Advertising
İnternet 30 Kasım 2016, 02:38
İnternet özgürlüğü dünya çapında gerilemeye devam ediyor

İnternet özgürlüğü dünya çapında gerilemeye devam ediyor

Zihin kuruluşu Freedom House göre hazırlanan yeni bir rapor, dünyadaki internet kullanıcılarının üçte ikilik kısmının devlet sansürüne maruz kaldığını gösteriyor. Rapora kadar, küresel internet özgürlüğündeki gerileme son 6 yıldır sürekli biçimde devam ediyor. Freedom House’un raporu bilhassa sosyal ağ servisleri ve mesajlaşma uygulamaları üstündeki baskıya uyarı çekiyor.

Raporda dünyanın çevrim içi nüfusunun yüzde 88’ini yaratıcı 65 ülkedeki internet özgürlüğü analiz edildi. Çin, üst üste ikinci defa internet özgürlüğüne en büyük kısıtlamayı getiren ülke olurken, Suriye ve İran listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. ABD Serbest Yasası baştan sona ABD’nin çevrim içi özgürlüğünün önceki yıllara göre geliştiği de raporun bulguları arasında yer alıyor. Laf konusu yasa, ABD Milli Emniyet Ajansı (NSA) ve diğer istihbarat kurumları göre saklanabilecek üstteki data oranına kısıtlama getirmişti.

WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarına yönelik baskılar da Freedom House’un raporunda önemli yer tutuyor. WhatsApp yıl boyunca 10’dan pozitif ülkede millet protestolarının peşinde veya protestoları önlemek için kısıtlanmış ya da engellenmişti. Bahreyn, Bangladeş ve Etiyopya laf konusu ülkeler aralarında bulunuyor. Telegram ise arasında Çin’in de dahil olduğu dört ülkede kısıtlamalara maruz kalmıştı. Çin hükümeti, ülkedeki insan hakları avukatları uygulamayı yoğun biçimde kullandığı için Telegram’ı müdahale etme yoluna gitmişti.

Raporun direktörü ve aynı zamanda yazarlarından biri olan Sanja Kelly, Telegram gibi araçların engellenmesinin herkesi etkilediğini, ancak bu uygulamaları devletin gözetiminden kurtulmak için kullanan insan hakları savunucularının, gazetecilerin ve marjinalleştirilmiş toplulukların bu kısıtılamalardan daha yoğun biçimde hasar gördüğünü dile getirdi.

İnternet özgürlüğü 34 ülkede geriledi

Freedom House raporuna tarafından, 2016’da 24 ülke sosyal ağ sitelerine ve irtibat servislerine erişimi engelledi ya da kısıtladı. İnternet özgürlüğü, raporun incelediği 65 ülkeni 34’ünde geriledi. Uganda, Bangladeş, Kamboçya, Ekvador ve Libya söz konusu gerilemenin en maddi biçimde görüldüğü ülkeler oldu. Brezilya ve Türkiye’nin çevrim içi hür notları da “kısmen hür”den “bağımsızlık değil”e çevrildi. Buna olarak her iki ülkede de dönem dönem uygulanana geniş ölçekli erişim kısıtlamaları gösterildi.

Devletlerin internet üstünde sansürlediği içeriklerin sayısının artması da raporda öne meydana çıkan bulgulardan biri oldu. Çevrim içi imza kampanyalarının, protesto çağrılarının ve LGBT haklarıyla ilgili materyallerin engelenmesi, söz konusu duruma örnek olarak gösterildi. Liderleri hedef bölge görsellerin de sıklıkla devletlerin öfkesini çektiği de raporda açıklanmış noktalardan biri oldu. Sanja Kelly, böylece fazla liderin “komik” olarak nitelenebilecek görsellere gülüp geçmek yerine dava yoluyla çöküntü silahına başvurduğunu savundu.

KAYNAK

THE VERGE

Bu yazı senden önce 115 kez okundu.

Yorum Yap