Advertising
Donanım 27 Kasım 2016, 15:13
500 milyon aygıt tehlike aşağı!

500 milyon aygıt tehlike aşağı!

Linux işletim sisteminin komut satırında ortaya çıkan güvenlik açığı nedeniyle cihazlar risk altında

Linux işletim sisteminin komut satırında ortaya meydana çıkan güvenlik açığı nedeniyle PC, Mac, mobil cihazlar ve hatta bağlantılı medikal cihazlar dahi risk altında. Trend Micro eşsiz bedava sanal yama uygulamasıyla tüm kullanıcılara etkin bir koruma sunuyor.

ShellShock adı bahşedilen yeni emniyet açığının Linux, Unix, bir takım Windows sunucuları, Mac işletim sistemi, Android platformunu ve hatta Nesnelerin İnterneti kapsamındaki benzer cihazları etkilediği de görüldü. Uzaktan bağlantıyla korunmasız bilgisayarlara değişik kodlar yüklenebilmesine niçin olan bu emniyet açığı, bilgisayar korsanlarının rahat bilgilere erişimine, bilgisayarı ele geçirmesine ve sonra yapacakları saldırılar için zararlı yazılımları yükleyebilmelerine fırsat veriyor.

ShellShock risk derecelendirmesinde tavan yaptı

National Institute of Standards and Technology’nin risk derecelendirmesine tarafından on üzerinden on olarak nitelendirdiği ShellShock güvenlik açığı sebebiyle telefonlar, dağıtıcılar, medikal cihazlar ve web sunucuları da dâhil olmak üzere yaklaşık 500 milyon internet benzer cihaz ve servis tehlike aşağıda. ShellShock Linux ile bağlantılı olarak gözükse de PC ve Mac platformları da tehditle karşısında karşıya.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu güvenlik açığından nedeniyle faal web sunucularının yüzde 51’inin risk altında olduğunu görüyoruz. Türkiye’de de bu durumdan etkilenenler çabucak artmakta. Korkutma alanının genişliği ve dağıtım özelliğinden dolayı bu güvenlik açığının fazla hızlı bir etki göstereceğini öngörüyoruz. Trend Micro olarak bu durumu peşine düşüp takip ediyoruz.

Nasıl korunabilirsiniz?

Son kullanıcılar: Konuyla ilgili yayınlanacak emniyet yamalarını takip edin.
IT yöneticileri: Eğer Linux işletim sistemi üzerinden çalışıyorsanız, BASH komut satırı uygulamasını devre dışı bırakın.
Web sitesi yöneticileri: Eğer web sitenizde BASH komut satırı kullanıyorsanız muhtemel olan en seri şekilde güvenlik yaması uygulayın. Eğer yama yapamıyorsanız scriptlerinizde BASH kullanımını sonlandırın.
Sunucu hizmeti alanlar: Sunucu sağlayıcınızla en son güvenlik yamaları ve çözümlerle ilgili destek isteyin.

Trend Micro’ya özgü sanal yama uygulamasıyla ShellShock’a çözüm sağlıyor

Trend Micro’ya özgü sanal yama uygulaması ile hemen olan güvenlik açıklarına çözümler üretiyor. Bütün kurumsal ve bireysel kullanıcılar mevcut tehlikeyi alıkoymak için Trend Micro’nun Deep Security, Deep Security for Web Apps ve Deep Discovery, Interscan Web Security ve AntiVirus for Mac çözümlerinden faydalanabilirler.

Bu yazı senden önce 101 kez okundu.

Yorum Yap