Advertising
Mobil 27 Kasım 2016, 15:13
Facebook Messenger bot’ları için ücretsiz analitik servisini devreye aldı

Facebook Messenger bot’ları için ücretsiz analitik servisini devreye aldı

Facebook, bugüne dek uygulamalar için sunduğu ücretsiz analitik servisini Messenger bot’larını kapsayacak şekilde genişletti. Bugün yaptığı yazılmış açıklamayla gelişmeyi duyuran Facebook, Messenger platformu üzerinde geliştirilen bot’ların sayısının 34 bine ulaştığını doğruluyor. Facebook çözümlemeli servisiyle birlikte FbStart programını da Messenger bot geliştiricilerine açıyor.

fb-chat-bot-analitik

Facebook’un Messenger bot’ları için çözümlemeli servisi, geliştiricilerinin gönderilen-alınan mesajlarla ilgili raporları almalarını ve uygulamalarını engelleyen/engellemeyen kullancılarla ilgili bilgi edinmelerini sağlıyor. bununla birlikte Facebook, reklam hedeflemede kullandığı  yaş, cinsiyet, eğitim, alaka, ülke, dil gibi onlarca veri noktasını da kısmen bot geliştiricilerine kısmen açıyor. Kullanıcıların bilgilerini anonim bir şekilde paylaşan şirket, aniden pozitif Facebook Sayfası için geliştirilen bot’ların etkileşim oranlarının her bir Sayfa’ya özel görüntülenmesini sağlıyor.

fb-messenger-chat-bot

Facebook’un çözümsel servisi, geçtiğimiz hafta haber akışını bot reklamlarına açması haberini peşine düşüp takip etmesi açısından da manâlı. aynı zamanda Facebook çözümlemeli ve öteki destekleyici servisleriyle, karşı taraf bot platformlarından ciddi ölçüde ayrışmak istiyor. Messenger Platformundaki işletmelerin App events API ile özel durumlar tanımlayarak bot’larının etkileşimi konusunda daha detaylı bilgi edinmeleri de muhtemel. Mesela bir yolculuk acentası bot’uyla görüşen kullanıcılarının ne kadarının bir acenta görevlisine yönlendirildiğini ya da bir yayıncı bot’ları aracılığıyla kullanıcıların ne kadarının ana sayfasına gittiğini görebiliyor.

Facebook dilekçe analitiği servisi Facebook dışındaki öteki platformda kullanılan uygulamaları da destekliyor, buna karşılık bot analizleri  yalnızca Facebook Messenger için geliştirilen bot’ları kapsıyor, şimdilik. Facebook’un bot analitiği servisinin kapsamını diğer platformlara genişletmesi şiddetle muhtemel.

Bot’ların yeni uygulamalar haline geleceği az önce dilekçe alışkanlıklarıyla doğrulanmasa da bu, Facebook için içten bir önerme gibi görünüyor. Bot’ların çözümsel platformuna eklenmesiyle birlikte bot geliştiricileri de, tıpatıp başvuru geliştiricileri gibi FbStart programına kabul ediliyor. FbStart programı dünya çapında Dropbox, Amazon ve Stripe gibi partnerleriyle birlikte uygulama geliştiricileri destekliyor. Facebook Messenger’ın birçok geliştiriciyi öncelikle bot’larla birlikte çalışmaya ikna etmeyi başarması, bir bot ekosisteminden laf edeceksek, geliştiricilerin desteklenmesini gerekli kılıyor.

Bu yazı senden önce 134 kez okundu.

Yorum Yap