Advertising
Donanım 29 Kasım 2016, 23:32
Apple MacBook Pro duyuruldu, TouchBar dokunmatik teftiş çubuğu resmileşti

Apple MacBook Pro duyuruldu, TouchBar dokunmatik teftiş çubuğu resmileşti

Görsel: The Verge

Apple‘ın Ekim etkinliğinin beklenen en büyük olayı yeni MacBook Pro olacaktı. Beklenen gerçekleşti ve 2016 model Apple MacBook Pro’nun tanıtımı gerçekleşti. Apple, amiral gemisi dizüstü bilgisayarını uzun zamandır güncellememişti. Her ne dek içerideki bileşenleri güncellese de, genel tasarımı ve maddi unsurları genel olarak aynı bırakmıştı.

Son iki yıl içinde MacBook Pro’daki en kayda değer şansın dönmesi hafif şekilde değiştirilen, sığ hâle getirilen klavye ve Force Touch özellikli izleme dörtgeni olmuştu. Şimdi Apple, MacBook Pro’da temel şansın dönmesi yapıyor.

Adamakıllı metal tasarıma sahip olan yeni MacBook Pro şimdiye kadarki en ince ve hafif MacBook Pro olma özelliğini de taşıyor. Gümüş ve uzay grisi renk seçenekleriyle sunulacak.

Beklendiği gibi, Apple’ın yeni dizüstü bilgisayarı klavyenin hemen üzerinde Retina ekran çözünürlüğünde, şerit biçiminde bir dokunmatik panel barındırıyor. Apple bunu TouchBar olarak adlandırıyor. TouchBar kullanıcı arayüzü unsurlarını gösteriyor, gösterdikleri içeriğe ve ekrandakilere kadar farklılaşıyor. Mesela Mail uygulaması açıkken TouchBar üstünde çeşitli dilekçe kontrolleri görüntülenirken, Mesajlar uygulamasında arkadaşınıza mesaj yazarken, değişik emoji simgelerini çubuk baştan başa uzanmış şekilde görebilirsiniz. Safari uygulamasında ise açık olan sekmeleri TouchBar üzerinde görebilir, bunlar arasında parmağınızı sürükleyerek gezinebilirsiniz.

Detaylar geliyor…

Bu yazı senden önce 152 kez okundu.

Yorum Yap