Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
Google Translate'de Türkçe Çeviriler Geliştirildi

Google Translate’de Türkçe Çeviriler Geliştirildi

Son dönemlerde çeviri üzerine ayrı çalışmalar yapması ile belli Google, Google translate için yeni bir güncelleme yayınladı. Güncelleme ardından Türkçe için de manâlı iyileştirmeler yapılan Google translate ilk denemelerden de oldukça önemli sonuçlar aldı. Bu özelliğin geliştirilmesi sonrasında kişilerin dil konusunda problemlerini daha kolay bir şekilde çözmesi sağlandığı gibi bu şart kısa zaman içerisinde sosyal medyada da kendine yer buldu.

Denemeler Derhal Yapıldı!

Google translate için yapılan duyuru ardından kullanıcılar öbür deney ve atasözlerini kullanarak Google translate için denemeler yapmaya başladı. Ortaya çıkan sonuçların büyük bir doğruluk payı olması ise atasözleri gibi Türkçe’ye özel anlamlar taşıyan kelime öbeklerinde zeka Google translate tarafından daha iyi sonuçların sunulabileceği görüldü.  

Resmi Olarak Açıklanmıştı

Google translate için yapılan geliştirmeler hakkında geçtiğimiz haftalarda resmi talimatlar yapılırken direktifler Google’ın CEO’su Sundar Pichai kadar yapılmıştı. Daha önceki sistemde Google translate için geliştirilen yazılımın sözcük sözcük çeviri yaptığını gösteren Sundar Pichai bu durumun farklı alanlara yönlendirilmiş hatalara sebebiyet verdiğini ve böylece kelime kelime çeviriden ziyade kelime öbeklerinin ve cümlelerin manâ bütünlüğü korunarak çeviri sistemine geçildi. Bu Nedenle kelimelerin öyle çok öbür anlamından tümce için en uygunu seçilerek çeviri için daha iyi sonuçların sunulması sağlanabiliyor. 

Bu yazı senden önce 128 kez okundu.

Yorum Yap