Advertising
Donanım 29 Kasım 2016, 23:37
Samsung hissedarları iki parçalı bir şirket yapısı istiyor

Samsung hissedarları iki parçalı bir şirket yapısı istiyor

Samsung için 2016’nın zorlu bir yıl olduğu söylenebilir. Batarya sorunları nedeniyle toplatılan ve üretimi durdurulan Galaxy Note 7, şirketin finans tablosunda 6,1 trilyon won (17,8 milyar TL) değer bir delik açmış durumda. Bu tablo, bazı hissedarların şirketin üst yönetimine yönelik eleştirilerini de beraberinde getiriyor. Reuters’in haberine tarafından, bir grup hissedar şirketin iki parçaya ayrılmasını istiyor.

Bu hissedarlardan birisi de New York merkezli yatırım şirketi Elliot Management. Şirket, Samsung hisselerinin yüzde 0,6’lık kısmını elinde bulunduruyor. Oluşturulacak iki parçalı yapıda şirketlerden birinin operasyonel olmasını isteyen Elliot Management, diğer şirketlerin ise sahiplik amaçları doğrultusunda hareket eden bir holding aracı olabileceğini öneriyor. Bu yapı baştan sona Samsung’un kurucusu olan Lee ailesinin de şirketteki varlığının güvence altına alınabileceği belirtiliyor.

Elliot Management, Samsung’un 30 trilyon won (88,8 milyar TL) kâr payı dağıtmasını da talep ediyor. Samsung, hissedarlarına tatmin edici kâr payı ödemeleri yapacağının sözünü daha vermişti.

Samsung hissedarları ile bu konuyu tartışacak

Samsung’dan hemen şimdi konuya ilişkin bir yorumlama gelmese de, kaynaklar şirketin bu talebi değerlendirmeye açık olduğunu belirtiyor. Şirketin bu hedef doğrultusunda bugün (29 Kasım) yatırımcılarıyla bir toplu görüşme gerçekleştirebileceği de belirtiliyor.

KAYNAK

REUTERS

Bu yazı senden önce 190 kez okundu.

Yorum Yap