Advertising
Mobil 27 Kasım 2016, 15:10
Donald Trump: Tim Cook ile iPhone’un ABD’de üretimi için konuştum

Donald Trump: Tim Cook ile iPhone’un ABD’de üretimi için konuştum

ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, görevi az önce resmen devralmış yok. Fakat bu koşul Trump’ın seçim dönemindeki vaatleri için çalışmaya başlamadığı anlamına gelmiyor. Yeni ABD Başkanı, Apple CEO’su Tim Cook ile kısa zaman önce iPhone’ların ABD’de üretimi için bir telefon konuşması yaptığını belirtti.

Trump, Tim Cook ile yaptığı görüşmeyi The New York Times’a şu sözlerle aktardı: “Tim’e Apple’ın ABD’de bir veya ansızın koskocoman üretim tesisi kurmasını sağlamanın benim için büyük bir başarı olacağını söyledim. Çin’e, Vietnam’a ya da başka yerlere gitmek yerine ürünlerinizi burada üretebilirsiniz.”

Apple’dan şu an için görüşmenin gerçekleştiğine dair bir düzeltme ya da yorumlama gelmedi.

Apple’ı üretimini ABD’ye nakliye konusunda razı etmek ise böylece basit olacağa benzemiyor. ABD’de imal sektöründeki istihdam son 15 yılda büyük ölçüde azaldı. Bu koşul Apple’ın ABD’de üretime geri dönmesi ihtimalini de fazlasıyla aşağıya çekiyor. Eski Apple CEO’su Steve Jobs’un 2011’de mevcut başkan Barack Obama’ya “Dışarı Giden istihdam geri dönmeyecek.” dediği biliniyor. O günkü koşullar bugün de geçerliliğini koruyor.

Donald Trump Apple’ı tekrar ABD’de üretime başlatacağını vadetmişti

ABD’nin yeni başkanı, seçim döneminde Apple’ın Çin’de üretim gerçekleştirmesini çoğu kez eleştirmiş ve “Apple’ın lanet mümkün iPhone’larını ve diğer şeylerini bu ülkede üretmesini sağlayacağım.” biçiminde bir ifade kullanmıştı. Mevcut şartlar aşağı bunun gerçekleşmesi pek mümkün görünmese de, Trump’ın daha görevi devralmadan Tim Cook’u araması önümüzdeki dönemde ilginç gelişmelerin yaşanabileceğini sinyâl ediyor.

KAYNAK

THE NEW YORK TIMES

Bu yazı senden önce 159 kez okundu.

Yorum Yap