Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
"Türkiye’de İnternet Kullanıcıları Özgürlük Yok!"

“Türkiye’de İnternet Kullanıcıları Özgürlük Yok!”

Amerika Birleşmiş Devletleri’nde kurulan ve Freedom House olarak adlandırılan kuruluş internet bağımsızlık raporunu güncelledi. Bugüne kadar bambaşka dönemlerde yayınlanan raporlar ile dünya genelinde internet kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşırken bilhassa yenilenen raporda Türkiye’deki internet için ciddi bir değişiklik yapıldı.

Özgür Yok!

2015 yılında yayınlanan raporda Türkiye’nin kısmen bağımsızlık grubunda yer aldığı görülürken 2016 yılında bu seviye hür değil grubuna çekildi. Bu açıdan Amerika Birleşmiş Devletleri kuruluşlu firma tarafından hazırlanan raporda Türkiye’deki internet kullanıcılarının internet kullanımında hür olmadığı belirtildi. Üstelik bu değiştirme ile birlikte Türkiye internette serbest olmayan 20 ülke arasında girmiş oldu.

6 Yıldan Beri Koşul Kötüye Gidiyor

Raporla Türkiye’deki internet kullanımıyla ilgili detaylar da paylaşılırken bilhassa son 6 takvim işlem içerisinde internet özgürlükleri konusunda Türkiye’nin ciddi bir gerileme içerisine girdiği ve bu gerileme dönemi ile birlikte kullanıcıların bundan böyle Eski dönemlerde olduğu gibi özgür olmadığını açıklandı. Son dönemlerin internet yasakları ile ilgili ayrıntılı analizler yapılırken son dönemlerde en fazla yasaklanan uygulamaların WhatsApp olduğu belirtildi.

WhatsApp’ın arkasından sosyal medyaların geldiği yasaklamalarda bu açıdan öbür bir şart yaşanıyor. Ülkelerde yasaklama getirildiğinde Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya ağlarının yanı sıra bundan böyle WhatsApp gibi uygulamalar da yasaklanıyor. Yayınlanan raporlar Türkiye için internet konusunda olumlu veriler sunmazken oldukça ilgi çekmiş durumda.

Bu yazı senden önce 133 kez okundu.

Yorum Yap