Advertising
İnternet 27 Kasım 2016, 15:13
5G Nedir

5G Nedir

5G ile ilgili bilinmesi gereken her şey

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “4G ile vakit kaybetmeyelim, 5G teknolojisine geçelim” demesi üzerine, Türkiye’de en erken 2020’de kullanılması beklenen bu teknoloji merak uyandırdı, çoğu kişi 5G üzerine Google’da arama yapıp sosyal medya kanallarında görüşlerini paylaştı. İşte 5G ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4G teknolojisine karşın, “4G ile zaman kaybetmeyelim,  2 yıl daha bekleyelim 5G’ye geçelim” dedi.   

Türkiye’de hemen şimdi 4G teknolojisi bile yeni yeni gündeme gelirken, 5G teknolojisi merak uyandırdı.   

Uzmanlar 5G teknolojisinin Türkiye’de faal şekilde kullanılmasının 2020 yılını bulabileceğini söylüyor.       

AB 700 MİLYON EURO BÜTÇE AYIRDI

5G ile ilgili olarak Avrupa’da araştırmalar başlamış durumda.   

AB ve Güney Kore aralarında 5G’ye ilişkin bir uzlaşma imzalandı.    

Anlaşma zarfında 5G mobil internet teknolojisinin geliştirilmesi için çalışılacak, 5G’nin irtibat ağları ve bulut bilişim üzerindeki etkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunulacak, bu teknolojinin getireceği menfaat ve dezavantajlar ele alınacak. AB’nin, bu kapsamda 2020’ye değin 700 milyon euro yatırım yapması bekleniyor.  

Peki 5G nedir ve hayatımıza katacağı kolaylıklar neler?

İşte 5G teknolojisinin hayatımıza katacağı yararlar: 

1. Çok seri olacak

Samsung, Ekim 2014’teki 5G denemelerinde 7,5Gb/sn hızlarına ulaşmıştı. 2020’de 4K’yi bir kenara bırakıp, 8K filmler izlemeye başlayacağımızı düşünürsek, 5G bu çözünürlüğün gerektireceği bant genişliğini rahatça karşılayacak.

2. Nesnelerin internetinin yükselişi

5G, zamanının en zeki interneti olacağından, ona bağlanan cihazların da daha akıllı olması gerekecek. Çamaşır makineleri, trafik kameraları, sürücüsüz otomobiller, zeki yollar ve ağaçlara emrindeki sensörler, ağ üzerinden sürekli olarak data alışverişinde bulunacaklar. Gartnter’ın tahminlerine kadar internete emrindeki “nesnelerin” sayısı, 2020’de 25 milyarı bulacak. 5G ağının bu cihazların bant gereksinimini güvenle karşılaması umuluyor.

3. Bant genişliği kapasitesinde heybetli artma

İnternete bağlanan bu yeni cihazlar, 5G’nin üzerindeki en önemli sorumluluklardan biri olacak. Analistler kadar yapılan tahminlere göre bu ilave cihazlar, şu anki kapasiteden 1.000 kat fazlasına gereksinim duyabilir. Bazı üreticilere göreyse gereklilik 100 ile 1.000 kat arasında olacak. Bu tahminler, 5G’ye olan ihtiyacı haklı çıkaracak niteliğe sahipler.
5G, sürücüsüz otomobiller için şart olmasa da, onlara manâlı olanaklar sağlayabilecek. Kaza idrak, hakiki zamanlı navigasyon, uzak trafik yönetimi ve otomatik fren sistemleri, 5G ağlarıyla mümkün hale gelecek yenilikler aralarında.

4. Kırılıp, dökülmeyecek

5G için yapılan en gösterişli tahminlerden bir parça başına, onun güvenilirlik sorunlarını çözüp “bozulmayan” bir ağ sunacak olması. Ericsson’un 2014’ün ortalarında yaptığı bir testte 5G’nin özellikleri arasında “son derece yüksek güvenilirlik” maddesi sayılmıştı.

5G’nin gecikme süresinin yalnızca 1 milisaniye olması (4G’den 50 kat daha iyi) bekleniyor. Bağlantının daha güvenilir olması, sürücüsüz otomobiller için siklet taşırken, sayısı katlanan internete yan cihazlar da kararlı bir bağlantıya gereksinim duyacaklar.

5. Önce Avrupa mı?

Teknolojinin deneneceği ilk ülke, Kore olacak gibi görünüyor. Oysa bir sonraki alan, Nokia Networks CEO’su Rajeev Suri’ye göre Avrupa olabilir. Suri, MWC 2015’te şöyle demişti: “Kore, 5G’de ilk olabilir ve onu Japonya, sonradan ABD takip edebilir. bununla birlikte Avrupa, hepsinin üzerinden sıçrayabilir.”

Bu yazı senden önce 100 kez okundu.

Yorum Yap