Advertising
İnternet 10 Ocak 2017, 09:05
Facebook video ortasında reklam göstermeye başlayacak

Facebook video ortasında reklam göstermeye başlayacak

Facebook video izleyen insanlara daha artı reklam göstermek ve bu reklam gelirini videoların sahibi olan yayın kuruluşlarıyla paylaşmak istiyor. Gelen haberlere göre, şirket bunun için “ara reklam” olarak tanımlanabilecek formatı deneme ediyor. Bu format çerçevesinde yayıncılar videolarının ortasına reklam yerleştirebilecek. Laf konusu reklamlar, video başladıktan en az 20 saniye daha sonra ortaya çıkacak.

Reklamların satışının birincil etapta Facebook göre gerçekleştirileceği de gelen bilgiler aralarında yer alıyor. Sosyal paylaşım sitesinin bu reklamların gelirlerinin yüzde 55 ’lik kısmını yayıncılara aktaracağı belirtiliyor. Çevrim içi video reklam pazarının lideri konumundaki YouTube da benzer paylaşım oranını uyguluyor.

Eğer bu yeni reklam formatı başarılı olursa, video yayıncıları Facebook ’ta paylaştıkları içerikler üzerinden ilk kere hakiki anlamda para kazanma şansına sahip olacak.

Facebook bundan iki sene önce kullanıcılarına daha fazla video kullanmak için kavgacı adımlar atmaya başlamıştı. Sosyal paylaşı sitesi, 2016 itibarıyla kullanıcılarının günde 100 milyon saat video izlediğini açıklamıştı. Facebook CEO ’su Mark Zuckerberg, videolardan önce reklam gösterilmesini ise yasaklamıştı.

Hali hazırda Facebook ’ta video paylaşan o kadar fazla yayıncı, bunun için ciddi kaynaklar harcıyor. Buna rağmen, söz konusu yayıncıların büyük kısmı Facebook videoları için yaptıkları yatırıma gereken karşılığı alamıyor. Bu durum, bir takım yayıncıların değerli içeriklerini Facebook üstünde paylaşmasını engelleyen bir etken niteliği taşıyor.

Facebook, geçtiğimiz yıl yayıncılara reklam verenlerin sponsor olduğu videolar hazırlama izni vermişti. Bu sayede bir takım yatırımcılar Facebook videolarından ciddi anlamda kazanç elde edebilmişti. Kaynaklara tarafından, Facebook laf konusu kararı Buzzfeed yöneticilerinden gelen şikayetlerin gerisinde aldı.

Facebook video yayıncılarına reklam fırsatları sunmak için başka deneyler de gerçekleştirdi. 2015 ’te özel bir video bölümü oluşturan şirket, bazı yayıncılara bu bölümde gösterilen reklamlardan pay vermişti. Sosyal paylaşım sitesi, geçtiğimiz yıl canlı videoların ortasında reklam gösterimini de deneme etmişti.

Ancak Facebook ’un yeni planının etki alanının bundan çok daha büyük olacağı bir reel. Haber Kaynağında gösterilecek tüm videoların ortasına reklam yerleştirilmesi, şirket adına büyük bir gelir kalemi olabilir.

Facebook video ortasında reklam gösteriminin ipucunu daha önce vermişti

Facebook ’tan şimdilik bu konuya ilişkin bir açıklama gelmiş yok. Ancak şirketin içerik operasyonlarından sorumluluk sahibi başkan yardımcısı Dan Rose, video ortası reklamların diğer formatlarda da deneneceğini açıklamıştı.

KAYNAK

RECODE

Bu yazı senden önce 184 kez okundu.

Yorum Yap

Mobil 10 Ocak 2017, 09:05
Facebook video ortasında reklam göstermeye başlayacak

Facebook video ortasında reklam göstermeye başlayacak

Facebook video izleyen insanlara daha artı reklam uygulamak ve bu reklam gelirini videoların sahibi olan yayın kuruluşlarıyla paylaşmak istiyor. Gelen haberlere tarafından, şirket bunun için “ara reklam” olarak tanımlanabilecek formatı deneme ediyor. Bu format çerçevesinde yayıncılar videolarının ortasına reklam yerleştirebilecek. Söz konusu reklamlar, video başladıktan en düşük 20 saniye sonra ortaya çıkacak.

Reklamların satışının ilk etapta Facebook göre gerçekleştirileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Sosyal paylaşım sitesinin bu reklamların gelirlerinin yüzde 55 ’lik kısmını yayıncılara aktaracağı belirtiliyor. Çevrim içi video reklam pazarının lideri konumundaki YouTube da aynı paylaşım oranını uyguluyor.

Eğer bu yeni reklam formatı başarılı olursa, video yayıncıları Facebook ’ta paylaştıkları içerikler üzerinden ilk defa reel anlamda para kazanma şansına sahip olacak.

Facebook bundan iki yıl önce kullanıcılarına daha artı video göstermek için agresif adımlar atmaya başlamıştı. Sosyal paylaşı sitesi, 2016 itibarıyla kullanıcılarının günde 100 milyon saat video izlediğini açıklamıştı. Facebook CEO ’su Mark Zuckerberg, videolardan önce reklam gösterilmesini ise yasaklamıştı.

Hali hazırda Facebook ’ta video paylaşan böylece çok yayıncı, bunun için önemli kaynaklar harcıyor. Buna karşın, söz konusu yayıncıların büyük kısmı Facebook videoları için yaptıkları yatırıma gereken karşılığı alamıyor. Bu koşul, bir takım yayıncıların kıymetli içeriklerini Facebook üzerinde paylaşmasını engelleyen bir etken niteliği taşıyor.

Facebook, geçtiğimiz yıl yayıncılara reklam verenlerin sponsor olduğu videolar hazırlama izni vermişti. Bu sayede bir takım yatırımcılar Facebook videolarından ciddi anlamda gelir elde edebilmişti. Kaynaklara göre, Facebook laf konusu kararı Buzzfeed yöneticilerinden gelen şikayetlerin ardından aldı.

Facebook video yayıncılarına reklam fırsatları sunmak için diğer deneyler de gerçekleştirdi. 2015 ’te özel bir video bölümü yaratıcı şirket, bir takım yayıncılara bu bölümde gösterilen reklamlardan pay vermişti. Sosyal paylaşım sitesi, geçtiğimiz yıl canlı videoların ortasında reklam gösterimini de test etmişti.

Ancak Facebook ’un yeni planının tesir alanının bundan fazla daha büyük olacağı bir gerçek. Haber Kaynağında gösterilecek tüm videoların ortasına reklam yerleştirilmesi, şirket adına büyük bir kazanç kalemi olabilir.

Facebook video ortasında reklam gösteriminin ipucunu daha önce vermişti

Facebook ’tan şimdilik bu konuya ilişkin bir tanımlama gelmiş yok. Fakat şirketin içerik operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Dan Rose, video ortası reklamların diğer formatlarda da deneneceğini açıklamıştı.

KAYNAK

RECODE

Bu yazı senden önce 0 kez okundu.

Yorum Yap