Advertising
Mobil 29 Kasım 2016, 09:38
Facebook karşıtı sosyal ağ Beme’i satın bölge CNN gençler için yeni bir medya markası başlatacak

Facebook karşıtı sosyal ağ Beme’i satın bölge CNN gençler için yeni bir medya markası başlatacak

beme-new-york-casey-neistat

Ünlü YouTuber Casey Neistat, geçtiğimiz sene, Facebook öncelikle edinmek üzere sosyal ağların “eş arkadaş alışverişte görsün” odaklı paylaşım kültürüne Beme adlı sosyal ağıyla bir alternatif sunmaya başlamıştı. Bir takvim beta sürecinin peşinde geçtiğimiz Mayıs’ta yayınlanan başvuru formu, gördüğü büyük ilginin arkasında kısa bir vakit daha sonra exit’ini yaptı. Dünyanın en büyük haber kanallarından CNN, Beme‘i satın aldı.

CNN satın almasının parasal koşulları açıklanmadı ama anlaşmanın daha çok bir acquihire yani yetenek satın alması özelliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Zira CNN yaptığı devlete ait açıklamada, Beme’i kapatacağını ve kurucu ortaklar Casey Neistat ve Matt Hackett ile birlikte Beme’in 11 çalışanının  CNN’e katılacağı belirtiliyor. CNN, Beme ekibiyle birlikte yeni ve egemen tek tek medya markasını 2017’de lanse etmeyi planlıyor.

CNN, yeni medya markası için küresel kaynaklarıyla onlarca yapımcı, geliştirici, tasarımcı ve içerik yapımcısını görevlendireceğini söylüyor. CNN’in yeni medya markası CNN Digital şemsiye aşağı konumlanıyor. Yani CNN, böylelikle yeni jenerasyonu amaç kitlesine dahil etmek istiyor. Anlaşma kapsamında Beme’in kurucusu Casey Neistat, 5.6 milyon aboneye sahip YouTube kanalını da kapatıyor. CNN, Neistat’ın milyonlarca fanını da izleyicilerine ekliyor, satın almayla.

Bugüne değin 2 milyon dolar yatırım alan Beme, uygulamasıyla 1 milyondan pozitif kişiye ulaşmıştı. Kullanıcı deneyimi açısından Facebook alternatifi olup olmadığı tartışmalı da olsa, Beme hikayesi şöhretin YouTube haline yeni bir sayfa eklemesi açısından epeyce garip.

Bu yazı senden önce 128 kez okundu.

Yorum Yap