Advertising
Mobil 27 Kasım 2016, 15:13
Halka talep başvurusunu yapan Snapchat 25 milyar dolar değerlemeyi görebilir

Halka talep başvurusunu yapan Snapchat 25 milyar dolar değerlemeyi görebilir

Snapchat

Özellikle ABD’de gençlerin yoğun alaka gösterdiği sosyal uygulama Snapchat, borsaya adım atmak için harekete geçti. Eğer Snapchat, 20-25 milyar dolar değerlemeyle borsaya açılırsa 2014 yılından bu yandan ABD borsalarındaki en büyük halka arz olacak.

Takvim geliri 1 milyar doların altında olan şirketlere bilinen dar dilekçe hakkını kullanan Snapchat,  işlemi ABD Başkanlık seçimi öncesinde yapmış. Son yatırımında 20 milyar dolar değerlemeye ulaşan girişim eğer bu rakamla halka talep olursa Alibaba Group’un 170,9 milyar dolarlık açılışından sonraki en büyük açılışı yapmış olacak.

ABD’li teknoloji şirketleri göz önüne alındığında ise Snapchat’cilt önceki en büyük halka arz Facebook tarafından gerçekleştirilmişti. sosyal medya devi 2012’de 81,2 milyar dolarlık bir halka talep gerçekleştirmişti. Elbette Snapchat’cilt daha değerli bir Uber gerçeği var (66 milyar dolar) lakin halen Uber’den halka talep konusunda net bir adım gelmiş değil.

Snapchat’in yatırımcıları arasında General Atlantic, Sequoia Capital, Fidelity Investment, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Yahoo ve son olarak Google Capital gibi devler bulunuyor ve Mayıs ayında 1,8 milyar yatırım bölge uygulamanın aktif kullanıcı sayısı 100 milyon olarak belirtiliyor. Bu kullanıcıların da yüzde 60’ı 13-24 yaş aralarında yer alıyor.

Snapchat, Facebook’un satın alma teklifine hayır dese de, Instagram kadar taklit edilmekten kurtulamadı. Borsa açılışı ardından Snapchat’in değerinin nasıl değişeceğini ilgiyle bekliyoruz.

Bu yazı senden önce 110 kez okundu.

Yorum Yap