Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
Ücretsiz İnternet

Ücretsiz İnternet

Yoksul Ailelere Bedava İnternet Hizmeti Sunulacak

2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na kadar, internet erişiminin yaygınlaştırılmasına karşın bir dizi çalışma yapılacak.

Erişim fiyatlarının görece yüksekliği, farkındalık eksikliği gibi nedenlerle internet erişimine sahip olmayan fakir aileler saptama edilerek kotalı ve ücretsiz internet erişimi hizmeti sunulacak.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Data Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na tarafından, internet erişiminin yaygınlaştırılmasına karşın bir dizi çalışma yapılacak.

Bu kapsamda, yoksul ailelere kayıtlı kısıtlarla internet erişimi sağlanacak.

Erişim fiyatlarının görece yüksekliği, farkındalık eksikliği ve güya nedenlerle internet erişimine sahip olmayan fakir aileler saptama edilecek. Eğitim görebilen çocuğun yer aldığı aileler öncelikli olarak değerlendirilecek. Bu ailelere, kamu kaynakları kullanılarak kayıtlı bir kotada internet erişim hizmeti sunumu sağlanacak.

RAHAT GELİRLİ İNTERNETE ERİŞİMDE ZORLANIYOR 

Türkiye Istatistik Kurumu Hanehalkı bilişim teknolojileri Başvuru Formu Araştırması sonuçlarına tarafından, internet erişimine sahip olmama nedenleri aralarında internet temas ücretinin yüksek olması yüzde 31,9 ile ikinci sırada yer alıyor.

Benzer araştırmalarda hanelerin idareli durumunun yetersizliğinin internete erişimde manâlı bir sınırlılık yarattığı ortaya konuluyor.

Türkiye’de 2014 yılı itibarıyla yaklaşık 17 milyon hanenin yüzde 60,8’inde internet erişimi bulunuyor.

Fakir ailelere internet erişiminin bedava olarak sağlanmasının, bu ailelerdeki bireylerin veri toplumuna mutasyon sürecine katılımını artıracağı ve yoksulluğun nesiller arası aktarımının engellenmesine katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulunuluyor.

FATİH Projesi kapsamında takriben 10,6 milyon öğrenciye dağıtılacak tablet bilgisayar ile internet erişimi olmayan fakir ailelerdeki eğitim gören çocukların internet erişiminin sağlanması bir ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor. Bu çerçevede, internet erişiminin yaygınlaştırılması amacıyla bedava ve kotalı internet erişim paketlerinin halk kadar yoksul ailelere sağlanmasına yönelik alıştırma yapılması gerekiyor.

ÖĞRENCİSİ OLAN AİLEYE ÖNCELİK

İnternet erişiminin yaygınlaştırılmasına yönelik strateji ve eylem planı doğrultusunda şu uygulamalar yapılacak:

– Erişim fiyatlarının görece yüksekliği, farkındalık eksikliği ve benzeri nedenlerle internet erişimine sahip olmayan fakir aileler tespit edilecek. Eğitim gören çocuğun yer aldığı aileler öncelikli olarak değerlendirilecek.

– Sabit ve mobil işletmecileri ile mevcut ve yeni abonelerin durumu, erişim şartları ve ödeme koşullarına ilişkin görüşmeler yapılacak.

– Yapılan çalışma neticesinde, kotalı ve bedava internet erişimi hizmeti sunulacak.

– Bilinçli ve yerinde internet kullanımını teşvik nedeniyle, öğrencilerin ve ailelerin görece daha çok faydalanacağı sitelere daha yüksek bir kota uygulanması veya bu sitelerin kotasız olarak sunulması değerlendirilecek.

Bu yazı senden önce 136 kez okundu.

Yorum Yap