Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
Google Bundan Böyle Dudak Okuyacak!

Google Bundan Böyle Dudak Okuyacak!

Google son dönemlerde suni zekaya özel bir tartı verirken yapılan geliştirmeler pek fazla konuda oldukça acayip sonuçlara yer veriyor. Böylece fakat geçtiğimiz günlerde Google kadar sunulan çeviri hizmetinde suni zekanın kullanılması fazla daha başarılı çevirilerin yapılmasını sağlarken dudak okuma teknolojisinin de geliştirilmesi bu konuda bilhassa gelecek yıllarda çok bambaşka teknolojilerin kullanımda olacağının ipuçlarını verdi.

İnsandan Daha Başarılı

Profesyonel bir insan dudak okuyucusunun yüzde 12.4 isabet kaydedebildiği bu işlemlerde yapay zeka fazla daha üstün bir performans gösterdi. Geliştirilen yapay zeka sistemi ile yapılan testlerde konuşmaların yüzde 46.8’lik bir doğruluk oranı elde etti. Bu açıdan insanların başaramadığını yapay zeka fazla daha üstün bir şekilde başardı. Oxford Üniversitesi gibi çok kayda değer eğitim kurumlarında gerçekleştirilen bir diğer testte ise yüzde 93.4 kadar yüksek bir başarıya göstermeyi başarırken benzer testlerde insanların yakaladığı başarı yüzde 52.3 olarak saptama edilmiş. Bu bakımdan geliştirilen yeni suni akıl farklı testlere bağlı tutulurken bütün testlerde yüksek galibiyet oranına ulaşmasının yanı sıra insanları sürekli geride bırakması da uyarı çekti.

Yapay akıl için yapılan testler özellikle videolar aracılığıyla gerçekleştirilirken videoda bir insanın ağzına odaklanan suni akıl ağız hareketlerine kadar konuşmanın içeriğini anlayabiliyor ve döküm haline getirebiliyor.

 

Bu yazı senden önce 142 kez okundu.

Yorum Yap