Advertising
Donanım 5 Ocak 2017, 13:52
Intel'in Nvidia'yı edinmek için görüştüğü iddiaları her yerde gündemde

Intel’in Nvidia’yı edinmek için görüştüğü iddiaları her yerde gündemde

 
Asya merkezli kaynaklara göre Intel, kayda değer bir satın alma planını hayata geçirmeye çalışıyor. Başlıktan da anlaşıldığı üzere Nvidia’ya gözünü diken Intel, yarıiletken endüstrisinin geleceğine istikamet verecek dev hamle için görüşmelerini sürdürüyor. 
 
Aynı iddialar zaman zaman gündeme geliyor olsa da, kayda değer bir değişim içerisinde olan endüstride Nvidia ve sahip olduğu teknolojilerin önemi her geçen gün artıyor. Yahoo Finance göre yılın şirketi seçilen Nvidia, son bir yılda hisse değerini iki kata yakın arttırmayı başarırken, geliştirdiği teknolojilerin gelecek vaad etmesi belli başlı manâlı nokta.
 
 
Nvidia’nın sahip olduğu GPU teknolojileri ve yazılım ekosistemi, bugün otonom araçlardan süper bilgisayarlara dek geniş bir ölçekte kullanılıyor ve benzer oranda yaygınlığa sahip diğer bir alternatif de hemen şimdi bulunmuyor. Qualcomm ve AMD ilk olarak almak üzere değişik firmalar, benzer alanlarda çalışmalara başlasa da, Nvidia enerjik bir birikime sahip.
 
Geleceğin teknolojileri olarak gösterilen yapay akıl ve makine öğrenme gibi alanlarda da çok iddialı çözümleri olan Nvidia’nın, Intel’e amaç olması doğal. Xeon Phi ailesi ile alet öğrenme ve suni akıl gibi alanlara alaka duyan, Altera satın almasıyla FPGA tarafında hareke geçen Intel için paralel işleme uygun dinç bir mimarinin eksikliği hala hissediliyor.
 
 
 
Dahası sadece bunlar da değil, bugün kan kaybeden bilgisayar dünyasının enerjik profil çizen yegane tüketici alanı diyebileceğimiz oyun bilgisayarlarında da Nvidia’nın liderliği sürüyor. Süper bilgisayar tarafında da IBM’den Sun’a dek önemli teknoloji işbirlikleri var.
 
TOP 500 Supercomputers yani dünyanın en zinde 500 bilgisayarına baktığımız zamanda ortaya meydana çıkan tablo da ilginç. 455 tanesi yani %91’i Intel işlemci, 23 tanesine yani %4.6’sı IBM işlemci, ve 13 parça başına yani %2.6’sı ise AMD işlemci kullanıyor. Bu bilgisayarların 93 tanesinde asistan veya hızlandırıcı operasyon platformu bulunurken, bunların 67 adam başına Nvidia çözümü.
 
 
 
Yarıiletken endüstrisinde dünya devi olmasına karşın, gelişmekte olan ürün gruplarının çoğu için rekabetçi ürüne sahip olmakta veya geliştirmekte güçlük çeken Intel’in, devasa finansal gücü ile dev bir satın alma yapması olası, eğer hedefindeki şirketin ortakları yeşil ışık yakarsa. Nvidia özelinde konuşmak gerekirse, şirketin piyasa değeri 65 milyar dolar civarında görünüyor. Yan ki kağıda yansıyan değerinde, olasıbir satın almada hisse değerlemesi piyasa durumunun üzerinde hesaplanabilir zira şirketin geleceği son derece parlak.
 
Intel’in satın alma yerine büyük karşılıklı olarak Nvidia’ya yatırım yapması da mümkün. Oysa günün sonunda iddiaların ne derece içten olduğunu  eğer satın alma gerçekleşir veya kaynaklardan sızıntı olursa anlayabileceğiz huysuz takdirde arkadaki tarafta nelerin olup bittiğini öğrenmemiz o kadar mümkün görünmüyor. Ancak AMD’nin enerjik yol haritası, Qualcomm’un acayip hamleleri ve Nvidia’nın yükselişi derken, Intel’in gürültüsüz kalmayacağı da bariz.
 
 

Bu yazı senden önce 147 kez okundu.

Yorum Yap