Advertising
Donanım 27 Kasım 2016, 15:13
OpenPOWER Konsorsiyumu

OpenPOWER Konsorsiyumu

Google, IBM, Mellanox, NVIDIA ve Tyan liderliğinde Data Merkezleri için Geliştirme Grubu

Yeni nesil veri merkezlerine bir inovasyon dalgası getirecek OpenPOWER Konsorsiyumu dünyanın lider Teknoloji ve bilişim şirketleri Google, IBM, Mellanox, NVIDIA ve Tyan’ın öncülüğünde kuruluyor. IBM POWER’ın ilk önce açık geliştirme için kullanılabilir ışık halkası getirildiği bu kuvvetli ekosistem, pazara değişik yeni teknoloji seçenekleri kazandıracak.

 
Google, IBM, Mellanox, NVIDIA ve Tyan, IBM POWER mikroişlemci mimarisine dayalı açık geliştirme ortaklığı OpenPOWER Konsorsiyum’u kurma planlarını duyurdular. Konsorsiyum; yeni cins, büyük ölçekli ve bulut data merkezleri geliştiricilerine ileri seviyede spiker, ağ, depolama ve GPU ile hızlandırma teknolojisi yoluyla daha pozitif seçenek, denetleme ve elastikiyet sağlamayı hedefliyor.
 
Bu girişim, POWER ürününü ilk kez açık geliştirme için kullanılabilir ayla getirdiği gibi başkalarına da POWER IP’sini lisanslama imkânı tanıyarak platformda yer alacak yenilikçiler ekosistemini genişletiyor.
 
Konsorsiyum, esas yonga işlevlerini denetçi yazılım destekli POWER donanımını açık kaynak olarak sunacak. Bu Nedenle IBM ve Konsorsiyum, farklı alanlara yönlendirilmiş programlama iş yükleri için yeni spiker donanımı stilleri oluştururken eşi görülmemiş özelleştirmeler sunabilecek.
 
IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uysal bu konuyla ilgili şunları söylüyor: “OpenPOWER Konsorsiyumu’nun kurucu üyeleri, data merkezi inovasyonunda yeni nesli temsilcilik ediyor. Yeteneklerin ve varlıkların POWER mimarisi çevresinde birleştirilmesinin sektördeki inovasyon hızını büyük ölçüde artırmayı sağlayacağına inanıyorum. Geliştiriciler bundan böyle ilk olarak, genişletilmiş ve açık sunucu teknolojileri grubuna erişebilecekler. Bu nesil bir  ‘işbirliğine dayalı geliştirme’ modeli, data merkezi donanımının tasarlanma ve devreye alınma biçimini değiştirecektir.” 
 
Konsorsiyum çerçevesindeki ilk işbirliğinin bir parçası olarak NVIDIA ve IBM şirketleri, CUDA GPU ve POWER ekosistemlerini entegre etmek için bir arada çalışacaklar. 

Bu yazı senden önce 136 kez okundu.

Yorum Yap