Advertising
Donanım 29 Kasım 2016, 23:36
Video: MacBook Pro 2016 (Touch Bar’lı) Kutusundan Çıkıyor (Ön Inceleme)

Video: MacBook Pro 2016 (Touch Bar’lı) Kutusundan Çıkıyor (Ön Inceleme)

Apple‘ın Ekim etkinliğinde duyurusunu gerçekleştirdiği Touch Bar’lı MacBook Pro’lar nihayet piyasaya sunuluyor. Test merkezimize de ulaşan 15 inç MacBook Pro’nun kutu açılımını birlikte gerçekleştiriyoruz. Böylelikle Türkiye’de yeni MacBook Pro 2016 ile tanışan birincil teknoloji sitelerinden de bir her birine oluyor. Fazla yakında detaylı incelemesini Teknoblog’da bulacağınız bu 2016 model dizüstü bilgisayarın kutusundan çıkanları ve ilk izlenimlerimizi kutu açılımı videosunda bulabilirsiniz.

Normalde 13 inç’lik bir MacBook Pro kullanıcısıyım. Daha önce de 13 inç MacBook Air kullandım. Bu açıdan 15 inç MacBook Pro alışkanlıklarımın ötesine geçen bir aygıt. Ama Apple, bu cihazın boyutlarını küçülttüğü ve bununla beraber hafiflettiği için taşıması pek şiddet olmayacak gibi görünüyor. Kelebek mekanizmalı ikinci tür klavye, daha önce deneyimlediğim MacBook’un klavyesine göre azıcık daha derin tuşlara sahip. Bu Vesile Ile kâğıda dökmek daha basit oluyor. İzleme dörtgeni epey büyük. Oysa avuç içi engelleme mekanizması doğru yazı yazarken ellerinizin izleme dörtgenine değmesi çok büyük sorun oluşturmayacaktır.

Tabii fakat, MacBook Pro’nun en önemli özelliği Touch Bar kontrol çubuğu. Klavyenin derhal üstünde bulunan bir satırlık Retina ekran, klavye ile o kadar bütünleştirilmiş ancak, orada ikinci bir ekranın varlığını ayrım etmek kolay olmuyor. Touch Bar’da gösterilen yazı ve ikonların keskinlikleri klavyedeki karakterlerle az kalsın benzer tutulmuş. Touch Bar’ın yüzeyi epey pürüzsüz, parmak uçlarınız burada deyim yerindeyse yağ gibi kayacaktır. Bu da kullanımı epey kolaylaştıran bir unsur.

Kutudan sıfır meydana çıkan bir MacBook Pro ile karşı karşıya olduğumuz için, MacBook Pro’nun Touch Bar’ını deneyimlememizi sağlayacak artı uygulamaya sahip değiliz. Fakat Safari ve Mail ile bu yeni denetim çubuğunu deneme fırsatı bulduk. Özellikle Mail uygulamasında epey elverişli olduğunu söyleyebiliriz. Touch Bar üzerinden yeni bir mesaj yazma ekranı açabilir, göndereceğiniz kişiyi Touch Bar’da gösterilen tavsiyelerden seçebilir ve sonradan yine buradaki Bayrak Direği ikonuna dokunarak iletinizi gönderebilirsiniz.

Doğrusunu anlatmak icabında, Touch Bar ile MacBook Pro’lara biraz daha iOS işlevselliği kazandırılıyor. Touch Bar’ın nimetlerinden muamele etmek için, birazcık klavyenin en üst satırında çok işlevli bir denetleme mekanizmasının olduğu fikrine alışmak gerekiyor. Detaylı incelemeyi yayınlayıncaya değin bu fikre alışacağımı düşünüyorum.

Deneme merkezimize gelen MacBook Pro 2016 uzay grisi renginde. Bu renk elinizde yepyeni bir MacBook Pro’nun olduğu mesajını başkalarına rahatlıkla verecektir. Sağ ve sol tarafta ikişer adet Thunderbolt 3 portu bulunuyor. Kutudan epey uzun bir USB-C kablosu çıkıyor. Bu kablo sorumluluk adaptörüne takılarak MacBook Pro’nun şarj edilmesini sağlıyor. aynı zamanda USB-C portlu cihazları MacBook Pro’ya bağlantı kurmak için de kullanılabilir. Size tavsiyemiz, MacBook Pro satın alırken, şu anda indirimde olan Apple USB-C aksesuarlarına da bir göz atmanız.

Şimdilik burada bir virgül koyalım ve daha fazlasını fazla yakında yayınlayacağımız detaylı Touch Bar’lı MacBook Pro 2016 incelemesine bırakalım.

Bu yazı senden önce 166 kez okundu.

Yorum Yap