Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
Su altına Kablosuz internet

Su altına Kablosuz internet

Kablosuz bağlantı teknolojisi (Wifi), başta su aşağıda çalıştırıldı.

MOSKOVA – Rusya’nın Tomsk şehrindeki bilim insanları, su altında kablosuz temas (Wifi) teknolojisini çalıştırmayı başardı. Böylece gelecekte teknolojik aletler deniz aşağıda internet aracılığıyla denetim edilebilecek. 

Tomsk Politeknik Üniversitesi (TPU) Deniz Jeolojisi Telekominikasyon Laboratuvarı Birim Başkanı Yuri Svinolupov, yapılan testlerde saniyede 1.2 kilobit hızında veri aktarmayı başardıklarını söyledi. 

Günümüzde Rusya’da aynı aletlerin saniyede 0.2 kilobit bilgi aktarabildiğini açıklayan Svinolupov, “Modem şu an 200 bit hızında data aktarabiliyor. Aletin teknik özelliklerini tanıdık olmayan ülkelerdekilerle karşılaştığımız vakit en iyiler aralarında yer aldığını görüyoruz. Rusya’da ise sanki değil” biçiminde konuştu.

Bölüm Başkanı, bu sene TPU bilim adamlarının Rusya Deniz Teknoloji Enstitüsü’ndeki meslektaşlarıyla müşterek olarak modem üstünde test yapacaklarını sözlerine ekledi.
Tomsk Bölgesi Vali Yardımcısı Mihail Sonkin, projenin su aşağıda açıklanmış noktalara tehlikesiz ve süratli bir şekilde bilgi sağlamayı amaçladığını söyledi.

Cihazın denizin 6 km derinliğinden veri aktarmayı başarabildiğini ifade eden Sonkin, “Önümüzdeki dönemde amacımız data akışı, data birleştirme ve transfer, gösterme izah etme gibi konulara yoğunlaştırmak ve bu alanlarda incelemeler yerine getirmek” bilgisini verdi.

Araştırmacılar gelecekte bu alıcıların çevre sorunlarının tespiti ve çözümünde muavin olabilmesini umuyor.
Iki Taraflı kullanılacak standart bir data paylaşımı sistemiyle, bambaşka gereçler kullanan araştırma ekipleri elde ettikleri verileri reel zamanlı bir şekilde paylaşıp birleştirebilecek.

Bu yazı senden önce 121 kez okundu.

Yorum Yap