQ1gDgWiNvFYM/edit 

Savcılıkta İstenen Belgeler 
1 adet kimlik fotokopisi 
2 nüsha uygulama 
1 nüsha ek

Bu yazı senden önce 201 kez okundu.

Yorum Yap