Advertising
İnternet 30 Kasım 2016, 02:38
Google yalan haber yazan siteleri reklam ağından çıkarıyor

Google yalan haber yazan siteleri reklam ağından çıkarıyor

Google yalan haber yayılmasına katkıda yer alan web sitelerinin reklam araçlarına olan erişimini durduracağını açıkladı. İnternet devinin bu hamlesi, Facebook gibi platformlar üzerinde yalan haberler yayan haber sitelerinin kazanç kaynaklarının kurutulmasını amaçlıyor.

Google’ın bu kararının teknoloji endüstrisi açısından kayda değer bir zamanda geldiği rahatlıkla söylenebilir. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinin arkasından sektörün ağır topları, seçimin kaderine tesir ettiği inanılan yalan haberlerin yayılmasını engellememekle suçlanıyor.

Google göre konuya ilişkin olarak Reuters’e yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemde yayıncıyı, yayınının içeriğini veya amacını gizleyen, yalan katarak açıklayan veya hatalı tanıtan sayfalarda reklam hizmetlerinin durdurulacağı belirtildi. Şirket, laf konusu açıklamanın yalan haber sitelerini kapsadığını da doğruladı. Google, hali hazırda AdSense programının zor içerikli görüntüler, pornografi ve korku söylemi barındıran sitelerde kullanılmasını engelliyor.

Yalan haber konusu, geçtiğimiz yazdan bu yanlamasına teknoloji dünyasının gündem maddeleri arasında yer alıyor. Konuyu gündeme taşıyan ise Facebook’un fazla konuşulan konulardan sorumlu ekibinin ABD’deki muhafazakar kaynaklardan gelen kaynakları bastırması olmuştu. Sosyal paylaşım sitesinin on milyonlarca Amerikalının esas haber kaynağı olması sebebiyle durum, doğal olarak, daha da büyümüştü. Facebook bunun üstüne editörleriyle yolunu ayırmış olsa da, bu sefer de sahte haberlerin yayılmasını önleme konusunda sıkıntı yaşamaya başlamıştı.

Google yalan haber kaynaklarını mali açıdan zora sokarak tesir gösterebilir

Google yalan haber ile mücadelede reklam silahını kullanarak Facebook’tan daha fazla etki oluşturabilir. Şirketin reklam ağı, pek fazla internet sitesinin manâlı gelir kaynakları arasında yer alıyor. Google’ın arama algoritmasını çözseler bile trafiği paraya çevirememek, laf konusu siteleri önemli anlamda sıkıntıya sokabilir.

KAYNAK

REUTERS

Bu yazı senden önce 117 kez okundu.

Yorum Yap