Advertising
Mobil 27 Kasım 2016, 15:13
Rakuten, mobil oyun platformuyla Facebook’tan önce hamle yerine getirmek istiyor

Rakuten, mobil oyun platformuyla Facebook’tan önce hamle yerine getirmek istiyor

Hiroshi Mikitani - Rakuten'in Kurucu Ortağı ve CEO'su

Hiroshi Mikitani – Rakuten’in Kurucu Ortağı ve CEO’su

Facebook geçtiğimiz haftalarda Gameroom platformuyla Steam’e rakip olduğunu net olarak gösterdi. Rakuten ise mobil oyun tarafında önemli bir atılım yapmayı planlıyor.

Wall Street Journal‘ın haberine göre Rakuten, mobil oyun platformunu ilerletmek için ABD merkezli Blackstorm Labs ile çalışıyor. Blackstorm Labs’ın yatırımcılarından biri olan Rakuten, gelen ilk bilgilere tarafından mobil tarayıcılarda ve sohbet uygulamaları gibi mobil ortamlarda oyun oynamayı mümkün kılan bir platform geliştirmeyi hedefliyor.

Rakuten, 900 milyon dolara satın aldığı Viber mesajlaşma uygulamasının içinde oyun oynama deneyimi 2014 yılında deneme etmeye başlamış ve Şubat 2015’deri bu yana tüm kullanıcılara açmıştı. Yani bu adım Rakuten için sürpriz olmamakla birlikte oldukça önemli bir adım olarak da değerlendirilebilir.

Henüz şirketten devlete ait bir tanımlama değil lakin Rakuten’in Japonya pazarında birincil adımı atacağı ve daha sonra küresel bir açılım oluşturacağı gelen bilgiler arasında. Rakuten’in birincil adımı anayurdunda atmasının ilk nedeni kuşkusuz Rakuten’in Japonya merkezli bir şirket olması. İkincisiyse Japonya’da mobil oyun pazarının oldukça hareketli ve kârlı olduğu gerçeği.

rakuten-games

Misal vermek icabında Line, bu dikeyi erken keşfeden girişimlerden biri. Temmuz ayındaki rakamlara tarafından Line kullanıcılarının 2/3’si Japonya, Tayland, Tayvan ve Endonezya’da olmasına rağmen Line’ın gelirlerinin yüzde 90’ı sadece Japonya’dan geliyor. Daha da önemlisi Line, gelirlerinin büyük bölümünü tatbik içi mobil oyunlardan elde ediyor.

Özetle Rakuten’in mobil oyun dikeyinde erken adım atmaya çalıştığını söylenebilir ancak bu alanda rakipsiz olmayacağını da eklemek lüzum. En azından Facebook’un Messenger içinde ‘hemen olan oyunlar’ diye bir mobil oyun atılımı yapması bekleniyor. Messenger’ın faal kullanıcı sayısının 1 milyarı geçtiği düşünülürse Rakuten’in elini çabuk tutmasının elzem olduğu bile söylenebilir.

Bu yazı senden önce 104 kez okundu.

Yorum Yap