Advertising
İnternet 30 Kasım 2016, 02:38
Google mekanların reel zamanlı doluluk oranını gösterecek

Google mekanların reel zamanlı doluluk oranını gösterecek

Google’ın popüler saatler özelliği, mekanların gün içindeki aşırılık oranını görme imkanı sağlıyor. Bir restoranın çoğunlukla öğlen veya akşam yemeği saatlerinde kalabalıklaştığı, ikindi sularında ise manâsız olduğu düşünülünce bu nitelik kulağa pek kompleks gelmiyor. Fakat şirketin devreye sokacağı yeni özellik, mekanların doluluk oranını reel zamanlı olarak öğrenmeyi mümkün kılacak. İnternet devi bunun için de toplanmış ve anonimleştirilmiş konum geçmişi verilerinden faydalanacak. Google, popüler zamanları göstermek için de benzer verilerden yararlanıyor.

google-doluluk-orani-221116Google Haritalar insanların mekanda geçirdiği sıradan zaman hakkında da data verecek

İnternet devinin mekan araştırması yapanlara sunduğu yenilikler yalnızca reel zamanlı doluluk oranının gösterilmesiyle sınırlı kalmıyor. Kullanıcılar Google doğruca öteki insanların mekanda geçirdikleri ortalama süreyi de görebilecek. Ortalama süre gösteriminin de bilhassa gününü planlı biçimde yaşamayı seven insanları sevindireceğini anlatmak çok yanlış olmayacaktır.

Google, yakında olacak olan Noel öncesi yurt dışındaki mağazaların iş günü ve saatlerine ilişkin bilgileri de aktüel biçimde kullanıcılarına sunacak. Bütün bu bilgilere Haritalar uygulaması açık havada arama servisi üzerinden de erişilebilecek.

Google Haritalar ve arama servisleri, internet devinin en popüler hizmetleri arasında yer alıyor. Artık mekan tavsiyesi ve keşfine yönelik özel platformlar olsa da, o kadar fazla birey bir mekanının en azından adresine görmek için Google’a başvuruyor. Bu da mekanlara ilişkin bu tarz bilgilerin Google göre sunulmasını daha anlamlı ve zorunlu kılıyor.

KAYNAK

THE VERGE

Bu yazı senden önce 125 kez okundu.

Yorum Yap