Advertising
Mobil 27 Kasım 2016, 15:10
iPhone 2016’nın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon pazarının en fazla kazandıran telefonu oldu

iPhone 2016’nın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon pazarının en fazla kazandıran telefonu oldu

Strategy Analytics tarafından hazırlanan bir rapor, Apple‘ın yılın üçüncü çeyreğinde iPhone satışından 8.5 milyar dolar işlem kâr elde ettiğini gösteriyor. Temmuz ve eylül aylarını kapsayan bu üç aylık dönemde zeki telefon pazarının toplam operasyonel kârı ise 9.4 milyar dolar oldu. Bu da Apple’ın tek başına küresel zeki telefon pazarının toplam operasyonel kârının yüzde 90’ından fazlasını oluşturduğunu gözler önüne seriyor.

Apple’ın gerisinde kâr miktarında büyük bir düşüş yaşanıyor. Listenin ikinci sırasında 200 milyon dolar kâr ile Huawei bulunuyor. Huawei’nin kâr pastasındaki payı ise yüzde 2.4’te kaldı. Çinli üreticiler Vivo ve Oppo ise üçüncü sırayı paylaşıyor. Geriye kalan şirketler ise “Diğerleri” kategorisi aşağıda sıralanıyor.

Apple iPhone satışları yılın üçüncü çeyreğinde ilginç bir seyir izledi

iPhone’un temmuz ve eylül ayları arasındaki satış performansının alışılagelmişten ayrı olduğu söylenebilir. 45.5 milyon telefon satan Cupertino merkezli şirket, The Wall Street analistlerinin beklentilerini aşmayı başarmıştı. Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile 256 GB kapasiteli versiyonları da satışa sunmuştu. Bu da zeki telefonun sıradan satmak fiyatını 600 doların üzerine taşıdı.

operasyon-kari-q3Apple, geride kalan çeyrekte 40 pazarın 33’ünde iPhone satışlarını artırmayı başardı. Oysa şirketin en önemli pazarlarından biri olan Çin’deki performansta yaşanan düşüş, Apple cephesinde moralleri birazcık olsun bozmuşa benziyor. Ülkedeki iPhone satışları, bir yıl öncesinin benzer dönemine göre yüzde 30 oranında gerilemişti. Şirket açısından garip olarak nitelenebilecek bu seyre karşın, iPhone akıllı telefon pazarının en kârlı cihazı olmayı sürdürerek gücünü bir kez daha kanıtladı.

KAYNAK

APPLEINSIDER

Bu yazı senden önce 99 kez okundu.

Yorum Yap