Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
Zuckerberg'den Türkiye Açıklaması

Zuckerberg’den Türkiye Açıklaması

Mark Zuckerberg: Ifade ve din özgürlükleriyle ilgili Türkiye’den çok fazla soru alıyoruz

Facebook’un kurucusu Zuckerberg, gençlerin sorularını yanıtladı. Zuckerberg, “Açıklama ve din özgürlükleriyle ilgili Türkiye ve Rusya’dan fazla fazla soru alıyoruz. İnsanların çoğunluğuna ses saptamak istiyoruz. Bizim Facebook’taki hedefimiz olabilecek azami insana kendilerini açıklama fırsatı vermektir” dedi.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Mobil Dünya Kongresi için bulunduğu Barcelona’da bir lisede düzenlenen organizasyonda gençlerin sorularını yanıtladı.

Facebook olarak “terörizm ve şiddet içerikli mesajları en hızlı şekilde kaldırmaya çalıştıklarını” bildiren Zuckerberg, “Fakat cümbür cemaat Facebook’un bir polis gibi çalışmadığını bilmeli. İnsanların yazdıklarını gözden geçiren koskocoman bir çalışana sahip olamayız” ifadelerini kullandı. 

Zuckerberg, Facebook’ta çalışırken işini kaybeden bir gençten gelen soruya ise “İşini kaybetmek daima zordur. Senin başına gelenlere sahiden üzgünüm. Çoğu kişi bilmiyordur lakin bizim çalışanlarımızın yüzde 20’si Avrupa’da” cevabını verdi. 
“COĞRAFİK YER SİSTEMİNE TUTKULU BİRİYİM”

“Bu binada niye internet değil. Burası benim yerim yok” diyerek salondakileri güldüren Zuckerberg, “Facebook statik bir şey değil. Facebook yıllar içerisinde çok değişti. Bir Zamanlar devletlere tarafından güncelleme yoktu. Ben değişmeye devam edeceğimize inanıyorum. Ben dünya ile iletişim kurmaya hayran olan birisiyim, Facebook daha önceden hayatta olsaydı bile ben millet ile temas kurmaya devam ederdim” şeklinde konuştu.

İnternette gelecekte rekabetin fazla daha pozitif artacağını savunan Zuckerberg, “Oysa teknoloji fazla lakin fazla artı bilgi ile çalışmaya alışmalı. Mesela ben coğrafik yer sistemine fazla ihtirasli olan biriyim. Bir Takım şeyler onsuz olmuyor. Örneğin Facebook arkadaşının şu anda nerede olduğunu çakmak gibi” açıklamasında bulundu. 
“TÜRKİYE’DEN ÇOK FAZLA SORU ALIYORUZ”

ÖTE TARAFTAN “ifade ve din özgürlükleriyle ilgili Türkiye ve Rusya’dan fazla artı soru aldıklarını” söyleyen Zuckerberg, “İnsanların çoğunluğuna ses belirlemek istiyoruz. İfadeyi sınırlayan çok fazla bariyer var ve bunlardan biri teknoloji eksikliği. Eğer internetin yoksa fazla artı fırsatı kaybediyorsun. Bizim Facebook’taki hedefimiz olabilecek maksimum insana kendilerini açıklama fırsatı vermektir. Lakin bununla birlikte her ülkenin kendi yasasına göre hareket etmeleri gerekiyor.Eğer yasalara aleyhinde gelirlerse bu sayfa bloke ediliyor. Eğer yasaları ben belirleseydim farklı olurdu. Neyse ki bunu ben yapmıyorum! Her ülke kendi yasasına sahip olmalı” dedi. 

Facebook’un patronu keza, “Beast” adlı köpeğinin Facebook’ta 2 milyon takipçisi olduğunu söyledi.

Bu yazı senden önce 97 kez okundu.

Yorum Yap