Advertising
İnternet 28 Kasım 2016, 11:24
Facebook Çin İçin Hazırlanıyor

Facebook Çin İçin Hazırlanıyor

Facebook uzun zamandan beri Çin’de yaşanan tartışmalar neticesinde ülke sınırları içerisinde kullanıma yasaklanırken Facebook yüksek kullanıcı sayısını kaybetmemek namına için Çin’e özel düzenlemeler yapacak. Ülkede Facebook’un yayın yapabilmesi namına sansür yasalarına uyması gerekiyor.

Sansür Yasaların Düzen Sağlanacak

Çin’deki sansür yasalarına armoni sağlanması namına Facebook üzerinden otomatik bir şekilde işlemler gerçekleştirecek özel bir algoritma yazılacak. 7 yıl önce Çin hükümeti göre alınan bir kararla kullanımı yasaklanan Facebook için 7 sene sonra böylece her tarafta dilekçe muhtemel olabilecek.

Yapılan açıklamalarda Facebook’un geliştiricileri kadar özel olarak çalışmalarının yapıldığı ve Çin için yapılacak düzenlemelerin arkasında konuyla ilgili girişimlerde bulunarak uygulamanın her tarafta Çin sınırları içerisinde kullanılması için zorunlu olan çalışmanın gerçekleştirileceği belirtildi. şu anda Facebook için sansür yasalarına uygun bir hale gelmesi Çin’de her tarafta yayınlanması namına yeterli olmayabilir.

Facebook için yapılacak tüm düzenlemeler sonrasında son karar Çin hükümetinde olacak. Dağıtılmış siyasi kriterler veya ilişkiler Facebook için farklı bir kararın alınmasına da niçin olabilir.

Instagram Da Yasaklı

Facebook’un yasaklandığı Çin’de bir de 2014 yılından itibaren Instagram kullanımı da yasaklanmıştı. Bu açıdan Facebook ve Instagram üzerinden önemli bir kullanıcı kaybı yaşayan ve tatbik istatistikleri düşen uygulamaların her yerde kullanıcılar kadar tercih edilir ülkü gelmesi namına yapılacak şansın dönmesi büyük bir tartma taşıyor.

Bu yazı senden önce 190 kez okundu.

Yorum Yap