Advertising
Donanım 27 Kasım 2016, 15:13
Sahte Yük Aleti Tehlikesi Büyüyor!

Sahte Yük Aleti Tehlikesi Büyüyor!

Bilhassa akıllı telefon ve tablet cihazlarının popüler olmasıyla birlikte çoğalan sahte aksesuar pazarı, insan sağlığını korkutma etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Çinli bir kadının, telefonunu çok miktar halinde kullanırken elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetmesi, olayın tam nedeninin hemen şimdi saptama edilememesine karşın akıllara sahte yük cihazlarının sorgulanması gerektiğini de getirdi.Bilhassa otoyollarda yoğun şekilde satılan sahte sorumluluk aletleri pazarı, tahminlere kadar yıllık 8-10 milyon TL’lik bir piyasa haline geldi. Derece Derece büyüyen bu sahte ürünlerin sektöre ve tüketicilere vereceği zararlar ise milyon TL ile karşılaştırılamayacak kadar büyük…

Kullanıcıların dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi teknolojik donanımlarına hasar vermenin ötesinde, sağlığını da tehlikeye sokan sahte sorumluluk aleti gibi aksesuarlar, gün geçtikçe yayılarak insan hayatı üzerindeki riski artırıyor. Son dönemde Türkiye dahil dünyada birçok ülkede meydana gelen ve ülkemizde de basına yansıyan haberlerde yükselme oldu.

Konuyla ilgili olarak Türkiye’nin en büyük Apple ekosistemi aksesuar distribütörü Elmasepeti A. Ş. Genel Müdürü Tunç Akman,“Günümüzde teknolojik teçhizat kullanımı yaygınlaştıkça, sahte aksesuar pazarı da yarı bir oranla büyüdü. Otoyollardan yayılan geniş bir sahte şarj pazarı mevcut. Yılda yaklaşık 8-10 milyon TL değere ulaşan bu pazarda satılan ürünler, maalesef mevcut orijinal donanımlara hasar vermekle kalmıyor, insan hayatını korkutma eder ışık halkası geliyor. Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de yaşanan olaylar da bunun somut ve can sıkıcı bir göstergesi” diyor ve ekliyor;

“Orijinal ürün satın edinmek değin orijinal aksesuar kullanmak da kayda değer. Zira bu ucuz, kalitesiz ve insan hayatını da riske atan ürünler, fiziksel avantajdan çok daha fazla zarar getiriyor. Orijinal ürünlerle %100 uyumlu olamadıkları için cihazlarınızın donanımlarına zarar veriyorlar. Bir vakit sonra cihazınız kullanılamaz ayla geliyor. Üzerlerindeki sağlığa zararlı kaplamaların yanı sıra, sonu yaralanma ve hatta insanlara zarar veren patlama ve elektrik kaçağı gibi kritik riskler içeriyorlar. Bu noktada tüketicilerin yeri geldiğinde binlerce TL ödediği ürünlerine hasar veren ve bundan da öte, insan sağlığını tehlikeye atacak bu stil cihazlardan bilinçli bir şekilde uzakta durmaları gerektiğini andırmak isterim”.

Bu yazı senden önce 105 kez okundu.

Yorum Yap