Advertising
Donanım 30 Kasım 2016, 16:39
Yükselen dolar fiyatları nasıl etkileyecek?

Yükselen dolar fiyatları nasıl etkileyecek?

Son aylarda yükselişe geçen döviz, özellikle ABD Başkanlık seçimleriyle beraber her gün yeni bir rekoru deneme eder hale geldi.

ABD Başkanlık seçimlerinden daha sonra en fazla layık kaybeden 4. para birimi olan TL‘nin değeri düştükçe, bizlerin alım gücü de daha da azalıyor.

Peki yükselen dolar fiyatları nasıl etkileyecek?

O Kadar çok teknoloji üreticisinin ve perakende mağazasının düşünceleri, birincil zamların yüzde 10 seviyesinde olacağı.

Eğer yüksek döviz 2017 yılında da devam ederse, hayattaki her şey daha zamlanacağı için, teknolojik ürünlere de  işletme giderleri de dahil olacak ve zamlar yüzde 15, 20 seviyesine çıkacak.

iPhone 7 Plus 128 GB fiyatını örnek alalım!

Videomuzda da detaylı bir şekilde anlattık. Ama videoyu izleyemeyecek okurlarımız için de yazarak açıklayalım. Ekim ayında satışına başlanan iPhone 7 Plus 128 GB‘ın ABD fiyatı 869 dolar.

Eğer dolar 3 TL seviyesinde olsaydı, şu an Amerika‘dan iPhone 7 Plus’ı 2607 TL‘ye satın alabiliyorduk. Dolar kurunu 3.4 TL seviyesinden hesapladığımızda ise fiyat 2954 TL seviyesine yükseliyor.

çoğunlukla ürünlere gelecek yüzde 10 zammı hesapladığımızda, iPhone 7 Plus 128 GB ülkemizde 4199 TL fiyatla satışa sunuldu. Bu ürünün yüzde 10 zamlı fiyatı ise takriben 4620 TL seviyesinde olacak. KDV ve farklı alanlara yönlendirilmiş vergilerle bu sayı azıcık daha yükselebilir.

Teknolojik her şeye zam!

Satın alacağınız mahsul yerli bile olsa, işlemci, RAM, ekran paneli gibi öyle çok bileşeni yurt dışından geldiğinden ve döviz ile satın alındığından, Türkiye’de satın alacağımız dizüstü bilgisayar, telefon, aksesuarlar, oyunlar ve oyun konsolları gibi öyle çok bileşen yaklaşık yüzde 10’luk zamdan nasibini alacaklar.

Dilerseniz döviz konusunu değerlendirdiğimiz video ile sizleri baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Benzer İçerikler

Yorum Yap