Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
E-ticaret Girişimcilerine 5 Altın Teklif

E-ticaret Girişimcilerine 5 Altın Teklif

E-ticaret sektöründe olan girişimcilerin, şirketlerini büyütmeleri için gerekli olan ipuçları

Kendinize şu soruyu sorun: Fazla başarılı olacağını düşündüğünüz siteler neden başarılı olmadı?

E-ticaret Girişimcilerine 5 Altın Önerge

Ülkemizde 30 milyar TL hacme yakında olacak olan e-ticaret sektörü, her geçen sene birçok yeni oyuncuya ev sahipliği yapsa da, bu girişimlerin çok minik bir kısmı başarılı oluyor. Günlük satışı 1-2 siparişten fazla olan e-ticaret sitesi hemen şimdi bin rakamına ulaşmadığını söyleyen ETİD idare heyeti Başkanı Hakan Orhun, şirketini büyütmek isteyen girişimciler için manâlı ipuçları verdi.

E-ticaret, Türkiye’deki toplam perakendenin yüzde 2’sinin üzerinde bir hacme sahip. Gelişmiş ülkelerde bu oranın, Türkiye’dekinin 4-5 katı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sektörün birçok yeni oyuncuya ve büyümeye açık olduğu görülüyor. Fakat günümüzde birçok kişi e-ticaret girişiminde bulunsa da, minik bir kısmı başarılı oluyor. Sektörün yüzde 90’ından artı cirosuna sahip, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden oluşan 40’ı aşkın üyesi bulunan ETİD’in (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği) Idare Heyeti Başkanı Hakan Orhun, e-ticaret sektöründe olan girişimcilerin, şirketlerini büyütmeleri için zorunlu olan ipuçlarını paylaştı:

1- Ekip
Ne iş yaparsanız yapın, o işi yapanın fiilen bir takım olduğunu unutmayın. Mükemmel bir takım hedefi ile olanakların size sağladığı en iyi çalışanlara sahip olun. Bunlara ek olarak, ekibin liderini seçerken iki kat fazla düşünün. E-ticaret fazla dinamik bir bölge ve bu alanda başarılı olmak için çözümlemeli, kendini sürekli geliştiren ve öteki tüm yöneticilik vasıflarına sahip bir e-ticaret yöneticisine sahip değilseniz, başarılı olma şansınız fazla düşecektir.

2- Iş planı ve operasyonel süreçleri atlamayın
E-ticaret fazla seri gelişen bir alan ve bununla beraber da, fazla süratli aksiyon gerektiren bir yönetim gerektiriyor. böylece, birincil siparişinizi almadan çok iyi bir iş planı yerine getirmek koşul. Bu meslek planı minimum üç takvim hedeflerinize dışarı giden yolları tanımlamıyorsa, başarınız bir tesadüf olacaktır. Bu işlem, bütün iş yapış şeklinizi, markanızı, müşteriye kattığınız değerleri, pazarlama sürecinizi, operasyonel etkinliklerinizi gibi bütün detayları tanımlamalıdır. İşe başladıktan sonra başınızın ağrımasını istemiyorsanız bu süreçler ve prosedürlerin tamamı hazırlanmış olmalı. Eğer bunu yapabilecek yetkinlikte değilseniz, işe koyulmadan danışmanlıklar alın.

3- Omnichannel ile her alanda kaliteyi yakalayın
Eğer halihazırda mağazalarınız varsa, mağazalarınızla web sitesi bütünleştirirken içten adımları atmanız, size fazla kayda değer avantajlar sağlayacaktır. E-ticaret mağazanızı açarak yeni bir mağaza yok, yepyeni bir kanal yaratıyorsunuz. bu nedenle, konuyu geniş düşünmek gerekiyor. Omnichannel ile yalnızca mağazadan iade veya teslimat düşünmekle kendinizi sınırlandırmayın. Omnichannel ile her iki kanala daha pozitif trafik yaratmayı ve daha pozitif değer katmayı hedeflemelisiniz.

4- Emek harcayın
E-ticaretin en güzel yanlarından bir her birine, ne kadar emek verilirse, öyle başarıya ulaşmanın muhtemel olmasıdır. Bunu kendiniz için bir üstünlük haline getirin. Çünkü, halihazırda rakipleriniz bunu yapıyor ya da kısa zamanda bunu yapan bir rakiple karşılaşacaksınız. Ne satıyorsanız onu anlatın, ayrıcalıklı olduğunuz ürünleri mükemmel pazarlayın ve giderlerinizi defalarca çok sıkı denetim edin. Maliyet avantajlarınızı fiyatlarınıza yansıtarak çok kayda değer hacimler yakalayabilirsiniz.

5- Kendinizi geliştirin
Bu işe soyunduysanız, kendinizi büyük bir denizdeki küçük bir sandalda bulacaksınız. Eğer kendinizi kesintisiz geliştirip deneyimlerinizden iyi dersler çıkartır ve içten analizler yaparsanız, altınızdaki filika koca bir transatlantiğe dönüşecek ve siz, dalgalarla boğuşmak yerine onlarla dans edeceksiniz.

Bu yazı senden önce 101 kez okundu.

Yorum Yap