Advertising
Mobil 30 Kasım 2016, 13:18
Galaxy S7 Android 7.0 Nougat ile ekran çözünürlüğünü 1080p’ye ayarlayabilir

Galaxy S7 Android 7.0 Nougat ile ekran çözünürlüğünü 1080p’ye ayarlayabilir

Samsung, yeni Android sürümlerini telefonlara getirmekte yavaş kaldığı için kötü bir şöhrete sahip. Fakat bu koşul kimi zaman avantaja dönüşebiliyor. Kullanıcılar mümkün yeniliklerden daha önce haberdar oldukları için değişime ön çalışmasız yakalanma ihtimalleri ortadan kaldırıyor.

Galaxy S7 ve S7 edge sahibi Galaxy Beta Program kullanıcılarına sunulan son buluş de bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Görünen o ama, Samsung varsayılan ekran çözünürlüğünü Android 7.0 Nougat ile 1440p QHD’den 1080p Full HD’ye çekiyor. Ama bu durumun kullanıcı deneyimine tesir etmeyeceği belirtiliyor.

Normalde çözünürlük değişiklikleri rahatlıkla algılanabilecek cinsten olsa da 5.1 ve 5.5 inç gibi ekran boyutlarında bu değişimi algılamak için fazla hassas gözlere sahip edinmek gerekiyor. Arayüz ölçeklendirmesi doğru bambaşka çözünürlüklerde bile ekrandaki şeyler aynı boyutta görünebiliyor.

Samsung’dan henüz bu değişikliğe ilişkin olarak bir izah etme gelmiş değil. Ancak kaynak tüketiminin aşağıya çekilmesi, kulağa en akla yatkın gelen niçin oluyor. Çözünürlüğün aşağıya çekilmesiyle sistem kaynaklarının daha eksik kullanılmasıyla birlikte batarya ömrünün de uzaması hesaplanmış gibi görünüyor. Fakat Android Central sitesi, birincil etapta batarya ömründe kayda değer bir gelişme yaşanmadığına dikkat çekiyor.

galaxy s7 android 7.0 nougatUygulamalar QHD çözünürlüğü kullanmaya devam edebilecek. Full HD çözünürlüğe çekilenin yalnızca arayüz olması, Gear VR’ın durumdan etkilenmeyeceği anlamına da geliyor. Oysa Gear VR’ın şu lahza için Android Nougat ile ahenkli olmaması da başka bir problem teşkil ediyor.

Galaxy S7 Android 7.0 Nougat güncellemesinin belli başlı sürümünde bu değişiklikten vazgeçilebilir

Arayüz çözünürlüğündeki değişikliğin halen beta aşamasında olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla Samsung’un nihai versiyonda bu karardan dönmesi de ihtimaller aralarında yer alıyor.

KAYNAK

ANDROID CENTRAL

Bu yazı senden önce 178 kez okundu.

Yorum Yap