Advertising
Donanım 27 Kasım 2016, 15:13
Web Kamerasından Korkuyorlar

Web Kamerasından Korkuyorlar

Beş Kişiden Biri Casusluk Korkusuyla Web Kameralarını Kapatıyor

Kaspersky Lab ve B2B International kadar gerçekleştirilen bir çalışmada kullanıcıların %21’inin, siber casusların bilgisayarlarından kendilerini gözetleyebileceği korkusuyla web kameralarını kapattıkları ortaya çıktı.

Bazı ülkelerde ise bu rakam daha da yüksek: mesela Çinli katılımcıların %40’ı kendini bu şekilde güvende hissediyor. Bu temelsiz bir endişe değil; web kameraları siber suçlular için etkili bir vasıta olabiliyor.

Çalışmada kullanıcıların neredeyse çeyreğinin (%24) web kamerasından izlenebilecek olduklarından adamakıllı habersiz oldukları görüldü. Katılımcıların yalnızca %44’ü bu tehdidin adamakıllı farkında olan olduğu belirtti ve bu olasılığın rahatsız hissetmelerine niçin olduğunu itiraf etti. bilgisayar korsanlarını yalnızca ünlüleri yok, potansiyel olarak ilgi alanlarına giren herkesi gaye aldığını unutmamakta üstünlük var.

Web kamerası korsanlığının ayrı nedenleri var: Ilk Önce siber suçlular bu cihazları şirket bilgileri çalmak veya finansal hizmetlere erişim temin etmek için kullanabiliyor. Ara Sıra akılsızca yapılan kullanıcılar bu işi siber suçlular için kolaylaştırıyor: mesela, on katılımcıdan biri kimlik bilgilerini bilgisayarının yanına duran bir kağıda yazdıklarını belirtiyor. Çağdaş bir web kamerası bu bilgileri kolaylıkla ele geçirebilir

İkinci olarak suçlular, her şeyden habersiz kurbanın uygun olmayan fotoğraflarını çekebiliyor. Bu fotoğraflar şantaj için veya yalnızca kurbanı utandırarak eğlenmek amacıyla kullanılabiliyor. Örneğin, 2014’ün Mayıs ayında Europol, web kamerası casusluğu için planlanmış zararlı yazılımların geliştiricileri, dağıtımcıları ve kullanıcılarından oluşan bir ağı ortaya çıkartmıştı. Soruşturma, mahrem fotoğraflarını çekmek amacıyla 2.000 kadının bilgisayarına virüs bulaştıran Hollandalı bilgisayar korsanının tutuklanmasıyla başladı.

Bu bilgiler ışığında beş kullanıcıdan birinin web kameralarını kapatmak istemeleri hayret verici olmamalı. Ama bu sorun yalnızca bilgisayarlarla sınırlı değil. Çalışmaya kadar dikkate bedel oranda (%6) mobil cihaz kullanıcısı da cihazlarının kameralarını kapatmakta. Ne eyvah oysa ankette, katılımcıların her iki kamerayı da mı yoksa yalnızca öndekini mi kapattığı belirtilmemiş. Hem lensin üzerini bantlamak bile fazla etkin bir koruma yöntemi sayılmaz. Görsel gözetlemeyi geçici olarak engelleyebilen bu önlem, ne dahili mikrofonları etkisiz ışık halkası getirebilir ne de kullanıcılar kameralarını açtıklarında görüş
alınmasını engelleyebilir. Çoğu emniyet çözümü web kamerası aracılığıyla “casusluk” yapan zararlı yazılımlara aleyhinde koruma sağlıyor. bununla beraber eğer program varsayılan olarak zararlı değilse (mesela, yalnızca fotoğraf iletiyorsa) veya suçlular amaçları doğrultusunda hukuki yazılımlar kullanıyorsa bu tedbir de işe yaramıyor.

Kullanıcıların hangi uygulamaların ve işlemlerin web kamerasından “görebildiğinin” bilincinde olmalarını sağlamak ve böylece yapışkan bir bant kullanmaya lüzum kalmadan gizlilikleri korumak için Kaspersky Lab özel bir Web Kamerası Koruma1 modülü geliştirdi ve bunu Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz çözümüne entegre etti. Çözüm, dahili ya da tabi web kameralara erişimi aralıksız olarak izliyor ve herhangi bir erişim denemesiyle ilgili olarak kullanıcıyı bilgilendiriyor. Kullanıcılar laf konusu programın video aktarmasına izin verip vermemeyi seçebiliyor. Keza web kamerası erişimini varsayılan olarak engellenmek isteyip istemediğinizi de soruyor.

Bu yazı senden önce 112 kez okundu.

Yorum Yap